REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?

Kamil Rogala
O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane
O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane

REKLAMA

REKLAMA

Komputer się grzeje, często się zawiesza, a na dodatek jest bardzo głośny i niestabilny? Być może to wina brudu, który poniewiera się w komputerze. Nie mamy tu na myśli zanieczyszczonego dysku, a kurz i brud, który dostawał się przez cały czas do wnętrza obudowy i osiadał na wentylatorach i radiatorach wewnątrz. Okazuje się, że wystarczy kilkanaście minut, aby temperatura w komputerze spadła, stabilność uległa poprawie, a kultura pracy wróciła do akceptowalnego poziomu. Czy czystość w komputerze jest ważna?

REKLAMA

O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane, a to duży błąd. Okazuje się, że większość problemów ze stabilnością komputera ma związek z zanieczyszczeniem wnętrza i problemami z chłodzeniem. Zatkany radiator na procesorze oraz wiatrak z grubą warstwą kurzu nie są w stanie odpowiednio schłodzić procesora, który przegrzewając się powoduje niestabilność lub zawieszanie się komputera. Zanieczyszczone chłodzenie może zwiększyć temperaturę procesora nawet o 20 czy 25 stopni Celsjusza, a mówimy tu tylko o procesorze.

REKLAMA

Praktycznie w każdym komputerze zainstalowane są wentylatory. Praktycznie w żadnym biurze nie działają komputery chłodzone w pełni pasywnie, czyli bez wentylatorów. W większości przypadków jednak wewnątrz firmowych maszyn znajduje się chłodzenie procesora, wiatrak chłodzący kartę graficzną oraz wentylator przy zasilaczu. Bardzo często też instalowane są wiatraki na obudowie – jeden wtłaczający zimne powietrze, drugi zaś wyciągający ogrzane powietrze na zewnątrz. Niestety wadą wentylatora na obudowie, który wtłacza zimne powietrze jest fakt, że oprócz chłodnego powiewu wciąga również kurz i brud z otoczenia obudowy.

Warto przeczytać: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?

REKLAMA

Gdy poziom brudu wewnątrz komputera niebezpiecznie wzrośnie, ciągnie to za sobą wiele konsekwencji. Po pierwsze maleje wydajność wentylatorów. Trzeba pamiętać, że łopatki wentylatorów są tak wyprofilowane, aby cicho i wydajnie tłoczyć powietrze np. na radiator. Spora ilość kurzu i brudu zakłóca przepływ powietrza. Wentylator staje się wtedy głośny i drastycznie mniej wydajny. W skrajnych przypadkach może dojść do zablokowania wentylatora i uszkodzenia komputera.

Jeśli wydajność wentylatorów maleje, maleje również wydajność radiatorów zamocowanych na procesorze czy karcie graficznej. Głównym zadaniem wentylatorów jest rozpraszanie ciepła, jakie gromadzi się na radiatorze, który wyciąga gorąco z chłodzonego podzespołu. Jeśli wentylator nie działa dobrze, nie jest w stanie wystarczająco ochłodzić radiator, który z kolei nie odprowadza ciepła z procesora czy karty graficznej, co może doprowadzić do przegrzania i spadku stabilności, a nawet uszkodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kurz to nie tylko problemy z chłodzeniem. Kurz osadza się na wszystkich komponentach komputera, nie tylko w okolicy wiatraków. Ponadto lepki kurz z odrobiną wilgoci może doprowadzić do spięcia i uszkodzenia komputera. Jeśli więc chcemy, aby komputer chodził stabilnie, cicho i bez zawieszania się, nie chcemy się bać o to, że kiedyś komputer ulegnie awarii, powinniśmy regularnie czyścić komputer. To zaledwie kilka minut pracy, a spokój mamy na kilka tygodni.

Zobacz również: Jak wykorzystać treści video w promowaniu sklepu internetowego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA