REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstytucja biznesu 2018 – otwarcie państwa na przedsiębiorców

Konstytucja biznesu 2018 – otwarcie państwa na przedsiębiorców /fot.Shutterstock
Konstytucja biznesu 2018 – otwarcie państwa na przedsiębiorców /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

30 kwietnia 2018 r. wszedł w życie pakiet pięciu ustaw, przyjętych 6 marca 2018 r., mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, które łącznie nazywane są „konstytucją biznesu”.

Ustawy wchodzące w pakiet tzw. Konstytucji Biznesu to:

REKLAMA

  1. Ustawa - Prawo przedsiębiorców;
  2. Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców;
  3. Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP;
  4. Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy;
  5. Ustawa - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Celem zmian jest zapewnienie przejrzystych i stabilnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zmniejszenie ryzyka biznesowego oraz zwiększenie chęci przedsiębiorców do realizacji innowacyjnych projektów.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Nowe Prawo Przedsiębiorców

Ustawa Prawo Przedsiębiorców, zastępująca obowiązującą dotychczas ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wprowadza zasady, którymi kierować powinni się we wzajemnych kontaktach przedsiębiorcy i organy administracji.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. skierowana do przedsiębiorców zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, której zastosowanie w odniesieniu do przepisów podatkowych wzbudza największe zainteresowanie;
  2. zasada pewności prawa, zgodnie z którą organ bez uzasadnionej przyczyny nie będzie odstępować od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw o takim samym stanie faktycznym i prawnym;
  3. zasada rozstrzygania przez organ na korzyść przedsiębiorcy niedających się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego oraz wątpliwości co do normy prawnej.

Działalność reglamentowana

Prawo Przedsiębiorców pozostawia trzy podstawowe formy reglamentacji działalności gospodarczej: koncesje, zezwolenia i rejestry działalności regulowanej, a znosi zgody i licencje.

Koncesje wymagane są do wykonywania działalności w dziedzinach mających znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa, obywateli lub ważny interes publiczny, zezwolenie zaś – w określonych w przepisach przypadkach. Przy udzielaniu koncesji organowi przyznano pewną uznaniowość, zezwolenie jednak organ wyda w każdym przypadku, w którym przedsiębiorca spełnia warunki jego uzyskania. Wpisu do rejestru działalności regulowanej dokonuje się po spełnieniu przez przedsiębiorcę wymogów koniecznych do prowadzenia takiej działalności.

Zobacz: Konstytucja dla biznesu

Działalność nieewidencjonowana

Ustawodawca wyszedł naprzeciw postulatom i wyłączył spod pojęcia „działalności gospodarczej” działalność wykonywaną przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. W konsekwencji, działalności takiej nie trzeba rejestrować w CEIDG ani zgłaszać jej w urzędzie skarbowym i GUS. Nie powoduje ona także obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Dochody z tej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

Taką drobną działalnością może być np. dorywczy handel czy świadczenie okazjonalnych usług.

Działalnością nieewidencjonowaną nie będzie działalność wykonywana w ramach umowy spółki cywilnej lub wymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Novum stanowi powołanie do życia Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który będzie stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Rzecznik będzie powoływany na sześcioletnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.

Do zadań Rzecznika należeć będzie m.in. opiniowanie projektów ustaw dotyczących przedsiębiorców czy pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami.

Rzecznik będzie także mógł m.in. występować do organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej lub o wydanie objaśnień prawnych, informować organy nadzoru o nieprawidłowościach, zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi i skargi kasacyjne do sądu administracyjnego oraz uczestniczyć w takich postępowaniach na prawach przysługujących prokuratorowi.

Ocena regulacji

Inicjatywę ustawodawcy wprowadzenia mniej sformalizowanych procedur i bardziej przyjaznego nastawienia organów do przedsiębiorców należy ocenić pozytywnie.

Ciekawe, czy organy administracji faktycznie będą stosować wprowadzone regulacje i czy prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców rzeczywiście będzie łatwiejsze. To jednak będzie można stwierdzić dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania zmian.

Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA