REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek

Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek
Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najefektywniejszych form pielęgnacji (dokarmiania) zbóż ozimych wiosną jest nawożenie dolistne. Dobrze przemyślane działania agrotechniczne wraz z odpowiednim wyborem samego nawozu to korzyść dla roślin, a przede wszystkim dla rolnika. 
rozwiń >

Zboża ozime wiosną

Po długim okresie zimowym przyroda wraca do życia, a na polach rozpoczyna się dynamiczny wzrost zbóż ozimych. Po rozpoczęciu wegetacji, ubogim w składniki pokarmowe roślinom należy dostarczyć najważniejsze składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju i efektywnego wzrostu. Jak udowodniono, nawożenie dolistne zbóż jest jednym z najefektywniejszych sposobów zapewnienia oziminom odpowiedniej dawki mikroelementów, co wpływa między innymi na:
- stabilny wzrost, szczególnie po okresie zimowym,
- poprawę witalności,
- sprawniejszą gospodarkę wodną rośliny,
- lepsze, intensywniejsze wybarwienie rośliny,

Udowodniono również, że dostarczenie odpowiednich mikroelementów poprzez nawożenie dolistne znacząco wpływa na wzrost plonów oraz maksymalne wykorzystanie składników dostarczanych posypowo.  

O czym zatem należy pamiętać planując nawożenie dolistne? Przedstawiamy 5 wskazówek istotnych w  procesie skutecznego dokarmiania dolistnego zbóż ozimych:

REKLAMA

Prawidłowa ocena stanu roślin po zimie

Wygląd to nie wszystko, ale prawidłowa ocena kondycji upraw po zimie pozwoli szybko ocenić stan ich przezimowania. Wizualne objawy niedoborów są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania, stąd stosowanie nawożenia dolistnego zwłaszcza mikroelementami powinno mieć zawsze charakter prewencyjny. W przypadku niedoborów, lustracja roślin pozwoli wykluczyć pogłębienie deficytów, który może objawić się na uprawie w postaci nieprawidłowo wykształconego systemu korzeniowego, przebarwionych i zniekształconych liści oraz słabszym wigorze.

Młode rośliny znacznie lepiej reagują na nawożenie dolistne, szybkie uzupełnienie składników pomoże im na skuteczną regenerację.

Nawożenie dolistne nie w każdą pogodę

Efektywność nawożenie dolistnego zależy ściśle od warunków pogodowych.

„Optymalny czas do wykonywania zabiegów wczesną wiosną to warunki wysokiej wilgotności powietrza. Pierwsze zabiegi nawożenia dolistnego zbóż najlepiej przeprowadzać, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 5-8°C, kiedy rośliny są już aktywne fizjologicznie.  Należy unikać wykonywania zabiegów w pełnym nasłonecznieniu, pamiętając, że wraz ze wzrostem nasłonecznienia i temperatur, zabiegi nawożenia powinny być przeprowadzane wieczorem lub wczesnym rankiem, a latem nocą.” – wyjaśnia Hubert Konarski, Menadżer ds. upraw Agrii Polska. Latem, przy wysokich temperaturach i niskiej wilgotności zalecane jest wykonywanie zabiegów na rosę lub późnym popołudniem/ wieczorem , gdy wilgotność powietrza utrzymuje się na optymalnym poziomie 60-80%, a turgor liści jest najwyższy.

„Przy niepewnej pogodzie, chcąc utrzymać efektywność zabiegu, należy sięgać po nawozy wzbogacone środkami zwiększającymi przyczepność oraz dodatkami formulacyjnymi. FoliQ® Mikromix to wysokoskoncentrowany nawóz makro i mikroelementowy, który zasili wiosennie rośliny w niezbędne składniki odżywcze, a dodatek surfaktantów ułatwi zabiegi nawożenia nawet w trakcie dużych wahań pogodowych” – dodaje ekspert marki foliQ.

Jakie mikroelementy są potrzebne?

Składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin są ze sobą ściśle powiązane. Niedobór np. manganu oznacza również deficyt azotu i fosforu, których objawy nakładają się na siebie. By skutecznie odżywić uprawy ozime, musimy dostarczyć roślinom kompleksowego wsparcia w postaci bogatej w mikro- i makroskładniki formulacji.

Azot to podstawowy budulec tkanek roślinnych, który odpowiada za prawidłowy wzrost i stabilność upraw. Przeciwdziałanie jego deficytom to standard w wiosennych zabiegach agrotechnicznych, w których dostarcza się również potasu i fosforu.

Dostarczanie mikroelementów w uprawach zbóż powinno mieć charakter zapobiegawczy. Deficyty składników, których objawy widoczne są w postaci niedoborów to często wpływ na plon na poziomie 20-30 a czasem nawet 50 %. Prewencyjne dostarczanie mikroskładników, takich jak miedź to poprawa stabilności rośliny oraz wzrost plonu średnio o 10%[zob. Potarzycki J.: Rola miedzi w nawożeniu pszenicy ozimej.]. Dodatek molibdenu efektywnie wpływa na transport azotu w roślinie, wzmacniając tym samym efektywność tradycyjnych zabiegów posypowych. Cynk jest składnikiem niezbędnym w tworzeniu białek i metabolizmie węglowodanów co również bezpośrednio przekłada się na skuteczność pobierania azotu. Optymalne dawki składników odżywczych dla zbóż ozimych, w nawozach dedykowanych uprawom zbożowym jak foliQ® Kłos LS to inwestycja w stabilny i zdrowy plon.

Parametry cieczy użytkowej

Przyswajalność składników w nawożeniu dolistnym to kluczowy element skutecznych zabiegów, na który, poza właściwościami samej formualcji ma wpływ odpowiednie sporządzona mieszanina robocza. Dobranie dawki nawozowej powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniem producenta oraz być dopasowane do warunków w polu.

Kluczowym elementem cieczy roboczej jest woda. Optymalne pH do tworzenia mieszanin zbiornikowych mieści się w przedziale 5-7. Jeśli mamy zbyt wysokie pH, na przykład 8 i wodę twardą o wysokiej zawartości Ca Mg, zaleca się stosowanie kondycjonerów wody. Sposobem może być również stosowanie nawozów wysokiej jakości formulacyjnej jakimi są foliQ Mikromix i foliQ Kłos LS.

Rozpuszczalność składników zależy również od temperatury wody – im wyższa, tym składniki lepiej się rozpuszczają. Zbyt zimna woda również nie służy roślinom, szczególnie przy wysokich temperaturach powietrza.

Mieszaninę opryskową należy sporządzić tuż przed zabiegiem i zużyć możliwie na bieżąco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowe planowanie działań

REKLAMA

Poprzez dostarczenie roślinie brakujących składników odżywczych przez liście, w szybki sposób można chronić je przed skutkami niedoborów i wpływać na ich ogólną witalność. Młode rośliny lepiej reagują na oprysk, szybciej adaptując składniki mineralne, stąd dobrze odżywione lepiej radzą sobie z chorobami grzybowymi i atakami patogenów

Skuteczne nawożenie dolistne uzupełnia tradycyjne nawożenie,  jednocześnie stanowiąc alternatywę w przypadku długotrwałych braków opadu czy działań interwencyjnych.  Wspomaga efektywne pobieranie mikro i makroskładników dostarczanych przez korzeń. Daje to maksymalne wykorzystanie użytych w uprawie nawozów mineralnych, zamieniając podjęte działania w kompleksową pomoc roślinie i dając wymierne korzyści rolnikowi.

Przemyślane łączenie nawożenia dolistnego z dostarczaniem roślinom składników doglebowo to kompleksowe działania znacząco poprawiające witalność roślin oraz pewność Rolnika, co do efektywnego wykorzystania dostępnych środków.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA