| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Weksel jako dowód przed sądem

Weksel jako dowód przed sądem

Weksel jest papierem wartościowym imiennym lub na zlecenie. Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym.

W obrocie gospodarczym bardzo często korzysta się z weksla. Najczęściej spełnia on funkcję zabezpieczającą. To znaczy dłużnik jako zabezpieczenie spełnienia swojego świadczenia przekazuje wierzycielowi weksel. W takich wypadkach najczęściej stosuje się weksel in blanco, a więc niezupełny.

W oryginale

Posiadany weksel należy przechowywać w oryginale. Tak samo w oryginale należy przekazać go sądowi. Kserokopia weksla nie ma żadnej mocy prawnej. Po wydaniu nakazu zapłaty weksel przechowywany jest w sądzie, co daje gwarancje, że powód nie będzie jeszcze raz dochodził praw z niego wynikających.

Zobacz: Wezwanie do zapłaty- konieczne w postępowaniu gospodarczym

Wypełniony

Weksel składany do sądu musi być wypełniony. Sądowi bowiem nie można przedkładać weksla in blanco. Należy o tym pamiętać. Tylko bowiem prawidłowo wypełniony weksel stanowi podstawę do dochodzenia roszczenia.

Postępowanie nakazowe

Dochodzenie praw z weksla odbywa się zawsze w postępowaniu nakazowym. Wynika to z art. 485 par. 2 k.p.c. W takim postępowaniu sąd wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że orzeczenie wypada bez udziału stron tylko i wyłącznie na podstawie dokumentów przedstawionych przez powoda.

Zobacz: Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Wydany w ten sposób nakaz doręcza się na adres pozwanego (wraz z pozwem i załącznikami). Pozwany może wtedy odwołać się od nakazu zapłaty. W tym celu powinien złożyć do sądu zarzuty wobec nakazu zapłaty.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK