| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Każdy dłużnik musi pamiętać, iż wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla niego dodatkowe koszty. Obejmują one m. in. opłatę egzekucyjną, którą pobierze komornik od roszczenia które wyegzekwuje.

Opłaty te, w zależności od zastosowanego sposobu egzekucji wynoszą od 8% do 15% egzekwowanej należności.

Spłata wierzyciela z pominięciem komornika

Jednocześnie jednak dłużnicy muszą wiedzieć, iż mogą spełnić egzekwowane świadczenie, mimo trwającego postępowania egzekucyjnego, bezpośrednio do rąk wierzyciela. Powoduje to umorzenie na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego, a dla dłużnika jest o tyle korzystne, iż opłata, którą pobierze komornik będzie niższa, gdyż wyniesie 5% należności, którą miał wyegzekwować komornik.

Polecamy: Samochód w firmie

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Opłata egzekucyjna przed i po doręczeniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji

W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, a więc co do zasady w sytuacji, gdy spłata egzekwowanej należności nastąpiła bezpośrednio do rąk wierzyciela, z pominięciem komornika, ten pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Sytuacja ta ma miejsce, gdy spłata wierzytelności nastąpiła po doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Zobacz również: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Jeżeli jednak zapłata nastąpiła przed doręczeniem dłużnikowi tego zawiadomienia, wówczas komornikowi nie należy się opłata w wysokości 5% egzekwowanego roszczenia, a jedynie opłata stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Analogicznie sytuacja będzie wyglądała, gdy komornik co prawda wysłał do dłużnika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, ale dłużnik nie odebrał go jeszcze, a po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem, uiścił dochodzoną należność do rąk wierzyciela. Wówczas Komornik także będzie mógł pobrać wyłącznie opłatę egzekucyjną w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia.

Antoni K. miał dług w kwocie 10.000,00 zł. Komornik doręczył mu zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Wówczas Antoni K. zapłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela kwotę 10.000,00 zł. Komornik uprawniony będzie do pobrania opłaty stosunkowej w kwocie 500,00 zł. Jeżeli Antoni K. spłaci wierzycielowi swój dług, zanim Komornik wyśle do niego zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, albo spłata nastąpi po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem przez Antoniego K., wówczas opłata egzekucyjna wyniesie 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc obecnie kwotę 271,67 zł.

Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 15.11.2017

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla dłużnika dodatkowe koszty.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla dłużnika dodatkowe koszty.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK