REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek

Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek
Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z najefektywniejszych form pielęgnacji (dokarmiania) zbóż ozimych wiosną jest nawożenie dolistne. Dobrze przemyślane działania agrotechniczne wraz z odpowiednim wyborem samego nawozu to korzyść dla roślin, a przede wszystkim dla rolnika. 
rozwiń >

Zboża ozime wiosną

Po długim okresie zimowym przyroda wraca do życia, a na polach rozpoczyna się dynamiczny wzrost zbóż ozimych. Po rozpoczęciu wegetacji, ubogim w składniki pokarmowe roślinom należy dostarczyć najważniejsze składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju i efektywnego wzrostu. Jak udowodniono, nawożenie dolistne zbóż jest jednym z najefektywniejszych sposobów zapewnienia oziminom odpowiedniej dawki mikroelementów, co wpływa między innymi na:
- stabilny wzrost, szczególnie po okresie zimowym,
- poprawę witalności,
- sprawniejszą gospodarkę wodną rośliny,
- lepsze, intensywniejsze wybarwienie rośliny,

Udowodniono również, że dostarczenie odpowiednich mikroelementów poprzez nawożenie dolistne znacząco wpływa na wzrost plonów oraz maksymalne wykorzystanie składników dostarczanych posypowo.  

O czym zatem należy pamiętać planując nawożenie dolistne? Przedstawiamy 5 wskazówek istotnych w  procesie skutecznego dokarmiania dolistnego zbóż ozimych:

REKLAMA

Prawidłowa ocena stanu roślin po zimie

Wygląd to nie wszystko, ale prawidłowa ocena kondycji upraw po zimie pozwoli szybko ocenić stan ich przezimowania. Wizualne objawy niedoborów są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania, stąd stosowanie nawożenia dolistnego zwłaszcza mikroelementami powinno mieć zawsze charakter prewencyjny. W przypadku niedoborów, lustracja roślin pozwoli wykluczyć pogłębienie deficytów, który może objawić się na uprawie w postaci nieprawidłowo wykształconego systemu korzeniowego, przebarwionych i zniekształconych liści oraz słabszym wigorze.

Młode rośliny znacznie lepiej reagują na nawożenie dolistne, szybkie uzupełnienie składników pomoże im na skuteczną regenerację.

Nawożenie dolistne nie w każdą pogodę

Efektywność nawożenie dolistnego zależy ściśle od warunków pogodowych.

„Optymalny czas do wykonywania zabiegów wczesną wiosną to warunki wysokiej wilgotności powietrza. Pierwsze zabiegi nawożenia dolistnego zbóż najlepiej przeprowadzać, gdy średnia temperatura dobowa przekracza 5-8°C, kiedy rośliny są już aktywne fizjologicznie.  Należy unikać wykonywania zabiegów w pełnym nasłonecznieniu, pamiętając, że wraz ze wzrostem nasłonecznienia i temperatur, zabiegi nawożenia powinny być przeprowadzane wieczorem lub wczesnym rankiem, a latem nocą.” – wyjaśnia Hubert Konarski, Menadżer ds. upraw Agrii Polska. Latem, przy wysokich temperaturach i niskiej wilgotności zalecane jest wykonywanie zabiegów na rosę lub późnym popołudniem/ wieczorem , gdy wilgotność powietrza utrzymuje się na optymalnym poziomie 60-80%, a turgor liści jest najwyższy.

„Przy niepewnej pogodzie, chcąc utrzymać efektywność zabiegu, należy sięgać po nawozy wzbogacone środkami zwiększającymi przyczepność oraz dodatkami formulacyjnymi. FoliQ® Mikromix to wysokoskoncentrowany nawóz makro i mikroelementowy, który zasili wiosennie rośliny w niezbędne składniki odżywcze, a dodatek surfaktantów ułatwi zabiegi nawożenia nawet w trakcie dużych wahań pogodowych” – dodaje ekspert marki foliQ.

Jakie mikroelementy są potrzebne?

Składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin są ze sobą ściśle powiązane. Niedobór np. manganu oznacza również deficyt azotu i fosforu, których objawy nakładają się na siebie. By skutecznie odżywić uprawy ozime, musimy dostarczyć roślinom kompleksowego wsparcia w postaci bogatej w mikro- i makroskładniki formulacji.

Azot to podstawowy budulec tkanek roślinnych, który odpowiada za prawidłowy wzrost i stabilność upraw. Przeciwdziałanie jego deficytom to standard w wiosennych zabiegach agrotechnicznych, w których dostarcza się również potasu i fosforu.

Dostarczanie mikroelementów w uprawach zbóż powinno mieć charakter zapobiegawczy. Deficyty składników, których objawy widoczne są w postaci niedoborów to często wpływ na plon na poziomie 20-30 a czasem nawet 50 %. Prewencyjne dostarczanie mikroskładników, takich jak miedź to poprawa stabilności rośliny oraz wzrost plonu średnio o 10%[zob. Potarzycki J.: Rola miedzi w nawożeniu pszenicy ozimej.]. Dodatek molibdenu efektywnie wpływa na transport azotu w roślinie, wzmacniając tym samym efektywność tradycyjnych zabiegów posypowych. Cynk jest składnikiem niezbędnym w tworzeniu białek i metabolizmie węglowodanów co również bezpośrednio przekłada się na skuteczność pobierania azotu. Optymalne dawki składników odżywczych dla zbóż ozimych, w nawozach dedykowanych uprawom zbożowym jak foliQ® Kłos LS to inwestycja w stabilny i zdrowy plon.

Parametry cieczy użytkowej

Przyswajalność składników w nawożeniu dolistnym to kluczowy element skutecznych zabiegów, na który, poza właściwościami samej formualcji ma wpływ odpowiednie sporządzona mieszanina robocza. Dobranie dawki nawozowej powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniem producenta oraz być dopasowane do warunków w polu.

Kluczowym elementem cieczy roboczej jest woda. Optymalne pH do tworzenia mieszanin zbiornikowych mieści się w przedziale 5-7. Jeśli mamy zbyt wysokie pH, na przykład 8 i wodę twardą o wysokiej zawartości Ca Mg, zaleca się stosowanie kondycjonerów wody. Sposobem może być również stosowanie nawozów wysokiej jakości formulacyjnej jakimi są foliQ Mikromix i foliQ Kłos LS.

Rozpuszczalność składników zależy również od temperatury wody – im wyższa, tym składniki lepiej się rozpuszczają. Zbyt zimna woda również nie służy roślinom, szczególnie przy wysokich temperaturach powietrza.

Mieszaninę opryskową należy sporządzić tuż przed zabiegiem i zużyć możliwie na bieżąco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowe planowanie działań

REKLAMA

Poprzez dostarczenie roślinie brakujących składników odżywczych przez liście, w szybki sposób można chronić je przed skutkami niedoborów i wpływać na ich ogólną witalność. Młode rośliny lepiej reagują na oprysk, szybciej adaptując składniki mineralne, stąd dobrze odżywione lepiej radzą sobie z chorobami grzybowymi i atakami patogenów

Skuteczne nawożenie dolistne uzupełnia tradycyjne nawożenie,  jednocześnie stanowiąc alternatywę w przypadku długotrwałych braków opadu czy działań interwencyjnych.  Wspomaga efektywne pobieranie mikro i makroskładników dostarczanych przez korzeń. Daje to maksymalne wykorzystanie użytych w uprawie nawozów mineralnych, zamieniając podjęte działania w kompleksową pomoc roślinie i dając wymierne korzyści rolnikowi.

Przemyślane łączenie nawożenia dolistnego z dostarczaniem roślinom składników doglebowo to kompleksowe działania znacząco poprawiające witalność roślin oraz pewność Rolnika, co do efektywnego wykorzystania dostępnych środków.

 

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA