| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy gromadzą środki

Firmy gromadzą środki

Depozyty gospodarstw domowych w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,3 proc., zaś przedsiębiorstw o 3,5 proc. Wolno rośnie wartość kredytów zaciągniętych przez firmy. W czerwcu zwiększyły one zadłużenie w sektorze finansowym tylko o 0,7 proc. - podał NBP.

„Te dane świadczą o ciągle niskiej skłonności przedsiębiorstw do inwestycji" - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan „Widać, że firmy nieźle sobie radzą. Ich depozyty w czerwcu br. wzrosły w stosunku do maja o 3,5 proc., a w porównaniu do czerwca ubiegłego roku aż o ponad 13 proc. Wzrost depozytów może nie jest duży, ale świadczy o tym, że przedsiębiorstwa zapanowały nad kosztami, co pozwala im osiągać nadwyżkę finansową mimo słabego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie bardzo ostrożnie korzystają z kredytów, które w czerwcu były tylko o 0,7 proc. wyższe niż w maju, a w stosunku do czerwca 2009 roku spadły o 4,5 proc. Spory wzrost depozytów i słaba akcja kredytowa oznaczają, że firmy nie są skłonne do inwestowania. To nie jest dobra informacja, bowiem wzrost gospodarczy potrzebuje aktywności inwestycyjnej firm.

Polecamy: Jak wybrać rachunek bankowy dla firmy

Z odwrotnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku gospodarstw domowych. Wartość ich lokat w bankach wzrosła w czerwcu br wobec maja o 1,3 proc., a w stosunku do czerwca ubiegłego roku o 9,3 proc., natomiast kredytów odpowiednio o 4 i 13 proc. Gospodarstwa domowe zadłużają się, co oznacza, że są coraz bardziej zainteresowane zakupami dóbr trwałego użytku, a także nieruchomości.

Ciekawie wygląda sytuacja samorządów - ich depozyty stale maleją, a kredyty rosną. Korzystają one z funduszy UE i realizują inwestycje, które wymagają współfinansowania z budżetów samorządowych. Jednak skala tych inwestycji nie jest w stanie zrekompensować słabej skłonności do inwestycji przedsiębiorstw" - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK