REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?
Jakie są wydatki kwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców z Małopolski?

REKLAMA

REKLAMA

Projekty inwestycyjne realizowane przez mikroprzedsiębiorców na terenie województwa małopolskiego będą mogły otrzymać unijną dotację w wysokości do 45% wydatków kwalifikowanych. Weryfikacja planowanych do poniesienia wydatków następuje już na etapie oceny wniosku o dofinansowanie i jest dokonywana w oparciu o dokumentację programową.

W ramach planowanego na przełom października i listopada naboru wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców nie wszystkie planowane koszty będą mogły zostać zrefundowane ze środków unijnych. Refundacja kosztów, czyli zwrot już poniesionych wydatków będzie mogła nastąpić tylko w odniesieniu do poszczególnych kategorii wydatków i do określonej ich wysokości. Weryfikacja następuje na etapie oceny wniosku o dofinansowanie oraz wnioskowania o płatności po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 2.1.A Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) odbywa się w dniach od 22 października do 22 listopada br.
Podstawowym dokumentem regulującym kwestie kwalifikowania wydatków w projektach MRPO jest „Podręcznik kwalifikowania wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”.

Dowiedz się Jak wnioskować o dotację dla mikroprzedsiębiorców w województwie małopolskim?

Dokument ten jest dostępny na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, pod adresem: www.mcp.malopolska.pl.

Ogólne zasady kwalifikowania wydatków w MRPO

Aby wydatek poniesiony na realizację projektów mógł zostać uznany za kwaliifikowalny musi być:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgodny z postanowieniami MRPO,
  • niezbędny dla wdrażania i realizacji projektu, bez niego projekt nie mógłby zostać zrealizowany,
  • efektywny, racjonalny i oszczędny,
  • poniesiony w okresie kwalifikowania wydatków,
  • należycie udokumentowany,
  • ujęty we wniosku o dofinansowanie projektu.

Kwalifikowalność wydatków w działaniu 2.1.A

Przygotowując dokumentację projektową dla naszego projektu musimy koniecznie pamiętać o jednej nadrzędnej zasadzie kwalifikowania wydatków obecnej w ramach tego konkursu. Otóż zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, tylko wydatki poniesione od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie mogą zostać objęte unijnym wsparciem. Innymi słowy najwcześniejszą datą kwalifikowania wydatków dla obecnego naboru wniosków jest dzień 22 października br. W ramach działania 2.1.A rodzaje wydatków kwalifikowanych są uzależnione od specyfiki danego projektu. Pomimo tego możemy mówić o 3 rodzajach wydatków kwalifikowalnych, które mogą wystąpić w projektach inwestycyjnych mikroprzedsiębiorców tj.:
- wydatki związane bezpośrednio z realizacją projektu,
- wydatki związane z zarządzaniem projektem i jego obsługą
- wydatki specyficzne dla niniejszego schematu.

Kategorie wydatków kwalifikowanych w działaniu 2.1.A

Mikroprzedsiębiorcy realizujący swoje projekty będą mogli otrzymać dofinansowanie na:

  • zakup nieruchomości zabudowanej do 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Do wydatków kwalifikowanych nie można zaliczyć kosztów wynagrodzenia pośrednika/agencji nieruchomości/podmiotu pośredniczącego w zakupie nieruchomości.

  • wydatki związane z robotami budowlanymi do 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,

Wydatki związane z zakupem nieruchomości oraz wydatki związane z robotami budowlanymi łącznie nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

  • zakup środków trwałych, które będą na stałe lub nie na stałe zainstalowane w projekcie, w tym zakup używanych środków trwałych, z zachowaniem szczegółowych zasad ich zakupu,

Polecamy ABC funduszy unijnych

Aby zakup używanych środków trwałych mógł być uznany jako wydatek kwalifikowany muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
- cena używanych aktywów nie przekracza ich wartości rynkowej
- sprzedający złoży oświadczenie określające zbywcę aktywów, miejsce i datę ich zakupu,
- beneficjent złoży oświadczenie, iż zakupiony przez niego środek spełnia określone wymogi bezpieczeństwa, środowiskowe, techniczne,
- środek trwały nie był współfinansowany z publicznych środków krajowych ani wspólnotowych w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania zakupu danego środka trwałego przez beneficjenta.

  • usługi prawnicze, ekspertyzy techniczne i finansowe, jeśli są bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia objętego wsparciem, w wysokości maksymalnie 5% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,
  • koszt wdrażania systemów zarządzania w celu spełnienia wymagań europejskich norm ISO.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA