REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładasz działalność? Zacznij od domeny

 nazwa.pl
Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych
 Aleksandra Strzelecka-Jaroszek
Aleksandra Strzelecka-Jaroszek
Zakładasz działalność? Zacznij od domeny
Zakładasz działalność? Zacznij od domeny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej, oprócz wyboru formy prawnej czy decydowaniu o konkretnych kodach PKD, konieczne będzie wybranie nazwy firmy. Przedsiębiorcy często bagatelizują ten krok, bo nazwę swojego przedsiębiorstwa planują widywać wyłącznie na fakturach. Problem pojawia się, gdy chcą zaprezentować swoją firmę w sieci, a domena z wybraną przez nich nazwą okazuje się być zajęta.

REKLAMA

Domena internetowa jest adresem biznesu w sieci, a strona www, która się pod nią wyświetla, powinna być pierwszym miejscem, jakie odwiedza potencjalny klient poszukujący informacji o danym produkcie lub usłudze. Aby ułatwić klientom dotarcie do strony www, domena, którą chcemy firmować swój biznes, powinna być krótka i prosta – optymalnie, gdyby składała się z mniej niż 15 znaków. Dzięki temu będzie ją łatwiej zapamiętać i tym samym zmniejszy się prawdopodobieństwo popełnienia błędu w zapisie. Nazwę domeny powinno się też móc łatwo przeliterować i bez problemu przedyktować w czasie rozmowy telefonicznej lub w radiowym spocie reklamowym – klient nie powinien ani przez moment mieć wątpliwości, w jaki sposób zapisać adres strony!

REKLAMA

Jeśli decydujemy się na domenę, w przypadku której wiemy, że potencjalnym klientom może zdarzyć się pomyłka podczas wpisywania jej w pasek adresu przeglądarki internetowej, róbmy to z pełną świadomością oraz minimalizujmy ryzyko utraty klienta, np. poprzez zarejestrowanie domen zawierających literówki, które przewidujemy, że będą się pojawiać. Wszystkie te domeny można przekierować na tę samą stronę.

Zobacz: 7 powodów, z których ludzie opuszczają Twoją stronę internetową

REKLAMA

Obserwując rynek można zauważyć, że internetowa świadomość przedsiębiorców jest coraz większa. Według raportu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, która pełni w Polsce funkcję rejestru domen internetowych) za pierwszy kwartał 2015 roku, na jednego abonenta przypadają średnio niemal 3 domeny. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców decyduje się na rejestrację więcej niż jednej nazwy, na przykład w celu zabezpieczenia wspomnianych poprzednio literówek albo innych końcówek typu .com.pl. Wielu abonentów może także posiadać domenę z własnym nazwiskiem lub imieniem wraz z nazwiskiem, gdzie umieszcza dane kontaktowe, wirtualne CV czy swoje portfolio (w nazwa.pl taką Wizytówkę Internetową swojej firmy przedsiębiorcy mogą otrzymać bezpłatnie na okres całego roku).

Co jednak zrobić, jeśli najpierw zarejestrowaliśmy działalność, a później przekonaliśmy się, że domena z nazwą naszej firmy jest jednak zajęta? Możliwości jest kilka. Warto podjąć próbę kontaktu i negocjacji odsprzedaży nazwy z obecnym abonentem domeny, którego dane mogą być dostępne w ogólnodostępnej bazie whois (np. pod adresem whois.pl). Można także zakupić tzw. opcję na domenę, czyli zarezerwować trzyletnie prawo pierwokupu domeny w przypadku, gdy obecny abonent jej nie przedłuży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Strona mobilna czy responsywna? Którą z nich wybrać w walce o klienta?

Kolejnym wyjściem z tej sytuacji może być zastanowienie się na rejestracją innej końcówki, np. globalnej .com czy europejskiej .eu. Z racji tego, że w Polsce zarejestrowanych jest już przeszło 2,6 miliona domen .pl, przedsiębiorcy często decydują się także na rejestrację swojej nazwy z końcówką .eu - czy to szukając alternatywy, czy też jako uzupełnienie do posiadanej już domeny polskiej. Rejestr domen europejskich jest znacznie mniej wyeksploatowany w zakresie polskich słów niż nasz rodzimy rejestr, a to oznacza, że dostępność wolnych nazw z końcówką .eu jest większa. Ponadto domena związana i kojarzona z Europą dodatkowo pozytywnie wpływa na odbiór firmy na rynku, a także pozwala na zabezpieczenie potencjalnego kierunku ekspansji.

Dobrze dobrana i przemyślana nazwa domeny może pomóc osiągnąć sukces w biznesie i przysporzyć wielu nowych klientów.

Zobacz: Jak tanio założyć firmową stronę WWW?

Autor: Aleksandra Strzelecka-Jaroszek – menedżer produktu w firmie nazwa.pl, która jest największym krajowym rejestratorem domen i dostawcą usług internetowych dla firm. nazwa.pl istnieje od 1997 roku, jest firmą ze 100% polskim kapitałem, obsługującą obecnie ponad pół miliona klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA