REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć niedozwolonych klauzul umownych?

Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

REKLAMA

Zawieranie umów jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wiąże się to z koniecznością ich dokładnego przeczytania, ponieważ zrozumienie skomplikowanej terminologii prawniczej może stwarzać nie lada problem. Znajomość zakazanych klauzul, które mogą pojawić się w umowie może ustrzec nas przed niekorzystnymi skutkami. Więcej dowiesz się z poniższego artykułu

Nieuświadamianą prawdą jest fakt, iż każdego dnia my – konsumenci zawieramy umowy z kontrahentami. Codziennie stajemy się stronami rozlicznych niepisanych umów; chociażby dokonując zakupów spożywczych finalizujemy niepisaną umowę, na podstawie której sprzedawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej jakości i przydatności do spożycia zakupionych przez nas produktów, my zaś do uiszczenia za nie odpowiedniej sumy pieniężnej.

REKLAMA

W dzisiejszych czasach umowy ustne zdają się odchodzić do lamusa. Przyczyn owej tendencji upatrywać można w samej naturze i specyfice niepisanych umów, jak również w stale zmniejszającym się stopniu zaufania społecznego. Dużo łatwiej jest bowiem odstąpić od tego typu umowy i zarazem dużo trudniej udowodnić, że takowa w ogóle miała miejsce.

Polecamy: Unijne fundusze na promocję firmy za granicą

REKLAMA

W określonych przypadkach spisanie umowy jest wymagane przepisami prawnymi. Konieczność taka istnieje w przypadku m. in. umów zawieranych z bankami, firmami ubezpieczeniowymi czy biurami podróży. Złożony pod umową podpis jest aktem naszej akceptacji w całości owej umowy i zobowiązuje nas do wypełnienia wszelkich jej postanowień.

Od powyższej reguły istnieją jednak odstępstwa zawarte w przepisach prawa cywilnego odnoszących się do tzw. klauzul niedozwolonych. Stosownie do nich postanowienia umowy zawartej z konsumentem, które nie były z nim indywidualnie uzgodnione, nie są wobec niego wiążące, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami a także rażąco naruszają jego interesy. Jako „nie uzgodnione indywidualnie” rozumieć należy te zapisy umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W szczególności odnosi się to do regulacji przejętych z gotowych wzorców umów, często przedstawianych przez kontrahenta konsumentowi do podpisu. Praktyki takie dają klientowi jedynie dwie możliwości – może on podpisać kontrakt bądź odrzucić go w całości. Owa norma prawna nie dotyczy postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały one sformułowane w sposób jednoznaczny.

Polecamy: Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

REKLAMA

W związku z powyższym umowa, chociaż zgodna z prawem, może zawierać zapis (zdanie, postanowienie, paragraf), który jest już z prawem niezgodny, czyli wyżej wspomnianą klauzulę niedozwoloną. Przykładowo w umowie nie może znaleźć się zapis, który:
- daje kontrahentowi możliwość wprowadzenia zmian w umowie bez zgody konsumenta,
- uzależnia zawarcie umowy od tego, czy konsument zobowiąże się podpisać kolejne umowy,
- nie daje konsumentowi możliwości rozwiązania umowy, a pozwala na to kontrahentowi,
- zobowiązuje tylko konsumenta (kontrahenta nie) do zapłacenia odstępnego lub kary umownej,
- przewiduje obowiązek zapłaty za wadliwie wykonaną usługę,
- wyłącza jurysdykcję polskich sądów.

Podane wyżej możliwości nie wyczerpują szerokiego wachlarza tego typu klauzul. Rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony na podstawie orzecznictwa sądów przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) niestety stale się rozrasta.

Klauzulę można uznać za niedozwoloną na podstawie orzecznictwa sadów powszechnych (rejonowych lub okręgowych) z powództwa cywilnego lub na podstawie decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli sąd powszechny uzna zapis za niedozwolony wówczas przestaje on obowiązywać jedynie danego konsumenta. W takiej sytuacji umowa pozostaje nadal w mocy z wyłączeniem kontrowersyjnego zapisu. Jednak każda następna osoba musi, nawet identyczny zapis w umowie z tym samym kontrahentem, zaskarżyć w sądzie, co uruchamia owy proces na nowo.

W przypadku gdy decyzja taka zostanie wydana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów klauzula zostanie wpisana do rejestru prowadzonego przez UOKiK i tym samym przestanie obowiązywać wszystkich konsumentów stając się niezgodną z obowiązującym powszechnie prawem.

Zobacz serwis: ABC umów

Ada Zalewska, Portal Doradca-UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA