REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

Robert Telus minister rolnictwa
Warszawa, 22.09.2023. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas briefingu prasowego "Produkcja ekologiczna odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku"
Tomasz Gzell
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

Minister rolnictwa Robert Telus podkreślił, że ważna jest edukacja konsumentów, a także patriotyzm gospodarczy… W sobotę w dniu unijnego rolnictwa ekologicznego resort rolnictwa oraz KOWR po raz kolejny będą promować akcję "Kupuj świadomie produkt ekologiczny".

REKLAMA

Kupuj świadomie produkt ekologiczny

REKLAMA

23 września br. wystartuje kolejna odsłona kampanii informacyjno-edukacyjnej "Kupuj świadomie produkt ekologiczny. Projekty mają wspierać edukację w zakresie żywności ekologicznej będą prezentowane m.in. w telewizji, prasie, radiu, internecie, oraz w mediach społecznościowych.

Zdaniem ministra rolnictwa Roberta Telusa ważne jest, by konsumenci dokonywali świadomego wyboru najlepszych na rynku produktów ekologicznych. Jak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej, powinno się kłaść nacisk na to, aby uświadamiać młodzież, dzieci, że produkty wysokiej jakości to zdrowie.

Produkty opatrzonone "zielonym listkiem"

Zwrócił uwagę, że należy kłaść nacisk na informowanie o tym, że tylko produkt opatrzony "zielonym listkiem" jest ekologiczny i certyfikowany "od pola do stołu". Wiąże się to m.in. z kontrolami u producentów, ale i również u pośredników, a także w sklepach.

REKLAMA

Certyfikowany produkt ekologiczny oznacza, że przy jego wytworzeniu stosuje się wysokie unijne standardy produkcji i jest oznaczony logo produkcji ekologicznej UE (to połączenie dwóch symboli: flagi europejskiej oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju). Produkt ekologiczny oznaczony takim logo wytworzony jest bez GMO, niedozwolonych w produkcji ekologicznej środków chemicznych, z poszanowaniem środowiska i dobrostanu zwierząt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Robert Telus podkreślił, że akcja "Kupuj świadomie" wiąże się również z patriotyzmem gospodarczym. Ocenił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Zwrócił uwagę, że nasze rolnictwo jest rozdrobnione, a średnia powierzchnia gospodarstw nieco przekracza 11 ha.

Zmiana programu "Produkt w szkole"

Minister poinformował, że resort myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

Uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przestrzegał, że nie zawsze żywność reklamowana jako produkt bio - faktycznie jest ekologiczna. Takimi są tylko produkty oznakowane "zielonym listkiem". To gwarancja - jak podkreślił - że konsument sięga po produkt wysokiej jakości bez tzw. chemii rolniczej. Oznacza to również, że w gospodarstwie dba się o dobrostan zwierząt.

Romanowski dodał, że Polska będzie dążyć do zwiększenia upraw ekologicznych do 1 mln ha.

autor: Michał Boroń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA