REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczny obieg dokumentów - bezpieczeństwo i niższe koszty prowadzenia firmy

REKLAMA

Jedną z podstaw sprawnego funkcjonowania każdej firmy jest właściwy przepływ informacji. Dotyczy to nie tylko tych skierowanych do adresatów zewnętrznych, ale przede wszystkim danych przeznaczonych do wewnętrznego obiegu.

Elektroniczny obieg dokumentów

REKLAMA

Biznes coraz częściej funkcjonuje w dwóch wymiarach: rzeczywistym oraz wirtualnym. To dzisiaj powszechne zjawisko, które nie odnosi się jedynie do firm z sektora IT. Pojęcia Internetu rzeczy, chmury obliczeniowej czy aplikacji należy nie tylko przyswoić – trzeba je wykorzystać, by uczynić swoje przedsiębiorstwo nowoczesnym i konkurencyjnym. Proces dostosowania się do nowych trendów warto zacząć od przechowywania, wymiany i analizy danych istotnych dla firmy. Nowe rozwiązania dają teraz gwarancję bezpieczeństwa, dlatego nie musimy się przesadnie martwić o nasze dokumenty.

REKLAMA

Systemy służące do wymiany oraz archiwizacji konkretnego typu danych najczęściej posiadają funkcjonalny system uwierzytelniania użytkownika i zabezpieczenia uniemożliwiające osobom niepowołanym dostęp do konkretnych dokumentów. Dane są szyfrowane, a firmy mogą mieć pewność, że w pełni kontrolują to, kto i kiedy uzyskuje dostęp do informacji. W ramach przykładu można tu wspomnieć o platformie Business Connect oferowanej przez krakowską firmę Ekoconsultant świadczącą usługi m.in. w sektorze księgowości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Obieg dokumentów w przywołanym rozwiązaniu jest bezpieczny, ale też prosty w obsłudze. Na dobrą sprawę sprowadza się do kilku czynności. Najpierw trzeba oczywiście podpisać umowę z firmą. Nie jest to nic nadzwyczajnego - przecież wielu przedsiębiorców korzysta z zewnętrznej księgowości. Także w formie online.

Zakup skanera to rozwiązanie polecane przede wszystkim firmom generującym większą liczbę dokumentów. Nie oznacza to jednak, że z elektronicznego obiegu tych ostatnich nie mogą skorzystać mniejsi klienci. Proponuje się im albo inwestycję w skaner albo skorzystanie z urządzeń dostępnych w siedzibie usługodawcy (w tym drugim przypadku dokumenty dostarcza się w „tradycyjny” sposób). Dzięki temu każdy może przenieść ważne dane do wirtualnej rzeczywistości. Czy ten zabieg niesie ze sobą jakieś konkretne korzyści? Co do tego nie można mieć wątpliwości – księgowość internetowa (i ogólnie elektroniczny obieg dokumentów) to zyski na kilku płaszczyznach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Wspomniano już o bezpieczeństwie, ale do tego wątku warto wrócić. Dane w formie cyfrowej są dobrze chronione nie tylko przed niekontrolowanym wyciekiem, ale też przed zniszczeniem. Spoczywają na serwerach gwarantujących im trwałość wynikającą z określonych procedur (m.in. tworzenie backupów). Kolejny aspekt to szybkość i łatwość dostępu do potrzebnych dokumentów. Można z nich korzystać za pośrednictwem Internetu praktycznie cały czas. Przeszkodą nie jest ani miejsce, ani dzień tygodnia czy godzina. To wielki atut, gdy konieczne jest sprawne załatwienie pilnej sprawy lub uzyskanie potrzebnych analiz i raportów (dostępne są niemal w czasie rzeczywistym).

Księgowość online to również oszczędności, które należy rozpatrywać wielowątkowo. Nierzadko jest to realne cięcie kosztów (mniejsze wydatki na archiwizację danych, prowadzenie korespondencji czy materiały w postaci tuszu i papieru). Skracany jest także czas potrzebny na przepływ danych i eliminowane są błędy (człowiekowi przytrafiają się one częściej niż maszynie z dobrym oprogramowaniem) – w obu przypadkach może się to przełożyć na konkretne korzyści finansowe. Warto podkreślić, że firma przy wyborze konkretnego usługodawcy nie musi już decydować się na tego, który jest najbliżej – tym razem można się kierować przede wszystkim jakością świadczonych usług. Nawet, gdy pożądani specjaliści mieszkają w innym regionie kraju.

Jak widać, księgowość internetową i elektroniczny obieg dokumentów można w łatwy sposób przyswoić i wykorzystać do poprawy rentowności firmy. Przedsiębiorca zyskuje gwarancję ochrony danych i wpisuje swoją firmę w trend, który dzisiaj niektórym wydaje się niepewny, ale za kilka lat będzie stanowił standard.

Co nie powinno znaleźć się w regulaminie sklepu internetowego?

Źródło: Harmonique.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA