REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak egzekwować zagraniczne należności

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Egzekwowanie należności zagranicznych rodzi znacznie więcej niejasności i problemów natury formalnoprawnej niż odzyskiwanie długów krajowych. Skomplikowana jest zwłaszcza windykacja sądowa.


Globalizacja światowej gospodarki powoduje, że lokalni producenci poszukują nowych zagranicznych rynków zbytu. Dla każdej - zwłaszcza niewielkiej - firmy pozyskanie nowego kontrahenta może oznaczać ożywienie jej obrotów, zwiększenie zysków i rozwój. Często jednak bywa i tak, że klient po zrealizowaniu zlecenia nie zapłaci rachunku w terminie lub w ogóle nie poczuwa się do jego uregulowania.

REKLAMA


Trzeba egzekwować

REKLAMA


Od razu okazuje się, że brak skuteczności w tych działaniach jest spowodowany barierą językową. Do tego również często dochodzi nieznajomość aspektów kulturowych, gospodarczych i innych związanych z geograficzną lokalizacją dłużnika. W takich sytuacjach wierzyciele zastanawiają się, czy warto podejmować trud i ponosić dodatkowe koszty, aby odzyskać nieuregulowane należności od zagranicznych kontrahentów.


- Polscy kontrahenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że w niektórych krajach Unii Europejskiej nawet do 70 proc. należności regulowanych jest z opóźnieniem. Powoli zdobywają doświadczenie w tym aspekcie i uczą się, że w stosunku do nierzetelnych kontrahentów zagranicznych należy działać tak, jak w stosunku do polskiego dłużnika - szybko i profesjonalnie - dowodzi Joanna Syzdół, dyrektor działu windykacji Coface Poland.


Czas i dokumenty

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wprawdzie czynnik czasu jest bardzo istotny podczas każdego odzyskiwania długu, ale w windykacji zagranicznej ma on dodatkowe znaczenie. Im później rozpocznie się działania windykacyjne, tym trudniej będzie odzyskać należności, a cały proces windykacji prawdopodobnie również ulegnie wydłużeniu.


Szybkie rozpoczęcie polubownych działań windykacyjnych w stosunku do zagranicznych eksporterów daje dużą szansę na przyspieszenie wyegzekwowania należności. A windykacja zagraniczna trwa zazwyczaj 120-160 dni, niezależnie od kraju, w którym dłużnik ma siedzibę.


Tymczasem większość spraw, które trafiają do windykacji zagranicznej, to należności trudne, które często wierzyciel próbował bezskutecznie wcześniej odzyskać samodzielnie. Dodatkowo należności te są znacznie przeterminowane.

REKLAMA


- Cały proces windykacji zagranicznej przedłuża się znacznie również dlatego, że często należności kierowane do windykacji zagranicznej to duże kwoty, gdzie istnieje trudność spłacenia zaległości jednorazowo i wymagane jest rozłożenie spłaty zadłużenia na raty - podkreśla Joanna Syzdół.


W odzyskiwaniu należności - a szczególnego znaczenia nabiera to przy zagranicznych długach - niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Należy zatem pilnować wszelkich umów, faktur, potwierdzeń przyjęcia towaru, ustaleń dotyczących sposobu jego dostawy i jakości. Pozwoli to ograniczyć możliwość uznania długu jako należności sporu, np. ze względu na niezgodne z zamówieniem opakowanie lub termin dostawy.


Różne procedury


Niestety bywają również sytuacje, gdy dłużnik od początku chce wyłudzić towar bądź usługę lub jego kondycja finansowa jest na tyle niestabilna, że istnieje prawdopodobieństwo niewypłacalności. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.


Sprawa jest szczególnie skomplikowana, gdy polski kontrahent zobligowany jest do skierowania pozwu do zagranicznego sądu. Wówczas staje on przed dylematem, w jaki sposób efektywnie dochodzić swoich praw, gdzie uzyskać informacje na temat procedur i kosztów sądowych obowiązujących w kraju dłużnika.


- Większość krajów europejskich stosuje uproszczone i stosunkowo niedrogie procedury upominawcze, jednakże szczegóły dotyczące terminów, kosztów, postępowania dowodowego znacznie różnicują konieczne działania i czas trwania - komentuje Joanna Syzdół.


W sądach niemieckich, gdzie najwięcej trafia spraw polskich wierzycieli, można skierować pozew do sądu w dwojaki sposób. Stosując tradycyjną metodę papierową lub poprzez zintegrowany system komputerowy wypełnić odpowiedni formularz. To zdecydowanie upraszcza i przyspiesza całość procedury. Należy jednak pamiętać, że obowiązującym językiem jest język niemiecki.


We Włoszech również istniej możliwość dochodzenia należności w postępowaniu upominawczym, jednakże warto pamiętać, że od momentu wydania przez sąd wezwania do zapłaty dłużnik ma 40 dni na wniesienie sprzeciwu. W takim przypadku tryb postępowania ulega zmianie na zwykły, chyba że wierzyciel udowodni, że sprzeciw dłużnika nie ma podstaw. W przypadku skierowania sprawy do trybu zwykłego orzekanie może trwać nawet rok, mimo że wierzyciel posiada pełną dokumentację w sprawie. Konieczne jest wyznaczenie prawnika do reprezentacji w przedmiotowym postępowaniu.


W Hiszpanii w przypadku skierowania sprawy do postępowania zwykłego sąd może wymagać na rozprawie obecności świadka ze strony wierzyciela, czasami kilkakrotnie, a to skutkuje wydłużeniem postępowania oraz dodatkowymi kosztami. W niektórych państwach, np. na Ukrainie, prawo nie przewiduje możliwości dochodzenia należności w postępowaniu uproszczonym, a jedynie zwykłym.


Podobne przykłady można mnożyć, ale i tak widać stopień skomplikowania możliwości odzyskiwania zagranicznych należności. Na polskim rynku jedynie wyspecjalizowane międzynarodowe instytucje, zajmujące się zarządzaniem należnościami, dają gwarancję uzyskania profesjonalnej wiedzy w tym zakresie. To one poprzez sieć współpracujących ze sobą biur mogą w szybki i bezpośredni sposób śledzić zmiany obowiązującego prawa, wskazywać optymalne sądowe środki zabezpieczenia należności.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA