| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Faktura elektroniczna - czy skan faktury jest fakturą elektroniczną?

Faktura elektroniczna - czy skan faktury jest fakturą elektroniczną?

Faktura elektroniczna. Czas stanowi jeden z najbardziej deficytowych “towarów” szczególnie dla przedsiębiorców. Dlatego też, tak ważnym w prowadzeniu własnej firmy jest ciągłe usprawnianie pracy i optymalizowanie wykonywanych czynności. Jednym z obszarów w jakim przedsiębiorca może usprawnić pracę jest ten związany z obiegiem dokumentacji.

Przesyłanie skanów faktur drogą mailową zamiast tradycyjnej wysyłki (pakowania w koperty, adresowania, oczekiwania w kolejce i opłacania przesyłki) pozwala na oszczędność czasu, a zarazem i pieniędzy. Czy jednak taka praktyka jest zgodna z przepisami?


Czy otrzymane skanem faktury pozwolą kontrahentom na odliczenie VAT?

 
Odpowiedź brzmi TAK.

Wystawianie faktur w tradycyjnej formie papierowej, a następnie ich skanowanie do formatu jaki uniemożliwia ich modyfikację (przykładowo format PDF) jest stanem pośrednim dla przedsiębiorcy pomiędzy całkowitą tradycyjną wymianą dokumnetacji a wykorzystywaniem, w pełnym ich znaczeniu, faktur elektronicznych. Przedsiębiorca decyzję o takim sposobie dostarczania faktur może podjąć w każdym momencie. Pamiętając jednak, że przesyłanie skanów faktur traktuje się jak faktury elektroniczne, a zatem wymagana  jest akceptacja kontrahenta. Zgodnie z bieżącymi przepisami dotyczącymi przesyłania faktur elektronicznych zastosowanie ma tu jednak zgoda domniemana (brak sprzeciwu oznacza zgodę).


Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

 
W wydanej dnia 26 marca 2013 r. Intrepretacji Indywidualnej IPTPP4/443-863/12-4/BM organ skarbowy wyjaśnia:

 
“(...)Faktury wystawione w formie papierowej, przeniesione skanem do formatu PDF a następnie przesłane do klienta lub od klienta odebrane pocztą elektroniczną e mail zapewniają autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury. Zakupy towarów i usług udokumentowane fakturami sporządzonymi w formie papierowej, a następnie skanowane do pliku PDF i wysyłane pocztą elektroniczną email, dokumentują zakupy towarów i usług wykorzystywanych do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.(...)”.

 
Oczywiście przesyłając faktury w postaci skanu droga elektroniczną należy zapewnić autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność, co jest jednak wymagane przy każdego rodzaju fakturach, czy to w wersji papierowej, czy elektronicznej. Faktury również powinny być wystawione zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Wówczas przesłane kontrahentowi w postaci skanu drogą e-mailową są pełnoprawnymi fakturami VAT, które ujmowane się w ewidencji sprzedaży VAT i na podstawie których kontrahenci mają prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (o ile oczywiście takie zgodnie z przepisami im przysługuje).  

 
Zobacz: VAT 2013. Rewolucja w VAT od lipca 2013

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK