| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

Podział środków uzyskanych w toku egzekucji

W trakcie egzekucji prowadzonej na rzecz kilku wierzycieli może dojść do takiej sytuacji, gdy z sumy uzyskanej z egzekucji nie jest możliwe jednoczesne zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Wtedy konieczny jest podział tak uzyskanych kwot. Podział sumy uzyskanej z egzekucji jest to podział dokonany na podstawie planu podziału.

Z zasady w równym stopniu z każda należnością zaspokajane są odsetki i koszty. Jeżeli wierzyciel inaczej nie postanowi to każdą sumę przeznaczoną dla niego przeznacza się w pierwszej kolejności na koszty postępowania, następnie na odsetki i na końcu na poczet należności głównej

Komornik wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi K. z jego nieruchomości na rzecz następujących wierzycieli:
1. Pawła K. z tytułu zaległych alimentów (kwota długu 5.200zł),
2. Firmy „Telefony” S.A. z tytułu niezapłaconej faktury (kwota długu 400 zł),
3. Urzędu Skarbowego z tytułu zaległych podatków (kwota długu 50.000zł,)
4. Banku Krajowego S.A. z tytułu zaległej pożyczki (kwota długu 10.000zł) - wierzyciel ten obciążył nieruchomość dłużnika hipoteką w kwocie 10.000zł
5. Sądu Rejonowego z tytułu grzywny (kwota długu 1.500zł)
Nieruchomość została sprzedana na licytacji. Kwota uzyskana z egzekucji (po zaspokojeniu kosztów egzekucyjnych) wynosi 45.200zł i będzie podzielona w następujący sposób:
1. kwota 5.200zł na rzecz wierzyciela Pawła K. (II kategoria zaspokajania)
2. kwota 10.000zł na rzecz wierzyciela Bank Krajowy S.A (V kategoria zaspokajania)
3. kwota 30.000zł na rzecz wierzyciela Urzędu Skarbowego (VII kategoria zaspokajania) - z uwagi na wierzycieli korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia należność US została uiszczona tylko do kwoty 30.000zł
Pozostali wierzyciele nie zostaną w ogóle zaspokojeni, gdyż znajdują się w dalszych kategoriach zaspokajania – Firma „Telefony” S.A. (IX kategoria zaspokajania) i Sąd Rejonowy (XI kategoria zaspokajania).

Postępowanie podziałowe

Postępowanie związane ze sporządzeniem planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji nazywane jest postępowaniem podziałowym. Jest ono końcowym etapem postępowania egzekucyjnego następującym w zasadzie po zakończeniu egzekucji z danego składnika majątku dłużnika. Wyjątkowo przy egzekucji ze świadczeń powtarzających się (np. emerytury dłużnika) postępowanie podziałowe może toczyć się jednocześnie z egzekucją.

W podziale sumy biorą udział nie tylko wierzyciele egzekwujący, (czyli prowadzący egzekucję), ale także m.in. wierzyciele, którzy złożyli - do organu sporządzającego plan – tytuł wykonawczy wraz z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty czy wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa (patrz zakładka Jak zabezpieczyć egzekucję z majątku dłużnika).

Zobacz: Kiedy wierzyciel przejmie nieruchomość dłużnika?

Plan podziału jest wydawany w postaci orzeczenia organu egzekucyjnego lub zarządcy. W planie podziału należy wymienić m.in. sumę podlegającą podziałowi; wysokość należności dla osób uczestniczących w podziale; sumę, jaka przypada każdemu z uczestnikowi podziału i sumy, które mają być wypłacone. O sporządzeniu planu podziału zawiadamia się dłużnika i osoby uczestniczące w podziale.

Podmioty te w ciągu dwóch tygodni od daty zawiadomienia mogą wnieść do organu egzekucyjnego zarzuty przeciwko planowi podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Prawomocny plan podlega wykonaniu z urzędu. Wykonanie polega na wypłaceniu uczestnikom podziału sum im należnych. Należności wierzycieli, którzy nie mają jeszcze tytułu wykonawczego (np. tym, którzy uzyskali zabezpieczenie) pozostawia się na rachunku depozytowym sądu.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności.
Podział sumy oparty jest generalnie na zasadzie uprzywilejowania i równorzędności.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »