REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Port zbożowy i 15 mld zł dla polskiego rolnictwa

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że w Polsce powstanie port zbożowy
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Spółka RSSI podpisała umowę z Portem Gdańskim na port zbożowy - poinformował Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, w Przysusze na spotkaniu z rolnikami. W związku z wojną na Ukrainie i zaburzeniami na rynkach, do polskiego rolnictwa kierowana będzie „największa w historii pomoc”, ma to być 15 mld zł - powiedział Telus.

Powstanie port zbożowy

REKLAMA

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że w Polsce powstanie port zbożowy. Spółka RSSI podpisała umowę z Portem Gdańskim na budowę tego portu. Informacje te przedstawił podczas spotkania Prawa i Sprawiedliwości z wyborcami w Przysusze. "Mamy port zbożowy nareszcie" - podkreślił minister rolnictwa.

REKLAMA

Jak podano na stronach "RSSI" Sp. z o.o. ma ona możliwości inwestowania, nabywania sprzedawanych spółek, przedsiębiorstw lub zorganizowanych części przedsiębiorstw czy też elementów ich majątku, a następnie restrukturyzowanie tych aktywów i przywracanie im zdolności do aktywnego udziału w rynku. Dodano, że spółka została utworzona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na podstawie aktu założycielskiego w dniu 14 października 2022 r.

Zboże ukraińskie nie trafia na polski rynek

Minister dodawał, że „dzięki twardym decyzjom rządu” zboże ukraińskie nie trafia na polski rynek. „Powiedzieliśmy +stop+, nie pozwoliliśmy, aby ukraińskie zboże zalewało polski rynek. Interes polskiego rolnika jest dla nas ważniejszy niż interes jakiegokolwiek biurokraty z Unii Europejskiej, czy jakiekolwiek decyzje" - podkreśli Telus. "Dlatego zamknęliśmy granicę na ukraińskie zboże" - dodał.

Telus: sprawdziły się tzw. korytarze solidarnościowe

REKLAMA

Ocenił, że sprawdziły się tzw. korytarze solidarnościowe wprowadzone po to, by uregulować eksport ukraińskich towarów. Natomiast - w jego opinii - KE, nie przedłużając embarga na ukraińskie zboże, sprawiała, że przestało ono trafiać do krajów potrzebujących – Afryki i Bliskiego Wschodu i ponownie mogło zalać rynek europejski.

„Jeżeli brakuje w krajach afrykańskich, arabskich zboża, to co się dzieje? Zaczyna być głód, niepokój społeczny i migracja. Czy to nie jest scenariusz jednej osoby na świecie, czy to nie jest scenariusz Putina i Unia Europejska się wpisuje z tą decyzją w ten scenariusz Putina, żeby właśnie spowodować jeszcze większą migrację” – twierdził.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krytykował również opozycję, która w jego ocenie nie wspiera interesów polskich rolników, a jedynie postuluje zmiany forsowane przez UE. Podkreślał, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze i „że polski rolnik wie, że polska ziemia musi być w polskich rękach”. Dlatego - jak mówił - rząd mówi „nie” dla wyprzedaży polskiej ziemi, „ponieważ jest ona święta”. Zapewnił, że rząd będzie realizować 12 punktów dla rolnictwa "Solidarności" i związków.

Polska ziemia w polskich rękach

Będziemy robić wszystko, żeby polska ziemia była w polskich rękach. My się wsłuchujemy w to, co mówią rolnicy. Wiele programów, które wprowadziliśmy, to są programy, które wypracowali rolnicy. Ostatnio związki zawodowe również zaproponowały nam +dwunastkę+ dla polskiego rolnictwa. My ją przyjmujemy do realizacji” – dodał.

15 mld zł dla polskiego rolnictwa

Telus zauważył, że w związku z wojną na Ukrainie i zaburzeniami na rynkach, do polskiego rolnictwa kierowana będzie „największa w historii pomoc”, ma to być 15 mld zł.

Zapewnił też, że rząd realizuje też pomoc dla rolników w czasie suszy, sadowników oraz plantatorów malin. Zwracał także uwagę, że rząd PiS wprowadził Fundusz Ochrony Rolnika. „Będziemy pomagać oszukanym rolnikom, którzy nie otrzymali należnej zapłaty. Przywracamy krajowy handel, krajowe przetwórstwo” - podkreślał. 

autorzy: Wiktor Dziarmaga, Anna Bytniewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA