| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Nie martw się o kredyt hipoteczny – raty są stabilne

Jesienią stawki WIBOR wzrosły, lecz utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na tym samym poziomie sprzyja stabilizacji oprocentowania kredytów hipotecznych w złotym. Kursy walut są z kolei po myśli osób, które związały się z bankiem kredytem hipotecznym w obcej walucie. W ciągu miesiąca raty kredytu hipotecznego we franku szwajcarskim i euro spadły odpowiednio o 5 i 8,5 proc.

Średni kurs euro Narodowego Banku Polskiego spadł w ciągu miesiąca o ponad 27 gr., w stosunku do franka nasza waluta umocniła się o prawie 19 gr. Według prognoz analityków obecny stan powinien utrzymać się przez najbliższych kilka miesięcy, choć zagrożenie mogą stanowić postępujące problemy krajów strefy euro.

Kredytobiorcy, zadłużeni w złotym, zapłacą ratę w takiej samej wysokości. Od początku grudnia WIBOR 3M nie wykracza poza korytarz 4,97-5,00 proc., raty kredytów są więc na tym samym poziomie co miesiąc i dwa miesiące temu.

Przy okazji warto przypomnieć, że w przypadku kredytów walutowych problemem może być nie tylko wysoka rata, ale i stan zadłużenia, wyrażony w złotych. Osoby, które kilka lat temu brały kredyty we frankach, mają problem ze zmianą mieszkania, bo aby spłacić kredyt, musiałyby sporo dołożyć do kwoty, pozyskanej ze sprzedaży. W przypadku kredytów na 300 tys. dopłata może przekraczać 100 tys. zł.

Aktualnie kredyty hipoteczne w walutach obcych są w zdecydowanym odwrocie. Franka pożyczymy tylko w jednym banku, euro jest zaś wprawdzie dostępne w dziewięciu instytucjach, ale cztery z nich przeprowadzają ostrą selekcję klientów już na wstępie – o kredycie hipotecznym można myśleć poważnie, zarabiając miesięcznie kwotę, wyrażaną pięcioma cyframi.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK