REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska w czołówce pod względem transakcji fuzji i przejęć

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Rynek fuzji i przejęć - Polska w czołówce /Fotolia
Rynek fuzji i przejęć - Polska w czołówce /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszym półroczu tego roku w całym regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej zawarto 473 transakcji fuzji i przejęć na łączną kwotę 19,9 mld USD. Oznacza to, że transakcji było 27,8% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszej trójce krajów pod względem liczby transakcji znalazły się: Czechy, Polska i Węgry.

REKLAMA

Jak wynika z badania „Barometr transakcji fuzji i przejęć EY” w pierwszym półroczu najbardziej aktywne na rynku fuzji i przejęć były Czechy, w których zawarto 113 transakcji, Polska (107) i Węgry (66). Łączna liczba transakcji w regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej spadła z 655 do 473. Oznacza to spadek o ponad ¼. Tylko cztery kraje w regionie – Chorwacja, Grecja, Węgry i Słowenia zanotowały wzrost liczbowy. Natomiast wzrost liczby transakcji można zaobserwować w sektorze nieruchomości.

REKLAMA

- Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę, która rzutuje na spadek wolumenu transakcji. W kontekście Polski wpływ na to mogła mieć zmniejszona aktywność spółek skarbu państwa, które w latach poprzednich porządkowały swoje grupy kapitałowe sprzedając pomniejsze spółki niestanowiące kluczowej roli w biznesie. Dodatkowo, wśród firm rodzinnych pojawia się coraz większa świadomość w kontekście zarządzania majątkiem i przygotowania do sukcesji lub przekazania rodzinnej firmy zewnętrznym managerom. A to właśnie takie firmy kontrybuowały w wolumenie transakcji w latach ubiegłych – mówi Damian Łoziński, menedżer w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY.

Mniej transakcji, ale większych jednostkowo

Łączna wartość transakcji zawartych w pierwszych 6 miesiącach tego roku wyniosła 19,9 mld USD. To aż o 42,4% więcej niż w pierwszej połowie 2016 roku. Ten wzrost to przede wszystkim zwiększenie liczby większych transakcji oscylujących w granicach 100 mln USD. W pierwszej połowie roku doszło do dwóch bardzo dużych transakcji w Turcji i w Polsce.

REKLAMA

- W pierwszym półroczu największe transakcje w regionie to sprzedaż biznesów będących liderami w swojej branży na danym rynku. OMV sprzedało turecką część swojego biznesu, największego dystrybutora paliw w Turcji (23% udział w rynku) do Vitol, holenderskiego holdingu handlującego surowcami. Podobną sytuację obserwowaliśmy w Polsce, gdzie fundusz Mid Europa Partners zrealizował największe wyjście z inwestycji w historii funduszy PE działających na polskim rynku sprzedając Żabkę (lider rynku handlu w formacie convienience w Polsce) do funduszu CVC – mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pierwszym miejscu pod względem wartości transakcji znalazły się Czechy (4,5 mld USD), za nimi Turcja (3,6 mld USD) i Polska (3,2 mld USD). Z kolei Słowenia odnotowała najwyższy wzrost w regionie z 0,1 mld USD w pierwszym półroczu 2016 roku do 1,7 mld USD rok później.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Za zdecydowaną większością transakcji stali inwestorzy strategiczni – poza Słowenią, gdzie przewagę mieli inwestorzy finansowi. Inwestorzy strategiczni odpowiadali za blisko 2/3 transakcji w regionie. W Polsce ten odsetek wyniósł 77%. Z kolei w Słowenii za ponad połowę (54%) transakcji odpowiadali inwestorzy finansowi.


Wewnętrzne fuzje i przejęcia stanowiły niecałą połowę (48%) zawartych umów. To transakcje, w których kupujący i sprzedający pochodzą z tego samego kraju. W Polsce stanowiły one aż 65% wszystkich umów. Z kolei inwestorzy zagraniczni średnio w regionie stanowili średnio 52%, z czego 12% były to fuzje i przejęcia dokonane przez lokalne spółki za granicą. W największą liczbę transakcji, zarówno w całym regionie, jak i w Europie, byli zaangażowani inwestorzy pochodzący ze Stanów Zjednoczonych (25 transakcji), Wielkiej Brytanii (17) i Niemiec (16).

Nieruchomości numerem jeden

Do najbardziej aktywnych sektorów w obszarze fuzji i przejęć – także w Polsce - należała branża nieruchomości. Odpowiadała ona za 17% wszystkich transakcji pod względem liczbowym. Największą transakcją w tym obszarze był zakup portfolio nieruchomości przez CPI Property Group na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Czechach.

- Rynek nieruchomości w regionie Europy Środkowej i Wschodnie cieszy się nadal ogromnym zainteresowaniem inwestorów ze względu na atrakcyjne stopy zwrotu. W pierwszej połowie 2017 roku wolumen transakcji przekroczył wartość 5,6 mld EURO. W latach 2015 – 2016 Polska była zdecydowanym liderem w regionie, jednak po pierwszej połowie bieżącego roku miejsce pierwsze zajęły Czechy. Coraz większa liczba transakcji na tym rynku to transakcje typu M&A, jak np. zakup firmy deweloperskiej Euro Styl przed spółkę Dom Development czy ubiegłoroczne spektakularne nabycie większości udziałów w portfelu nieruchomościowym spółki Echo Investment przez południowoafrykański fundusz inwestycyjny Redefine Properties – mówi Anna Kicińska , Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.

Przemysł i IT gonią nieruchomości

Drugim najbardziej dynamicznym obszarem fuzji i przejęć był przemysł. W tym sektorze zawarto 12% transakcji. Na trzecim miejscu znalazło się IT. Wśród największych transakcji w tym obszarze w regionie warto wymienić przejęcie spółki Macrologic przez Asseco Business Solutions. Z kolei w sektorze usługowym w Polsce w pierwszym półroczu jedną z największych transakcji było przejęcie 62,9% akcji spółki Integer.pl przez amerykański fundusz Advent International. Z kolei pod względem wartości transakcji, największe fuzje i przejęcia w regionie miały miejsce w sektorze energetycznym i w handlu.

Źródło: EY

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA