REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

E-faktura w e-biznesie – jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Kamil Rogala
Największy koszt dla przedsiębiorców związany z rozliczaniem podatku VAT dotyczy samych faktur
Największy koszt dla przedsiębiorców związany z rozliczaniem podatku VAT dotyczy samych faktur

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu przedsiębiorców, samo słowo VAT przyprawia o zawrót głowy i zwiększa ciśnienie. Niestety w naszym kraju od wielu lat to konieczność. Z punktu widzenia Skarbu Państwa, ten znienawidzony przez wielu VAT jest jednym z najskuteczniejszych źródeł dochodów. Niestety od podatku VAT nie uciekniemy, ale z pewnością możemy usprawnić cała procedurę i co najważniejsze, zmniejszyć związane z nią koszty.

Według statystyk, szacuje się, że wpływy z podatku VAT do skarbu państwa to około 40% całości przychodów państwa. Nic więc dziwnego, że procedury związane z podatkiem VAT są tak restrykcyjne i niestety dla wielu przedsiębiorstw bardzo niewygodne. O ile dla Skarbu Państwa VAT to ogromne źródło dochodu, dla przedsiębiorcy jest to niemiły obowiązek i niestety spore koszty związane nie tylko z samą stawką VAT, ale i całą otoczką związaną z jego rozliczaniem.

REKLAMA

Największy koszt dla przedsiębiorców związany z rozliczaniem podatku VAT dotyczy samych faktur. Sprzedawca, również ten działający w środowisku wirtualnym, jest zobowiązany do wystawiania i wysyłania faktur w formie papierowej, a jak wiadomo wiąże się to ze sporymi kosztami biorąc pod uwagę większą serię. Po pierwsze koszty wiążą się z samym papierem i tuszami do drukarki, a także logistyką związaną z wysyłaniem faktur pocztą lub kurierem.

Zobacz również: Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

REKLAMA

Jakby tego było mało, faktury trzeba przechowywać w archiwum przez okres około 6 lat, a to wiąże się z kolejnymi kosztami związanymi z archiwizacją i przechowaniem. Co ciekawe, nie tylko sprzedawca ma tego typu problemy, ale również nabywca, jeśli prowadzi działalność gospodarczą a nabywany towar ma być elementem tejże działalności. Zazwyczaj nabywca po otrzymaniu faktury papierowej musi ją ręcznie wprowadzić do systemu finansowo-księgowego, a następnie przechowywać przez wspomniany już okres około 6 lat.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem powyższych problemów może być wprowadzenie faktur elektronicznych. Tego typu rozwiązanie znacząco przyspieszy i ułatwi proces wystawiania i przesyłania faktur. Przyspieszenie i ułatwienie tego procesu z pewnością obniży również koszty związane z wystawianiem, przesyłaniem i przechowywaniem tego typu faktur. Faktury w formie elektronicznej można przechowywać np. na nośniku cyfrowym. Na jednym takim nośniku zmieści się kilkadziesiąt tysięcy faktur, podczas gdy papierowe faktury w tej samej ilości zajmowałyby ogromną powierzchnię.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-faktury to również automatyzacja procesu księgowania faktur oraz znaczne ułatwienie ich przechowywania i przeszukiwania. Posiadając kilka tysięcy faktur papierowych, znalezienie pojedynczego egzemplarza w takim gąszczu jest dość trudne i czasochłonne. W przypadku faktur elektronicznych wystarczy wpisać datę lub inne słowo kluczowe, by po sekundzie znaleźć poszukiwany egzemplarz.

Sprawdź też: USB 3.0 – czym charakteryzuje się nowy standard?

Faktury elektroniczne mogą być stosowane zarówno przez duże koncerny, jak i niewielkie przedsiębiorstwa, nawet jednoosobowe. Co prawda pewną barierą może być początkowy koszt wdrożenia systemu elektronicznych faktur, jednak późniejsze oszczędności i ogromny komfort użytkowania systemu z pewnością są warte początkowej inwestycji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA