| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Od kiedy euro w Polsce?

Od kiedy euro w Polsce?

Czy Polska zdąży z wprowadzeniem nowej waluty do czerwca 2012? Jeśli nie - jakie są ku temu powody? Czy Polacy ubolewają, czy raczej cieszą się z tej sytuacji? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Co Polacy myślą o wprowadzeniu euro?

W przeciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele badań na temat opinii Polaków o euro-walucie. Ostatnio (marzec 2011) swe wyniki przedstawił TNS OBOP (sondaż przeprowadzany był w dniach 3-6 lutego). Aż 51% osób udzieliło odpowiedzi, że wprowadzenie do Polski euro byłoby niekorzystne. Zaledwie 17% ankietowanych jest zwolennikami wprowadzenia nowej waluty. Porównując te wyniki poprzednim badaniem, które miało miejsce na początku grudnia widać wyraźny trend: coraz mniej Polaków chce euro (spadek o 7%), a coraz więcej jest przeciwnych wprowadzeniu tej waluty ( grupa ta zwiększyła się o 10%). 24% osób, uważa że wprowadzenie euro nie będzie ani korzystne ani niekorzystne, a 8% nie ma zadnia na ten temat.
Polacy są również zdania, że euro wpłynie niekorzystnie zarówno na sytuację w ich gospodarstwie domowym (65%) jak i całej gospodarki (46%). Przeciwnego zdania jest odpowiednio 11% oraz 27% badanych.

Co to jest Narodowy Plan Wprowadzenia Euro

Tak więc kiedy faktycznie wprowadzone zostanie euro? Chyba nie ma osoby, która udzielając odpowiedzi na to pytanie, byłaby by stu procentach pewna, iż jest ona słuszna. Być może określenie tego terminu będzie możliwe dzięki planowanemu na drugą połowę tego roku Narodowemu Planowi Wprowadzenia Euro w Polsce. W dokumencie tym nie będzie co prawda podanej konkretnej daty, przystąpienia do strefy euro, jednak zawarte w nim szczegółowe harmonogramy działań w kolejnych etapach przygotowań do integracji walutowej powinny ułatwić jej określenie.

Jak wspomniano na początku artykułu, rząd Polski uważa że Polska najwcześniej wejdzie do strefy euro w roku 2014-2015. Z kolei rynki światowe oceniając obecną sytuację Polski,przewidują że może to być nawet rok 2020-2021.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK