| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Szkoła jazdy > Szkoła jazdy - lokal, plac manewrowy

Szkoła jazdy - lokal, plac manewrowy

Organizując szkołę jazdy musisz spełnić kilka warunków dotyczących miejsca prowadzenia tego rodzaju działalności. Szczegółowe warunki określone zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 217, poz. 1834 z późn. zm.).

Ośrodek szkolenia kierowców

Szkolenie osób ubiegających się o wydanie uprawnienia do kierowania pojazdami może prowadzić przedsiębiorca który posiada lokal biurowy oznaczony nazwą i adresem ośrodka, przeznaczony do obsługi osób i przechowywania dokumentacji związanej z prowadzeniem szkolenia kierowców.

W lokalu musi znajdować się co najmniej jedna sala o powierzchni nie mniejszej niż 25 m2, wyposażona w stoliki i miejsca siedzące dla każdej osoby biorącej udział w szkoleniu, oświetlona, ogrzewana i przewietrzana, odizolowana od innych pomieszczeń oraz posiadająca zlokalizowaną w pobliżu toaletę.

Jeżeli w sali prowadzone jest szkolenie jednocześnie więcej niż 20 osób, to powierzchnia sali musi być większa o 1m2 dla każdej dodatkowej szkolonej osoby.

Wyposażenie dydaktyczne

Organizując lokal, w którym będą odbywały się zajęcia dydaktyczne kursów na prawo jazdy należy pamiętać, że sala powinna być obowiązkowo wyposażona w:
- tablicę do pisania,
- makietę lub programy komputerowe umożliwiające symulowanie sytuacji na drodze,
- tablice poglądowe z zakresu szkolenia,
- programy komputerowe lub filmy wideo prezentujące: zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zasady kierowania pojazdem, podstawowe czynności kontrolno-obsługowe i zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku,
- obowiązujące teksty aktów prawnych z zakresu ruchu drogowego i warunków używania pojazdów.

Aby móc korzystać z programów komputerowych niezbędne jest wyposażenie sali w odpowiednią ilość komputerów a także telewizor i odtwarzacz video bądź DVD.

Plac manewrowy

Niezbędny do prowadzenia kursów jest utwardzony plac manewrowy (o nawierzchni asfaltowej, betonowej lub kostkowej). Powinien on być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż przeznaczone do nauki jazdy, umożliwiający wykonanie każdego z zadań przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym (z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu).

Plac manewrowy powinien mieć powierzchnię co najmniej 120 m2 - przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1, oraz co najmniej 180 m2 - przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T - wyposażony w pachołki i tyczki o łącznej wysokości co najmniej 2 m.

Jeżeli z placu manewrowego, korzystać będzie w trakcie szkolenia jednocześnie więcej niż jeden pojazd, to określoną powierzchnię zwiększa się o co najmniej 50 m2, dla każdego dodatkowego pojazdu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1 lub o co najmniej 100 m2, dla każdego dodatkowego pojazdu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »