| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Ustalenie wysokości stopy procentowej składki przez ZUS

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników składek, którzy za 3 kolejne ostatnie lata kalendarzowe przekazali formularz ZUS IWA, ustala ZUS. Robi to, biorąc pod uwagę m.in. stopę procentową składki określoną dla grupy działalności, do której należy płatnik.

Płatnicy, którym ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, do 20 kwietnia danego roku otrzymują z ZUS, za pośrednictwem poczty, „Zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za dany rok składkowy”. Jeśli płatnik nie otrzyma tej informacji do 20 kwietnia 2014 r., powinien zgłosić się do właściwej jednostki ZUS i ustalić, w jakiej wysokości powinien opłacać tę składkę.

Egzekucja składek ZUS

Ustalenie liczby ubezpieczonych

Pozostali płatnicy, którym ZUS nie ustala stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, powinni w pierwszej kolejności ustalić liczbę ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego w 2013 r.

Aby ustalić liczbę ubezpieczonych, płatnik składek musi podzielić sumę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego (przynajmniej przez 1 dzień) przez liczbę miesięcy, w których przez co najmniej 1 dzień był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe przynajmniej za 1 ubezpieczonego. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w ciągu miesiąca daną osobę uwzględnia się jako 1 ubezpieczonego.

Liczba ubezpieczonych podlega zaokrągleniu do jedności w górę, jeśli końcówka jest większa bądź równa 0,5, lub w dół, jeśli jest mniejsza niż 0,5.

Firma była zgłoszona do ZUS jako płatnik składek nieprzerwanie przez cały 2013 r. W poszczególnych miesiącach zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę pracowników:

miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

liczba ubezpieczonych

11

11

15

15

15

18

18

18

22

22

22

22

Łączna liczba ubezpieczonych zgłoszonych przez firmę do ubezpieczenia wypadkowego we wszystkich miesiącach 2013 r. wyniosła 209. W celu ustalenia liczby ubezpieczonych na potrzeby obliczania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym przypadającym od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. należy podzielić tę liczbę przez 12 (17,42), a następnie zaokrąglić uzyskany wynik w dół do 17.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK