REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są ceny mieszkań do sprzedaży i wynajęcia w poszczególnych miastach?

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
W lipcu wiele osób przystąpiło do gorączkowych poszukiwań nieruchomości, kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim.
W lipcu wiele osób przystąpiło do gorączkowych poszukiwań nieruchomości, kwalifikujących się do programu Rodzina na Swoim.

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu sytuacja na polskim rynku nieruchomości zdeterminowana była przez zapowiedź zmian programu Rodzina na Swoim. Eksperci zauważyli, że ceny ofertowe mieszkań tylko nieznacznie wystrzeliły w górę tam, gdzie jest największy popyt. Jak zmieniła się wartość mieszkań w ciągu roku? Ile kosztuje wynajem w poszczególnych miejscowościach?

Ceny ofertowe mieszkań

REKLAMA

Sytuacja nie jest porównywalna z gorączką zakupów, która miała miejsce w 2008 r., po wprowadzaniu Rekomendacji S? W Warszawie średnia cena ofertowa wzrosła o 50 złotych, w Gdańsku o 35, w Poznaniu i Gdyni o 30. W ostatnim miesiącu wzrost odnotowujemy również we Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Opolu.

REKLAMA

W porównaniu z lipcem 2010 roku średnie ceny ofertowe w polskich miastach są niższe o 3,8%. Największy spadek cen, rzędu 7,9%, nastąpił w Katowicach, o 5,9% taniej można kupić mieszkania w Olsztynie, a o 5,4% we Wrocławiu. W najmniejszym stopniu obniżka dotknęła ceny mieszkań w Krakowie (1,4%) i Gdyni (1,1%). Istnieją również dwie lokalizacje, gdzie ceny przed rokiem były niższe: Sopot i Lublin.

Prognoza spadku cen nieruchomości pozostaje aktualna. Niestabilna sytuacja na europejskich i światowych rynkach finansowych oraz rosnący kurs franka szwajcarskiego powodują nie tylko utrudnienia w dostępie do kredytów, ale również obawy potencjalnych kupców przed ich zaciągnięciem. Brak popytu może zwiastować długotrwałą stagnację. Jedną z niewielu optymistycznych przesłanek dla rynku nieruchomości jest nieodległe już Euro 2012. Jednak nawet ono nie będzie miało takiego przełożenia na sytuację rynkową, jakiego spodziewaliśmy się kilka lat temu, w momencie, gdy przyznawano Polsce i Ukrainie prawo do organizacji tej imprezy.

Średnie ceny ofertowe mieszkań VII 2010- VII 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Średnie ceny ofertowe mieszkań VII 2010- VII 2011

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Dowiedz się także: Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?

Wynajem mieszkań i pokoi

Dobrą wiadomość na dziś mamy dla studentów, poszukujących mieszkań do wynajęcia. Koszty wynajmu nie są wyższe niż przed rokiem. Co więcej, istnieją miasta, w których jest znacznie taniej. W Bydgoszczy średnie koszty wynajmu spadły niemal o 10%. W Toruniu mieszkania 2-pokojowe można wynająć o 90 złotych taniej niż w zeszłym roku, a za 3-pokojowy lokal każdego miesiąca zapłacimy 70 złotych mniej. Taniej jest również w Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu i Wrocławiu.

Na poziomie porównywalnym z zeszłorocznym utrzymują się koszty wynajmu w Krakowie, a zauważalnie drożej jest w stolicy, gdzie koszty wzrosły średnio o prawie 4%.

Polecamy serwis: Inwestycje

REKLAMA

60% ankietowanych przez Szybko.pl studentów zadeklarowała miesięczny budżet na wynajem od 300 do 700 złotych. Z badań wynika, że studenci najczęściej mieszkają w 3-4 osobowych grupach, wynajmując mieszkania 2 i 3-pokojowe, położone w pobliżu uczelni. Największy budżet muszą posiadać studenci w stolicy. Miesięczne koszty wynajmu 2-pokojowego mieszkania, wynajętego przez 4 osoby, to 488 złotych plus miesięczne opłaty licznikowe. We Wrocławiu jest to 408 złotych plus media, w Krakowie 368, a w Olsztynie czy Bydgoszczy poniżej 300 złotych miesięcznie.

Od dwóch lat mamy do czynienia ze stabilnymi kosztami wynajmu, z tendencją spadkową w niektórych miastach. Może to jednak ulec zmianie ze względu na coraz trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych, umożliwiających zakup mieszkań. Zwiększać się będzie grupa osób, która nie uzyskawszy kredytu na zakup, będzie zmuszona do wynajmowania mieszkań, co w rezultacie może przełożyć się na podniesienie cen przez właścicieli.

Aktualne koszty wynajmu mieszkań

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Według wyników ankiety Szybko.pl 15% studentów wynajmuje w trakcie studiów pokój/stancję. Stancja uznawana jest za tańszą formę zakwaterowania, choć jeśli podzielimy koszty wynajmu dużego mieszkania na większą grupę osób, może okazać się droższym rozwiązaniem. W dodatku, w porównaniu z zeszłym rokiem, ceny wynajmu stancji wzrosły nieznacznie, co nie powinno dziwić ze względu na wyższe stawki za energię czy gaz, zazwyczaj wliczone już w koszt wynajmu stancji. O 40 do 50 złotych drożej w ciągu miesiąca jest w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie. Taniej niż przed rokiem można wynająć pokój w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Opolu i Wrocławiu.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA