| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W 2014 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę, co stanowi sytuację niekorzystną dla pracownika. Dzień wolny wypadający w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny i ustalić harmonogram pracy?

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnieni są w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym i pracują stale od poniedziałku do piątku. W związku ze świętem majowym, aby zagwarantować im pracę w obowiązującym wymiarze czasu pracy oraz minimalną liczbę dni wolnych, pracodawca wyznaczył im dodatkowy dzień wolny na 20 czerwca. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe – dzień wolny przypada w okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto majowe przypadające na sobotę.

Pracodawcy co do zasady wyznaczają dla swoich pracowników jeden termin dodatkowego dnia wolnego udzielanego w związku ze świętem przypadającym w sobotę. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby pracodawca wyznaczył różne terminy takiego dnia wolnego dla różnych grup pracowników czy nawet dla poszczególnych pracowników z osobna, tak by zapewnić stałe funkcjonowanie zakładu pracy. Może przy tym, jeśli ma taką wolę, sugerować się również sugestiami samych pracowników.

Dzień wolny udzielany w związku ze świętem przypadającym w sobotę, oprócz tego, że musi przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym, musi być udzielony co do zasady jednorazowo – jako cały dzień wolny, nie zaś jako wolne 8 godzin. Tylko w taki sposób spowoduje on obniżenie wymiaru czasu pracy – do obowiązującego w danym okresie rozliczeniowym, ale również zagwarantuje minimalną liczbę dni wolnych.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudniający pracowników, którzy pracują stale od poniedziałku do piątku w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, zamiast udzielić im dodatkowego dnia wolnego w związku ze świętem majowym przypadającym w sobotę, ustalił, że będą oni przychodzić do pracy przez 8 kolejnych dni o godzinę później. Takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami o czasie pracy. Wprawdzie spowoduje ono, że pracownicy wypracują obowiązujący ich w tym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy, ale nie zapewni im to minimalnej liczby dni wolnych, których będą mieli o 1 za mało.

Święto sobotnie a czas pracy niepełnoetatowca

Problem święta przypadającego w sobotę w przypadku niepełnoetatowców podlega takim samym rozwiązaniom, jak w przypadku pracowników zatrudnionych na cały etat. Po pierwsze, obniża ono wymiar czasu pracy o 8 godzin (wymiar liczymy tak jak dla pełnoetatowców, mnożąc go jedynie – na koniec – przez wielkość etatu pracownika niepełnoetatowego), a po drugie, jako święto przypadające w innym dniu niż niedziela powiększa ono liczbę dni wolnych, które pracownik musi mieć zagwarantowane. W przypadku pracowników, którzy pracują w różnych dniach, zgodnie z harmonogramami czasu pracy, fakt takiego święta powinien być uwzględniony w harmonogramie czasu pracy (w wymiarze czasu pracy oraz w minimalnej liczbie dni wolnych) – tak samo jak w przypadku pracowników pełnoetatowych.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym, na 1/2 etatu ma na maj 2014 r. ułożony grafik w następujący sposób:

Legenda:

WŚ – dni wolne z tytułu świąt,

WN – dni wolne z tytułu niedziel,

W5 – dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy,

W – dzień harmonogramowo wolny od pracy.

 Pracownik twierdzi, że w związku ze świętem 3 Maja przypadającym w sobotę pracodawca powinien wyznaczyć mu dodatkowy dzień wolny od pracy. Pracownik nie ma jednak racji. Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania pracownikowi dnia wolnego – ułożony dla niego grafik uwzględnia bowiem święto przypadające w sobotę – zarówno z wymiarze czasu pracy (który wynosi 80 godzin), jak i w minimalnej liczbie dni wolnych od pracy (których jest 10, a pracownik ma zaplanowane nawet więcej takich dni). Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

W przypadku pracowników niepełnoetatowych, którzy pracują stale od poniedziałku do piątku, wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego jest niezbędne, gdyż wynika to z konieczności zapewnienia odpowiedniego wymiaru czasu pracy oraz minimalnej liczby dni wolnych.

Odprowadzanie składek od ozusowanych umów zleceń

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK