| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Jesienią stawki WIBOR wzrosły, lecz utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na tym samym poziomie sprzyja stabilizacji oprocentowania kredytów hipotecznych w złotym. Kursy walut są z kolei po myśli osób, które związały się z bankiem kredytem hipotecznym w obcej walucie. W ciągu miesiąca raty kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim i euro spadły odpowiednio o 5 i 8,5 proc.

Średni kurs euro Narodowego Banku Polskiego spadł w ciągu miesiąca o ponad 27 gr., w stosunku do franka nasza waluta umocniła się o prawie 19 gr. Według prognoz analityków obecny stan powinien utrzymać się przez najbliższych kilka miesięcy, choć zagrożenie mogą stanowić postępujące problemy krajów strefy euro.

Kredytobiorcy, zadłużeni w złotym, zapłacą ratę w takiej samej wysokości. Od początku grudnia WIBOR 3M nie wykracza poza korytarz 4,97-5,00 proc., raty kredytów są więc na tym samym poziomie co miesiąc i dwa miesiące temu.

Przy okazji warto przypomnieć, że w przypadku kredytów walutowych problemem może być nie tylko wysoka rata, ale i stan zadłużenia, wyrażony w złotych. Osoby, które kilka lat temu brały kredyty we frankach, mają problem ze zmianą mieszkania, bo aby spłacić kredyt, musiałyby sporo dołożyć do kwoty, pozyskanej ze sprzedaży. W przypadku kredytów na 300 tys. dopłata może przekraczać 100 tys. zł.

Aktualnie kredyty hipoteczne w walutach obcych są w zdecydowanym odwrocie. Franka pożyczymy tylko w jednym banku, euro jest zaś wprawdzie dostępne w dziewięciu instytucjach, ale cztery z nich przeprowadzają ostrą selekcję klientów już na wstępie – o kredycie hipotecznym można myśleć poważnie, zarabiając miesięcznie kwotę, wyrażaną pięcioma cyframi.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Szwarc-Ślaski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »