| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?

RADA

Nie mogą Państwo zwolnić z pracy pracownika powołanego do odbycia służby przygotowawczej. Na okres trwania służby przygotowawczej pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego oraz wypłacić odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, z wyjątkiem wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej określone w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP (art. 133 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Służba przygotowawcza ma na celu przeszkolenie przez wojsko ochotników, którzy chcą wstąpić do armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych.

Bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik jest zatrudniony, w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a zakończeniem jej odbywania pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej (art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP). Wyjątkiem uchylającym ochronę stosunku pracy jest wystąpienie okoliczności uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne), a także konieczność rozwiązania stosunku pracy z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czy zatrudnienie w formie telepracy się opłaca?

W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej a datą jej ukończenia umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem nie może zostać wypowiedziana ani rozwiązana, chyba że wystąpiły okoliczności uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika lub wypowiedzenie mu umowy z powodu upadłości lub likwidacji zakładu pracy.

Jeżeli pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę przed doręczeniem pracownikowi karty powołania do służby przygotowawczej, a okres wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia karty powołania, wypowiedzenie staje się bezskuteczne. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika.

Nabywanie przez pracodawcę praw autorskich pracowników

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, 30 września 2010 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna rozwiązać się 31 grudnia 2010 r. Pracownik otrzymał 20 października 2010 r. kartę powołania do odbycia służby przygotowawczej. O powołaniu do odbycia służby przygotowawczej w terminie od 25 listopada 2010 r. został również poinformowany przez WKU pracodawca zatrudniający pracownika. W tej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę jest bezskuteczne, chyba że pracownik zażąda rozwiązania stosunku pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 11.09.2014

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia
Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku powołania pracownika do służby przygotowawczej. / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »