| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Szkoła jazdy > Szkoła jazdy - lokal, plac manewrowy

Szkoła jazdy - lokal, plac manewrowy

Organizując szkołę jazdy musisz spełnić kilka warunków dotyczących miejsca prowadzenia tego rodzaju działalności. Szczegółowe warunki określone zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834 z późn. zm.).

Ośrodek szkolenia kierowców

Szkolenie osób ubiegających się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami może prowadzić przedsiębiorca który posiada lokal biurowy oznaczony nazwą i adresem ośrodka, przeznaczony do obsługi osób i przechowywania dokumentacji związanej z prowadzeniem szkolenia kierowców.

W lokalu musi znajdować się co najmniej jedna sala o powierzchni nie mniejszej niż 25 m2, wyposażona w stoliki i miejsca siedzące dla każdej osoby biorącej udział w szkoleniu, oświetlona, ogrzewana i przewietrzana, odizolowana od innych pomieszczeń oraz posiadająca zlokalizowaną w pobliżu toaletę.

Jeżeli w sali prowadzone jest szkolenie jednocześnie więcej niż 20 osób, to powierzchnia sali musi być większa o 1m2 dla każdej dodatkowej szkolonej osoby.

Wyposażenie dydaktyczne

Organizując lokal, w którym będą odbywały się zajęcia dydaktyczne kursów na prawo jazdy należy pamiętać, że sala powinna być obowiązkowo wyposażona w:
- tablicę do pisania,
- makietę lub programy komputerowe umożliwiające symulowanie sytuacji na drodze,
- tablice poglądowe z zakresu szkolenia,
- programy komputerowe lub filmy wideo prezentujące: zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zasady kierowania pojazdem, podstawowe czynności kontrolno-obsługowe i zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku,
- obowiązujące teksty aktów prawnych z zakresu ruchu drogowego i warunków używania pojazdów.

Aby móc korzystać z programów komputerowych niezbędne jest wyposażenie sali w odpowiednią ilość komputerów a także telewizor i odtwarzacz video bądź DVD.

Plac manewrowy

Niezbędny do prowadzenia kursów jest utwardzony plac manewrowy (o nawierzchni asfaltowej, betonowej lub kostkowej). Powinien on być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż przeznaczone do nauki jazdy, umożliwiający wykonanie każdego z zadań przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym (z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu).

Plac manewrowy powinien mieć powierzchnię co najmniej 120 m2 - przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1, oraz co najmniej 180 m2 - przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T - wyposażony w pachołki i tyczki o łącznej wysokości co najmniej 2 m.

Jeżeli z placu manewrowego, korzystać będzie w trakcie szkolenia jednocześnie więcej niż jeden pojazd, to określoną powierzchnię zwiększa się o co najmniej 50 m2, dla każdego dodatkowego pojazdu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1 lub o co najmniej 100 m2, dla każdego dodatkowego pojazdu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »