| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zwrot kosztów noclegów pracownika bez stałego miejsca pracy

Zwrot kosztów noclegów pracownika bez stałego miejsca pracy

Treść umów o pracę jest różnorodna i czasem zdarza się, że w umowie miejscem pracy będzie „cały kraj”. Jest to charakterystyczne dla pracowników mobilnych, którzy nie mają określonego stałego miejsca zatrudnienia. Czy wówczas zwrot kosztów noclegów takiego pracownika będzie stanowił jego przychód? Czy będzie można skorzystać ze zwolnienia z pdof?

Mogą Państwo zwrócić koszty noclegu w hotelu pracownikowi, któremu w umowie o pracę określono jako miejsce pracy „cały kraj”. Przychód pracownika z tego tytułu jest jego przychodem ze stosunku pracy.

Umowa o pracę musi określać m.in. miejsce wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 k.p.). Jako miejsce pracy może być wskazany nie tylko konkretny punkt, ale również obszar, w obrębie którego pracownik wykonuje przypisane mu obowiązki służbowe. Obszarem tym może być, przykładowo, terytorium określonego województwa, a nawet całego kraju. Sytuacje, kiedy miejscem pracy może być bardzo rozległy obszar (np. teren całego kraju), dopuszcza Główny Inspektorat Pracy (pismo z 13 lipca 2010 r., znak: GPP-364-4560-51-1/10/PE/RP). Określenie rozległego obszaru jako miejsca wykonywania pracy musi być jednak uzasadnione charakterem wykonywanych przez pracownika obowiązków. Z pytania wynika, że z takim sposobem określenia miejsca pracy mamy do czynienia w przedstawionej sytuacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwrot kosztów noclegów (oraz innych kosztów podróży) przysługuje pracownikom odbywającym podróże służbowe, a więc wykonującym na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (art. 775 § 1 k.p.). Oznacza to, że w przypadku wykonywania pracy na obszarze określonym w umowie jako miejsce jej wykonywania zwrot kosztów noclegów na podstawie przepisów Kodeksu pracy nie przysługuje.

Nie oznacza to bezwzględnego zakazu zwracania przez pracodawców pracownikom takich kosztów. Nie ma przeszkód, aby pracodawcy takiego zwrotu dokonywali dobrowolnie (bez obowiązku wynikającego z przepisów prawa pracy). Dotyczy to również omawianej sytuacji, tj. przypadku pracownika, którego miejscem wykonywania pracy jest cały kraj.

Zwrot kosztów noclegu przez pracodawcę

Zobacz również: Czy koszt nocowania w hotelu jest przychodem pracownika?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »