| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Współpraca > Jak przygotować pracowników na wejście zewnętrznej firmy?

Jak przygotować pracowników na wejście zewnętrznej firmy?

Finansowe korzyści z outsourcingu z pewnością przemawiają za jego wdrożeniem. Proces ten zazwyczaj budzi wiele emocji w firmie. Szeregowi pracownicy organizacji, decydującej się nawiązać współpracę z outsourcerem, postrzegają taką współpracę jako bezpośrednie zagrożenie. Obawiają się zwolnień, więc ich motywacja spada. Zdarza się, że również kadra menedżerska nie jest entuzjastycznie nastawiona do takiej zmiany w organizacji.

Jednakże wdrożenie outsourcingu nie zawsze musi wiązać się z redukcją etatów. Przykładem może być outsourcing kadrowo-płacowy. W niektórych organizacjach dział kadr i płac podlega dyrektorowi personalnemu, który oprócz strategicznych zadań ukierunkowanych na rozwój zasobów ludzkich firmy, musi również realizować nadzór nad administracyjnymi funkcjami kadrowo-płacowymi.

Zobacz: Jak wdrażać outsourcing i nie popełnić błędów w zarządzaniu zmianą?

Tymczasem w przypadku wydzielenia na zewnątrz administracji kadrowej i płacowej zespół działu personalnego może, cały uwolniony w ten sposób czas, wykorzystać na wspieranie swojej organizacji w realizacji jej strategii rynkowej, dbając o pozyskiwanie, rozwój i motywację pozostałych pracowników. Dyrektor personalny zyskuje również na oddelegowaniu do outsourcera odpowiedzialności za prawidłowe prowadzenie dokumentacji personalnej oraz zgodne z przepisami i terminowe obliczanie wynagrodzeń.

Opór przed zmianami w organizacji jest rzeczą naturalną. Kluczem do sukcesu w ich wdrażaniu jest dobra komunikacja pomiędzy kadrą zarządzającą a personelem. Komunikując pracownikom decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą outsourcingową trzeba im uświadomić, że nie została ona podjęta ze względu na niską ocenę ich pracy. Wręcz przeciwnie-często otwierają się przed nimi nowe możliwości rozwoju zawodowego. Świadomość, że przyszłość należy do tych, którzy potrafią się przystosować się do nowych sytuacji z pewnością wpłynie pozytywnie na morale zespołu i przywróci mu motywację.

Zobacz: Wybór firmy outsourcingowej

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opór przed zmianami w organizacji jest rzeczą naturalną.
Opór przed zmianami w organizacji jest rzeczą naturalną.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »