REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych - EZIG
Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych - EZIG

REKLAMA

REKLAMA

W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

Ramy prawne EZIG tworzy Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2137/85 z 25 lipca 1985 r. w sprawie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EUIG) - Dz.U. L 199, 31.7.1985. W Polsce tą instytucję statuuje ustawa z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. z 2005 r. Nr 62 poz. 551).

REKLAMA

Warto na wstępie zauważyć, że polski prawodawca przetłumaczył angielskie słowo grouping jako: zgrupowanie, jednak spotkać się można również (np. EUR - Lex)  z tłumaczeniem: ugrupowanie.

Rozporządzenie unijne miało na celu zminimalizowanie przeszkód prawnych i fiskalnych, jakie osoby fizyczne, przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne napotykają podejmując współpracę trans graniczną na obszarze UE.

Jak funkcjonują w Polsce przedstawicielstwa zagraniczne spółek z o.o?

REKLAMA

Rolą EZIG jest ułatwianie lub rozwój działalności gospodarczej jego członków poprzez ustanowienie wspólnych środków, działań oraz kompetencji. Umożliwia to osiągnięcie lepszych wyników niż gdyby działalność była wykonywana indywidualnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem zgrupowania nie jest osiąganie zysków dla siebie. Jeśli zgrupowanie wypracuje zysk, jest on dzielony między członków oraz w konsekwencji opodatkowany. Podejmowane w ramach zgrupowania działania muszą wykazywać związek z działalnością gospodarczą jego członków, nie mogą jej jednak zastępować EZIG nie może zatrudniać więcej niż 500 osób.

Członkami zgrupowania mogą być spółki oraz inne jednostki organizacyjne prawa publicznego lub prywatnego, które zostały utworzone zgodnie z prawem państwa członkowskiego, posiadające siedzibę w Unii Europejskiej (UE).

W jego skład mogą wchodzić również osoby fizyczne wykonujące działalność przemysłową, handlową, rzemieślniczą, rolniczą, osoby wykonujące wolny zawód lub świadczące inne usługi w UE.

EZIG musi liczyć co najmniej dwóch członków pochodzących z różnych państw członkowskich.

Jakie bariery dla przedsiębiorcy w Unii Europejskiej?

Umowa o utworzeniu EZIG musi zawierać nazwę, siedzibę oraz przedmiot zgrupowania, a także nazwę, numer oraz miejsce wpisu do rejestru, jeśli takie istnieje, każdego członka zgrupowania, oraz czas, na jaki zostało powołane zgrupowanie, w przypadku gdy nie jest on nieokreślony.

Umowa powinna zostać złożona w rejestrze wskazanym przez każde państwo członkowskie. Rejestracja zapewnia EZIG pełną zdolność prawną w całej Wspólnocie.

Jakie są organy spółki europejskiej?

Zawiadomienie o utworzeniu lub likwidacji zgrupowania musi zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE (seria C i S).

Siedziba zgrupowania musi znajdować się na terenie Wspólnoty i może być przenoszona z jednego państwa członkowskiego do innego pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Każdy członek EZIG posiada co najmniej jeden głos. Umowa o utworzeniu zgrupowania może jednakże przyznać niektórym członkom więcej niż jeden głos, pod warunkiem że żaden z nich nie będzie posiadał większości głosów. Decyzje, które muszą zostać przyjęte jednomyślnie są wyszczególnione w rozporządzeniu.

EZIG musi składać się z co najmniej z dwóch organów: pierwszy stanowią jego członkowie, którzy działają wspólnie, a drugi tworzą zarządzający. Zarządzający, lub każdy z zarządzających, jeśli zgrupowaniem zarządza więcej osób, reprezentuje i wiąże zgrupowanie w stosunku do osób trzecich, nawet w przypadku gdy jego czynności nie wchodzą w zakres celów zgrupowania.

Żadne zgrupowanie nie może ogłosić publicznej subskrypcji.

Będzie łatwiej uniknąć podwójnego opodatkowania

Do utworzenia EZIG nie wymaga się kapitału. Jego członkowie mogą dobrowolnie wybierać inne sposoby finansowania.

Zyski EZIG uznaje się za zyski członków, które są między nimi rozdzielane zgodnie z klauzulą przewidzianą w umowie o utworzeniu zgrupowania lub, w razie braku podobnej klauzuli, w częściach równych.

Zyski lub straty EZIG podlegają opodatkowaniu jedynie w zakresie, w jakim przypadają członkom. W zamian za swobodę w stosunkach umownych, która stanowi podstawę EZIG, i za brak wymogu wnoszenia minimalnego kapitału każdy członek zgrupowania ponosi nieograniczoną solidarną odpowiedzialność za jego długi.

Źródło: Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA