| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego poprzez internetowy system udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet a ustawodawca wprowadza do systemu coraz to nowsze rozwiązania, które umożliwiają dokonanie większej ilości czynności przedsiębiorcom sprzed ekranu ich komputera. Poniżej przedstawiamy rozwiązania wprowadzone przez ostatnie kilka miesięcy oraz te, które mają się pojawić niebawem.

- Powzięcie uchwał w spółce z o.o. bez formalnego zwołania – za pomocą wzorca udostępnionego w systemie możliwe będzie podjęcie uchwały np. w sprawie zmiany adresu, rozwiązania spółki czy zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

- Zbycie udziałów w spółce z o.o. oraz zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej – w przypadku spółki z o.o. to również spore ułatwienie, gdyż do tej pory sprzedaż udziałów wymagała wizyty u notariusza, celem poświadczenia podpisów pod taką umową.

- Powołanie pełnomocnika do zawarcia umowy spółki komandytowej z członkiem Zarządu w przypadku, gdy taka spółka będzie rejestrowana również z wykorzystanie systemu S-24.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest fakt, iż jeśli zmiany umowy spółki dokonamy tradycyjnie, to jest w formie papierowej a nie poprzez system, nasza spółka nie jest już traktowana jako spółka, „której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy” czego konsekwencją jest utrata możliwości dokonywania kolejnych zmian poprzez system internetowy.

Opisane powyżej zmiany z pewnością ułatwią prowadzenie firmy, zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom, którzy najistotniejszych zmian i czynności będą mogli dokonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Zapewne również w dalszym ciągu będzie się zwiększała liczba rejestrowanych poprzez system spółek, szczególnie z o.o., które są obecnie najpopularniejszym typem spółki prawa handlowego.

Autor: Olga Dębowska, Starszy Prawnik w StillWell Polska Sp. z o.o.

Prawnik, absolwentka prawa na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się bieżącą obsługą prawną klientów. Specjalizuje się obsłudze transakcji związanych z obrotem nieruchomościami. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »