reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego poprzez internetowy system udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet a ustawodawca wprowadza do systemu coraz to nowsze rozwiązania, które umożliwiają dokonanie większej ilości czynności przedsiębiorcom sprzed ekranu ich komputera. Poniżej przedstawiamy rozwiązania wprowadzone przez ostatnie kilka miesięcy oraz te, które mają się pojawić niebawem.

- Powzięcie uchwał w spółce z o.o. bez formalnego zwołania – za pomocą wzorca udostępnionego w systemie możliwe będzie podjęcie uchwały np. w sprawie zmiany adresu, rozwiązania spółki czy zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

- Zbycie udziałów w spółce z o.o. oraz zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej – w przypadku spółki z o.o. to również spore ułatwienie, gdyż do tej pory sprzedaż udziałów wymagała wizyty u notariusza, celem poświadczenia podpisów pod taką umową.

- Powołanie pełnomocnika do zawarcia umowy spółki komandytowej z członkiem Zarządu w przypadku, gdy taka spółka będzie rejestrowana również z wykorzystanie systemu S-24.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest fakt, iż jeśli zmiany umowy spółki dokonamy tradycyjnie, to jest w formie papierowej a nie poprzez system, nasza spółka nie jest już traktowana jako spółka, „której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy” czego konsekwencją jest utrata możliwości dokonywania kolejnych zmian poprzez system internetowy.

Opisane powyżej zmiany z pewnością ułatwią prowadzenie firmy, zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom, którzy najistotniejszych zmian i czynności będą mogli dokonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Zapewne również w dalszym ciągu będzie się zwiększała liczba rejestrowanych poprzez system spółek, szczególnie z o.o., które są obecnie najpopularniejszym typem spółki prawa handlowego.

Autor: Olga Dębowska, Starszy Prawnik w StillWell Polska Sp. z o.o.

Prawnik, absolwentka prawa na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się bieżącą obsługą prawną klientów. Specjalizuje się obsłudze transakcji związanych z obrotem nieruchomościami. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zdjęcia

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia
Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama