| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Jak rozpocząć czasowe transgraniczne świadczenie usług?

Możliwość czasowego świadczenia usług w Polsce dotyczy podmiotów z państw objętych swobodą świadczenia usług, tj. państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii. Obowiązek wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej może dotyczyć zatem jedynie usługodawcy – obywatela jednego z w/w państw, który nie wykonuje działalności gospodarczej w żadnym z tych państw.

Drugą grupę barier prawnych, jakie niejednokrotnie usługodawca musi pokonać w Polsce jest tzw. reglamentacja działalności gospodarczej, tj. obowiązek uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązki te dotyczą ponad 80 różnych rodzajów działalności gospodarczej.

Reglamentacja oznacza, że usługodawca nie może podjąć działalności, jeżeli nie spełni przewidzianych polskim prawem szczególnych jej warunków. W przypadku koncesji i zezwoleń usługodawca musi nadto wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ich udzielenie. W przypadku działalności regulowanej wystarczy złożenie oświadczenia (prawdziwego!) o spełnianiu tych warunków. Dopiero po uzyskaniu koncesji, zezwolenia albo zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej, usługodawca może rozpocząć świadczenie usług w Polsce.

Wyjątkiem jest tu działalność regulowana, którą może on także podjąć po upływie 14 dni od złożenia wspomnianego oświadczenia, jeżeli organ prowadzący rejestr nie podjął w sprawie żadnych czynności. Wystarczy wówczas, że usługodawca na piśmie powiadomi ten organ, że rozpoczyna świadczenie usług w Polsce.

W kontekście obowiązków reglamentacyjnych podkreślić należy natomiast, że z wyjątkiem kilku szczególnych dziedzin, w których obowiązują szczególne unijne dyrektywy (jak np. działalność bankowa) wymóg uzyskania w Polsce koncesji, zezwolenia czy wpisu do rejestru działalności regulowanej egzekwowany będzie od usługodawcy bez względu na to, czy usługodawca ten wykonuje legalnie podobną czy nawet taką samą działalność w innym państwie Unii Europejskiej. Innymi słowy, uzyskane w innym państwie UE pozwolenie na wykonywanie tej działalności nie będzie respektowane w Polsce.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: eugo.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK