REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z innych praw majątkowych

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.
Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przez prawa majątkowe, których dotyczy ten sposób egzekucji należy rozumieć prawa majątkowe inne niż wierzytelność, prawo własności i użytkowania wieczystego.

Przykładem taki praw są: prawo patentu, prawo z rejestracji znaku towarowego, prawo przysługujące dłużnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki cywilnej lub jej rozwiązania, udział wspólnika w spółce handlowej czy papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu.

REKLAMA

Zajęcie innego prawa majątkowego

Egzekucję z innego prawa majątkowego z zasady prowadzona jest przez komornika działającego przy sądzie w okręgu, którego dłużnik zamieszkuje, chyba, że dłużnik wybierze innego komornika (obecnie wierzycielowi przysługuje prawo wyboru komornika na całym terytorium kraju). Do egzekucji z innego prawa majątkowego komornik przystępuje przez jego zajęcie.

Zobacz: W jaki sposób może być prowadzona egzekucja roszczeń alernatywnych?

W tym celu komornik:

  • zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie wolno odbierać żadnego świadczenia przysługującemu mu z zajętego prawa;
  • wezwie osobę, (która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika) by obowiązku tego nie realizowała wobec dłużnika, a wynikające z prawa majątkowego świadczenia uiszczała komornikowi lub na rachunek depozytowy sądu.

Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wyżej wymienionego wezwania komornika osobie, która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika. Jeżeli wyżej wymienione zawiadomienie skierowane do dłużnika zostanie doręczone mu wcześniej niż osobie (która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem względem dłużnika) to zajęcie jest już dokonane z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.

Przy zajęciu niektórych praw komornik obowiązany jest dokonać dodatkowych czynności, np. w przypadku zajęcia udziału dłużnika w spółce handlowej albo prawa dłużnika z tytułu udziału w takiej spółce komornik zawiadamia o zajęciu spółkę i zgłasza ten fakt sądowi rejestrowemu.

Zobacz: Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Skutki zajęcia prawa majątkowego są m.in. następujące:

  • z mocy zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe wynikające z zajętego prawa, które są niezbędne do jego zaspokojenia w drodze egzekucji oraz może podejmować wszelkie działania niezbędne do zachowania prawa;
  • zajęcie prawa obejmuje także wszelkie wierzytelności i roszczenia przysługujące dłużnikowi z tytułu zajętego prawa, nawet, jeżeli powstały po zajęciu;
  • jeżeli z zajętego prawa wynika wymagalne roszczenie komornik wezwie dłużnika zajętej wierzytelności (tj. osobę, która z zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem wobec dłużnika) by spełnił zajęte świadczenie wierzycielowi lub komornikowi;
  • jeżeli zostało zajęte prawo, z mocy, którego dłużnik może żądać podziału majątku (np. w drodze zniesienia współwłasności rzeczy wspólnej czy podziału zysków spółki cywilnej) zajęcie obejmuje wszystko, co dłużnikowi przypadnie.

Zajęte prawo majątkowe podlega oszacowaniu (tj. wycenie jego wartości). Do oszacowania komornik powołuje biegłego (osobę, która posiada szczegółową, specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny). Wycena biegłego nie jest potrzebna, jeżeli dłużnik i wierzyciel zgodnie ustalą wartość prawa lub jeżeli w okresie trzech miesięcy przez zajęciem prawo to było szacowane dla celów obrotu rynkowego.

Zaspokojenie wierzyciela z zajętego prawa następuje:

  • z dochodu, (jeżeli prawo to przynosi dochód);
  • z jego realizacji;
  • z jego sprzedaży.

Zaspokojenie z dochodu lub z realizacji prawa następuje przez spełnienie świadczenia z tytułu zajętej wierzytelności przysługującej dłużnikowi. Osoba, która powinna spełnić świadczenie dłużnikowi po prostu spełnia je wierzycielowi lub komornikowi.

Zaspokojenie przez sprzedaż następuje przez sprzedaż prawa z wolnej ręki lub w trybie licytacji, (do której stosuje się odpowiednio przepisy o licytacji ruchomości).

W sposób szczególny uregulowana jest egzekucja z papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (i jednocześnie środków zebranych na rachunku papierów wartościowych). Do egzekucji z papierów wartościowych komornik przystępuje przez ich zajęcie.

Zobacz: Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

W tym celu komornik:

  • zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia z papierów wartościowych (np. dywidendy) ani rozporządzać nimi czy środkami zebranym na rachunku papierów wartościowych;
  • wezwie podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie (maklera) by nie wykonywał dyspozycji dłużnika i nie wypłacał mu pieniędzy ulokowanych na rachunku papierów wartościowych, lecz zajęte sumy w wysokości zadłużenia przekazał komornikowi lub na rachunek depozytowy sądu.

REKLAMA

Jeżeli na rachunku brak jest pieniędzy to makler wzywa dłużnika by ten złożył zlecenie sprzedaży papierów (wskazując jednocześnie, które z nich należy sprzedać) celem zaspokojenia wierzyciela. Jeżeli dłużnik nie wskaże tych papierów albo, jeżeli ich sprzedaż nie dojdzie do skutku makler powiadamia wierzyciela (za pośrednictwem komornika), jakie papiery wartościowe umieszczone są na rachunku.

Wierzyciel ma prawo wtedy wskazać, jakie papiery należy sprzedać (składa zlecenie ich sprzedaży). Jeżeli wierzyciel nie wskaże tych papierów albo ich sprzedaż nie dojdzie do skutku to postępowanie egzekucyjne umarza się. Uzyskane ze sprzedaży środki finansowe makler powinien przekazać komornikowi lub złożyć na rachunek depozytowy sądu.

Komornik wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi posiadającemu udziały w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Na wniosek wierzyciela komornik zajął udziały dłużnika w spółce, powiadomił o tym fakcie spółkę oraz sąd rejestrowy spółki. Z uwagi na fakt, iż strony nie były w stanie zgodnie ustalić wartości udziałów w spółce komornik powołał biegłego, który dokonał ich wyceny. Komornik wyznaczył licytację zajętych udziałów i w jej wyniku dokonał ich sprzedaży. Na podstawie sporządzonego przez komornika protokół sprzedaży udziałów na licytacji nabywca powinien w odpowiednim rejestrze sądowym uwidocznić fakt, iż jest obecnym właścicielem udziałów w spółce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA