| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy gromadzą środki

Firmy gromadzą środki

Depozyty gospodarstw domowych w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,3 proc., zaś przedsiębiorstw o 3,5 proc. Wolno rośnie wartość kredytów zaciągniętych przez firmy. W czerwcu zwiększyły one zadłużenie w sektorze finansowym tylko o 0,7 proc. - podał NBP.

„Te dane świadczą o ciągle niskiej skłonności przedsiębiorstw do inwestycji" - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan „Widać, że firmy nieźle sobie radzą. Ich depozyty w czerwcu br. wzrosły w stosunku do maja o 3,5 proc., a w porównaniu do czerwca ubiegłego roku aż o ponad 13 proc. Wzrost depozytów może nie jest duży, ale świadczy o tym, że przedsiębiorstwa zapanowały nad kosztami, co pozwala im osiągać nadwyżkę finansową mimo słabego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Jednocześnie bardzo ostrożnie korzystają z kredytów, które w czerwcu były tylko o 0,7 proc. wyższe niż w maju, a w stosunku do czerwca 2009 roku spadły o 4,5 proc. Spory wzrost depozytów i słaba akcja kredytowa oznaczają, że firmy nie są skłonne do inwestowania. To nie jest dobra informacja, bowiem wzrost gospodarczy potrzebuje aktywności inwestycyjnej firm.

Polecamy: Jak wybrać rachunek bankowy dla firmy

Z odwrotnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku gospodarstw domowych. Wartość ich lokat w bankach wzrosła w czerwcu br wobec maja o 1,3 proc., a w stosunku do czerwca ubiegłego roku o 9,3 proc., natomiast kredytów odpowiednio o 4 i 13 proc. Gospodarstwa domowe zadłużają się, co oznacza, że są coraz bardziej zainteresowane zakupami dóbr trwałego użytku, a także nieruchomości.

Ciekawie wygląda sytuacja samorządów - ich depozyty stale maleją, a kredyty rosną. Korzystają one z funduszy UE i realizują inwestycje, które wymagają współfinansowania z budżetów samorządowych. Jednak skala tych inwestycji nie jest w stanie zrekompensować słabej skłonności do inwestycji przedsiębiorstw" - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK