| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak założyć firmę z unijnej dotacji?

Jak założyć firmę z unijnej dotacji?

Niedawno właśnie złożyłam wniosek o dotacje unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, dotacje otrzymałam i założyłam firmę. Poniżej napiszę Państwu co trzeba zrobić aby odnieść sukces. Zanim zaczniemy myśleć skąd wziąć pieniądze na założenie firmy warto wiedzieć co chcemy robić. Banalne, ale wiele osób wie że chce mieć własną firmę, rządzić w niej i mieć z tego dochody, ale nie myślą o tym, czym się firma będzie zajmowała i jak ma się utrzymać na rynku.

Koszty na start...

Jeśli wiemy, że istnieje możliwość uzyskania dotacji to nie możemy sobie założyć nie wiadomo jak wysokiej kwoty na start, bo później się rozczarujemy czytając regulamin konkursu który określa na jakie działania ile procent całości kwoty możemy przeznaczyć. 

Tak więc bez hurra optymizmu i bez rozbuchanych do granic możliwości zachcianek. Weźmy pod uwagę tylko te koszty które są rzeczywiście niezbędne. Robiąc listę wydatków niezbędnych do rozpoczęcia działalności warto sobie myśleć, że wydajecie własne pieniądze. Zatem trzeba rozważyć, czy rzeczywiście potrzebny jest nam lokal? Jeśli ktoś zakłada warsztat samochodowy czy sklep to oczywiście wynajęcie lokalu albo jego zakup będzie niezbędne. Ale są takie firmy których start nie jest uzależniony od tego czy stać nas na lokal czy nie.

Jeśli zakładają Państwo biuro rachunkowe to przecież można pracować w mieszkaniu, w mieszkaniu zarejestrować działalność gospodarczą. Przecież dokumenty klient może przesłać mailem albo możemy pojechać do klienta. Jeśli jest to firma oferująca usługi kosmetyczne to firmę także można zarejestrować w mieszkaniu a usługi wykonywać u klientek/klientów w mieszkaniu. Może się to okazać nawet korzystniejsze, bo klient nie traci czasu na dojazd do nas. Jest tylko utrudnienie dla nas, bo musimy się poruszać komunikacją miejską albo samochodem (jeśli posiadamy).

Prawie każda firma dysponuje już komputerem. Jeśli mamy już prywatny komputer to można go na początku przekształcić w służbowy. Jak się dorobimy to kupimy sobie nowy –„wypasiony”. Niezbędne opłaty to oczywiście różnego rodzaju podatki, opłaty za media, reklama, niezbędne specjalistyczne oprogramowanie lub narzędzia pracy. Dla krawcowej będzie to np. maszyna do szycia. Dla grafika czy księgowej będą to specjalne programy komputerowe. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju to będzie działalność gospodarcza.

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Analiza SWOT...

Gdy już wiemy co chcemy robić, do jakiego klienta trafić i ile musielibyśmy na starcie zainwestować to warto przeprowadzić małą analizę SWOT. Jest to analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Najprościej jest podzielić kartę papieru na 4 części. Lewy górny kwadrat to mocne strony, prawy górny to słabe. Dolny lewy kwadrat do szanse a prawy do zagrożenia.

Górne kwadraty dotyczą kwestii na które my osobiście będziemy mieć wpływ. Dolne kwadraty to wszystkie te czynniki na które nie mamy wpływu takie jak np. zmiana w prawie podatkowym itp. Analiza ta doskonale pokaże nam gdzie są słabe punkty naszego projektu, czy warto z nim startować o unijne dofinansowanie czy nie. Jeśli jeszcze się nie kwalifikujemy to przynajmniej wiemy co poprawić.

Warto też pomyśleć o wyborze formy opodatkowania dochodów. Trzeba się też zastanowić czy chcemy być tzw. VAT-owcem czy też nie. A może ryczałt? Jeśli wśród znajomych nie macie Państwo takich którzy są biegli w księgowości to warto wybrać się do Urzędu Skarbowego. Urzędnicy mają obowiązek udzielić informacji w dodatku będziecie mieć państwo informację z pierwszej ręki.

Następnie jeśli wiemy, że sami finansowo nie sprostamy wydatkom na założenie firmy to szukamy możliwości dofinansowania. Są dwie możliwości. Pierwsza to jednorazowe bezzwrotne środki na założenie własnej działalności gospodarczej. Środkami tymi dysponują Urzędy Pracy. Druga możliwość to także bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

O Autorze

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK