| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Każdy dłużnik musi pamiętać, iż wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla niego dodatkowe koszty. Obejmują one m. in. opłatę egzekucyjną, którą pobierze komornik od roszczenia które wyegzekwuje.

Opłaty te, w zależności od zastosowanego sposobu egzekucji wynoszą od 8% do 15% egzekwowanej należności.

Spłata wierzyciela z pominięciem komornika

Jednocześnie jednak dłużnicy muszą wiedzieć, iż mogą spełnić egzekwowane świadczenie, mimo trwającego postępowania egzekucyjnego, bezpośrednio do rąk wierzyciela. Powoduje to umorzenie na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego, a dla dłużnika jest o tyle korzystne, iż opłata, którą pobierze komornik będzie niższa, gdyż wyniesie 5% należności, którą miał wyegzekwować komornik.

Polecamy: Samochód w firmie

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Opłata egzekucyjna przed i po doręczeniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji

W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, a więc co do zasady w sytuacji, gdy spłata egzekwowanej należności nastąpiła bezpośrednio do rąk wierzyciela, z pominięciem komornika, ten pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Sytuacja ta ma miejsce, gdy spłata wierzytelności nastąpiła po doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Zobacz również: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Jeżeli jednak zapłata nastąpiła przed doręczeniem dłużnikowi tego zawiadomienia, wówczas komornikowi nie należy się opłata w wysokości 5% egzekwowanego roszczenia, a jedynie opłata stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Analogicznie sytuacja będzie wyglądała, gdy komornik co prawda wysłał do dłużnika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, ale dłużnik nie odebrał go jeszcze, a po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem, uiścił dochodzoną należność do rąk wierzyciela. Wówczas Komornik także będzie mógł pobrać wyłącznie opłatę egzekucyjną w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia.

Antoni K. miał dług w kwocie 10.000,00 zł. Komornik doręczył mu zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Wówczas Antoni K. zapłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela kwotę 10.000,00 zł. Komornik uprawniony będzie do pobrania opłaty stosunkowej w kwocie 500,00 zł. Jeżeli Antoni K. spłaci wierzycielowi swój dług, zanim Komornik wyśle do niego zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, albo spłata nastąpi po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem przez Antoniego K., wówczas opłata egzekucyjna wyniesie 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc obecnie kwotę 271,67 zł.

Uznanie długu jako okoliczność przerywająca bieg terminu przedawnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK