| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Trening relokacyjny – na czym polega?

Trening relokacyjny – na czym polega?

Trening relokacyjny to szkolenie przygotowujące pracownika do pracy w zagranicznym oddziale firmy, który będzie pracował na długim kontrakcie. Tego rodzaju szkolenie ma nauczyć pracownika umiejętności komunikacji z osobami z różnych kultur. Jakie są zatem wyzwania związane z relokacją pracownika?

Kiedy należy odbyć trening?

Treningi powinny odbywać się na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem bądź w ciągu pierwszych dwóch miesięcy pobytu za granicą. Z praktyki firm wynika, iż korzystniejsza jest druga opcja, gdyż pracownik znajduje się wtedy w nowej sytuacji, a na podstawie zdobytego doświadczenie oraz praktyki będzie mógł łatwiej przyswoić nowe informacje będąc na miejscu i poddając sytuację pod własne obserwacje. Szkolenie co do zasady powinno obejmować nie tylko pracownika, ale również jego rodzinę. Z doświadczenia firm w zakresie relokacji załogi wynika, że wydajność pracownika zależy od odpowiedniej alokacji jego partnera/rodziny, gdyż większość niepowodzeń kontraktów zagranicznych związana jest z nieumiejętnością dostosowania się rodziny do nowych warunków życia.

Trening relokacyjny jako specyficzny rodzaj szkolenia odbywa się zazwyczaj w opcji trener – pracownik lub opcji trener – para. Intensywne treningi odbywające się z reguły przez jeden lub dwa dni mają na celu skłonić pracownika do głębokich refleksji oraz przyswojenia wiedzy i nowych informacji. W trakcie szkoleń wykorzystywane są różne metody działania, w tym symulacje rozmów, dyskusje, prezentacje oraz poddanie pracownika krytyce. Każdy trening ma nauczyć pracownika zachowań, przedstawić wyzwania i sytuacje trudne, ale również przystosować go do codziennego życia w nowej kulturze.

Zobacz też: Szkolenie poprzez gry symulacyjne

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK