REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przenieść umowę na inną osobę?

Mateusz Dąbroś
Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Jak bezpiecznie przenieść umowę na inną osobę?
Jak bezpiecznie przenieść umowę na inną osobę?

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób przenieść umowę na inną osobę? Okazuje się, że cesja praw z umowy na rzecz osoby trzeciej to tylko połowa tego, co należy zrobić.

Jak przenieść umowę na inną osobę?

Wielokrotnie w naszej codziennej rzeczywistości możemy natknąć się na problem związany z koniecznością przeniesienia już istniejącej umowy na inną osobę. Teoretycznie najprostszym wyjściem byłoby rozwiązanie umowy istniejącej i zawarcie nowej, pomiędzy nowymi stronami. Często jednak chcemy zachować ciągłość umowy. Co należy wówczas zrobić?

REKLAMA

Osoby mające rozeznanie w prawie cywilnym odpowiedzą w tym momencie – należy zrobić cesję umowy. Jednak cesja praw z umowy na rzecz osoby trzeciej to tylko połowa tego, co musimy tak naprawdę zrobić…

Zacząć trzeba od tego, że gros umów zawieranych w obrocie gospodarczym to umowy dwustronnie zobowiązujące (przykładowo: umowa sprzedaży czy umowa najmu).  Oznacza to, że każda ze stron umowy jest obowiązana do spełnienia świadczenia na rzecz drugiej strony. Każda strona jest więc jednocześnie i dłużnikiem, i wierzycielem drugiej strony.

Czym jest cesja?

REKLAMA

Mówiąc o „cesji”, w języku ustawodawcy mówimy jedynie o przeniesieniu na osobę trzecią wierzytelności wynikającej z umowy. Zasadą jest, że jeśli strony nie wyłączyły w umowie dopuszczalności cesji praw (tzw. pactum de non cedendo), cesja taka będzie dopuszczalna. Co więcej, będzie mogła nastąpić bez zgody dłużnika. Pamiętajmy jednak, że jeśli dokonamy samej cesji praw na osobę trzecią, a umowa jest dwustronnie zobowiązująca – nie uwolnimy się od ciążącego na nas długu. Przykład: jeśli jesteśmy sprzedawcą i scedujemy na osobę trzecią nasze wierzytelności, okaże się, że osoba trzecia może domagać się od kupującego zapłaty ceny – ale to my w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani do wydania rzeczy. A chyba nie o to nam chodzi…

Jeśli chcemy zaś przenieść dług wynikający z umowy, musimy na to uzyskać zgodę drugiej strony umowy. Pamiętajmy, że umowa o przejęcie długu powinna być pod nieważnością zawarta na piśmie – to samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Jeśli zgodę ma wyrazić dłużnik, żadna forma nie jest zaś wymagana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli mamy więc do czynienia z umową dwustronnie zobowiązującą pamiętajmy, że aby „przenieść ją na osobę trzecią” musimy zawrzeć jednoczesną umowę cesji praw oraz przejęcia długu przez osobę trzecią. Tylko w taki sposób bowiem osoba trzecia wejdzie w pełną sytuacją dotychczasowej strony umowy.

Mateusz Dąbroś

REKLAMA

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowych – umowny.pl, a także autor bloga poświęconego tematyce ochrony konkurencji i konsumentów – konkurencyjny.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA