| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę – skutki dla pracownika i pracodawcy

Wraz z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną dotychczasowych stosunków pracy. Skutku tego nie można wyłączyć przez postanowienie. Jakie jeszcze są skutki przejścia zakładu pracy w zakresie indywidualnego prawa pracy? W jaki sposób wpływa to na sytuację pracownika i pracodawcy?

Przejście zakładu pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy odpowiada wobec zatrudnionych w nim pracowników w całości, wyłącznie i samodzielnie za zobowiązania zaciągnięte przed aktem przejęcia przez przejęty zakład.

Należy wskazać, że przejście zakładu pracy nie wywiera wpływu na rodzaj umowy o pracę zawartej z poprzednim pracodawcą. Umowa o pracę na czas nieokreślony zawarta z dotychczasowym pracodawcą nie przekształca się w umowę o pracę na czas określony u nowego pracodawcy wskutek zobowiązania się przez niego do zatrudniania pracowników przez oznaczony okres w umowie, na podstawie której nastąpiło przejście zakładu pracy.

Jeżeli procesowi likwidacji dotychczasowego pracodawcy towarzyszy przejęcie zakładu pracy w trybie art. 23(1) KP, nowy pracodawca nie może powoływać się na tę likwidację i dokonywać wobec pracowników żadnych wypowiedzeń umów o pracę, także wypowiedzeń zmieniających z zastosowaniem art. 41(1) KP, wyłączających szczególną ochronę trwałości pracowników szczególnie chronionych - działaczy związkowych (wyr. SN z 25.9.2008 r., II PK 44/08).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego  II PK 57/06 za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem zakładu jako całości odpowiada nowy pracodawca, w razie przejęcia części zakładu odpowiadają solidarnie dotychczasowy i nowy pracodawca.

W razie przejścia całości zakładu na nowego pracodawcę i likwidacji pracodawcy dotychczasowego za zobowiązania ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem, odpowiedzialny jest tylko nowy pracodawca (wyr. SN z 23.11.2006 r.,). Dotychczasowy pracodawca nie odpowiada za zobowiązania nowego pracodawcy powstałe po przejęciu zakładu pracy (wyr. SN z 8.1.2002 r., I PKN 779/00).

Czy dopuszczalne jest kilka wypowiedzeń zmieniających?

Skutki dotyczące pracowników:

- wskutek przejścia zakładu pracy pracownicy zatrudnieni u dotychczasowego pracodawcy automatycznie stają się pracownikami nowego pracodawcy przejmującego zakład

- w przypadku wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy przez nowego pracodawcę, pracownik ma możliwość nie przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego.

- w sytuacji, gdy strony nie uzgodnią nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równemu okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków lub od dnia, w którym mógł złożyć taki oświadczenie

- w terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje skutki, jakie przewidziane są przez przepisy dla rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK