REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej cz. I

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Własna firma z funduszy UE
Własna firma z funduszy UE

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego opłaca się wnioskować o dotacje unijne, na przykładzie własnej firmy, przedstawię Państwu w cyklu artykułów - cz. I - kalkulacja.

Pracowałam sobie spokojnie w Ministerstwie Środowiska i zajmowałam się funduszami unijnymi i ewaluacją. Po jakimś czasie poczułam się wypalona jako urzędnik i postanowiłam odejść. Przeszłam do sektora prywatnego. Pracowałam w firmie działającej w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii, gdzie zajmowałam się funduszami unijnymi a przede wszystkim kompleksowo procedurą środowiskową. Pracując w sektorze prywatnym byłam zadowolona.

REKLAMA

REKLAMA

Praca w której można się wykazać, samodzielne stanowisko i możliwość podejmowania decyzji, młody ambitny zespół, szef, z którym można się bez przeszkód dogadać. Niby same plusy a jednak i ta praca nie dawała mi pełnej 100-stu procentowej satysfakcji i zaczynała mi się marzyć całkowita niezależność i powoli dojrzewała we mnie myśl o tym czy nie zaryzykować i nie założyć własnej firmy.

Dodatkowo znajomi często pytali mnie o rady ws. funduszy unijnych czy procedur środowiskowych. Zaczęto mnie zapraszać na konferencje nie jako uczestnika a jako prelegenta. Przemyślałam sprawę bardzo dokładnie i podjęłam decyzję o założeniu własnej firmy. Postępowałam dokładnie tak jak opisałam to w poprzednim artykule. Wiedziałam co potrafię i co daje mi satysfakcję. Pracując w firmie prywatnej zobaczyłam, że prowadząc własną firmę mogłabym zarabiać więcej niż na etacie a przede wszystkim być bardziej niezależna. Sporządziłam listę potencjalnych klientów, zrobiłam listę niezbędnych wydatków oraz analizę SWOT i zaczęłam szukać możliwości dofinansowania. 

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji

REKLAMA

Wstępnie w arkuszu excel zrobiłam sobie małe obliczenia. Wypisałam wszystkie niezbędne wydatki jakie muszę ponieść aby rozpocząć działalność gospodarczą. Podzieliłam te wydatki na dwie kategorie. Pierwsza to co mogę sama kupić oraz to co jest poza moim zasięgiem finansowym czyli to na co będę musiała pozyskać pieniądze. Dodatkowo zrobiłam sobie tabelkę w której wpisałam miesięczne wydatki jakie muszę ponosić aby firma mogła funkcjonować. Tutaj znalazły się takie wydatki jak ZUS, abonament telefoniczny, abonament internetowy, bilety na komunikację miejską, papier do drukarki, tusz do drukarki itp. Później byłam mile zaskoczona jak bardzo się ta tabelka przydała przy wypełnianiu wniosku, ale o tym później. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zajrzałam na stronę Urzędu Pracy, na stronę Regionalnego Programu Operacyjnego a także na stronę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz na kilka innych stron związanych z funduszami unijnymi. Przygodę z aplikowaniem trzeba zacząć jednak od tak żmudnych rzeczy jak dokładne przeczytanie stron internetowych, poszukanie informacji o konkursach oraz o tym kto ogłasza konkursy i na jakich zasadach a przede wszystkim kiedy. Okazało się, że środki na założenie firmy są w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego w działaniu 1.5 oraz w Urzędzie Pracy Miasta Stołecznego Warszawy.

Środki są także w Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej oraz w Programie Operacyjnym Rozwój Obszarów Wiejskich. Jednak są to środki na działalność gospodarczą pozarolniczą tych którzy do tej pory byli rolnikami. Nie kwalifikowałam się, więc poprzestałam na Mazowieckim RPO i Urzędzie Pracy. Okazało się, że pół roku wcześniej był nabór wniosków do Mazowieckiego RPO.

Dowiedziałam się też, że na ten pierwszy konkurs rozdysponowano 90% alokacji na to działanie. To oznacza, że w następnym konkursie będzie tylko 10% i środki przeznaczone na działanie 1.5 zostaną wyczerpane. A kiedy będzie następny konkurs? – tego nikt w tej chwili nie wie. Zatem drogą eliminacji odpadła mi jedna z dwóch możliwości starania się o dotacje na założenie firmy. Zajrzałam więc na stronę Urzędu Pracy.

W zasadzie to nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Co prawda w Mazowieckim RPO mogłam się ubiegać aż o 40 000 zł a w Urzędzie Pracy „tylko” o sześciokrotność średniej krajowej – obecnie to ok. 19 000 zł. Ale wniosek do UP jest prostszy do wypełnienia, mniej załączników jest potrzebnych, procedura jest prostsza i krótsza. Poza tym w Urzędzie Pracy aplikują tylko przyszli potencjalni przedsiębiorcy. Natomiast do Mazowieckiego RPO aplikują wszyscy przedsiębiorcy z sektora MSP – zarówno ci którzy chcą założyć firmę jak i ci co już ją mają i chcą pozyskać dotację na zmodernizowanie swojej firmy, wiec konkurencja jest zdecydowanie większa. 

Zatem uświadomiona w pozytywnych stronach mniejszej ale „pewniejszej” dotacji przeczytałam warunki które muszę spełnić aby móc aplikować. Okazało się, że powinnam się zarejestrować jako osoba bezrobotna, że nie mogłam wcześniej prowadzić działalności gospodarczej ani nie mogłam korzystać ze środków publicznych na taką działalność. Będą na stronie internetowej UP i chcąc ściągnąć na swój komputer potrzebne informacje okazało się, że mogę też dokonać wyboru czy chcę założyć działalność gospodarczą tylko składając wniosek o dotację czy też po szkoleniu ABC działalności gospodarczej.

Zobacz: Finanse na start

Jest to szkolenie bezpłatne oferowane przez Urząd Pracy wszystkim chętnym potencjalnym przedsiębiorcom. Ja akurat z takiego szkolenia nie korzystałam ponieważ uznałam że jest mi ono niepotrzebne, poza tym podobny kurs przeszłam na zasadzie e-lerningowej poprzez stronę internetową PARP. Uznałam, że jest to dla mnie wygodniejsze, ponieważ szkolenie odbywam w czasie dla mnie dogodnym i nie muszę nawet z domu wychodzić.

Skoro spełniam wszystkie warunki to mogę zabrać się za pisanie wniosku…

O Autorze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA