REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

Robert Telus minister rolnictwa
Warszawa, 22.09.2023. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas briefingu prasowego "Produkcja ekologiczna odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku"
Tomasz Gzell
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

Minister rolnictwa Robert Telus podkreślił, że ważna jest edukacja konsumentów, a także patriotyzm gospodarczy… W sobotę w dniu unijnego rolnictwa ekologicznego resort rolnictwa oraz KOWR po raz kolejny będą promować akcję "Kupuj świadomie produkt ekologiczny".

REKLAMA

Kupuj świadomie produkt ekologiczny

REKLAMA

23 września br. wystartuje kolejna odsłona kampanii informacyjno-edukacyjnej "Kupuj świadomie produkt ekologiczny. Projekty mają wspierać edukację w zakresie żywności ekologicznej będą prezentowane m.in. w telewizji, prasie, radiu, internecie, oraz w mediach społecznościowych.

Zdaniem ministra rolnictwa Roberta Telusa ważne jest, by konsumenci dokonywali świadomego wyboru najlepszych na rynku produktów ekologicznych. Jak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej, powinno się kłaść nacisk na to, aby uświadamiać młodzież, dzieci, że produkty wysokiej jakości to zdrowie.

Produkty opatrzonone "zielonym listkiem"

Zwrócił uwagę, że należy kłaść nacisk na informowanie o tym, że tylko produkt opatrzony "zielonym listkiem" jest ekologiczny i certyfikowany "od pola do stołu". Wiąże się to m.in. z kontrolami u producentów, ale i również u pośredników, a także w sklepach.

REKLAMA

Certyfikowany produkt ekologiczny oznacza, że przy jego wytworzeniu stosuje się wysokie unijne standardy produkcji i jest oznaczony logo produkcji ekologicznej UE (to połączenie dwóch symboli: flagi europejskiej oraz liścia, który symbolizuje naturę i ideę zrównoważonego rozwoju). Produkt ekologiczny oznaczony takim logo wytworzony jest bez GMO, niedozwolonych w produkcji ekologicznej środków chemicznych, z poszanowaniem środowiska i dobrostanu zwierząt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Robert Telus podkreślił, że akcja "Kupuj świadomie" wiąże się również z patriotyzmem gospodarczym. Ocenił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Zwrócił uwagę, że nasze rolnictwo jest rozdrobnione, a średnia powierzchnia gospodarstw nieco przekracza 11 ha.

Zmiana programu "Produkt w szkole"

Minister poinformował, że resort myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

Uczestniczący w konferencji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski przestrzegał, że nie zawsze żywność reklamowana jako produkt bio - faktycznie jest ekologiczna. Takimi są tylko produkty oznakowane "zielonym listkiem". To gwarancja - jak podkreślił - że konsument sięga po produkt wysokiej jakości bez tzw. chemii rolniczej. Oznacza to również, że w gospodarstwie dba się o dobrostan zwierząt.

Romanowski dodał, że Polska będzie dążyć do zwiększenia upraw ekologicznych do 1 mln ha.

autor: Michał Boroń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA