| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustanawianie pełnomocników do spraw podatkowych po zmianach od 2016 r.

Ustanawianie pełnomocników do spraw podatkowych po zmianach od 2016 r.

Dotychczasowe regulacje Ordynacji podatkowej dotyczące pełnomocnictw nie odpowiadały rosnącym zapotrzebowaniom podatników. Na czym polegają planowane zmiany w Ordynacji podatkowej?

 W związku z tym wielokrotnie sprawy – oparte właśnie na naruszeniu przepisów procedury dotyczących pełnomocnictw – kończyły się przed sądami, gdzie w skrajnych przypadkach z tych powodów całe postępowania były umarzane. Nowelizacja Ordynacji podatkowej (dalej: O.p.) w zakresie pełnomocnictw ma temu zaradzić.

Ustawa nowelizująca wprowadza rozbudowany katalog regulacji dotyczących pełnomocnictw w sprawach przed organami podatkowymi. Jest temu poświęcony cały rozdział 3a działu IV O.p., zatytułowany „Pełnomocnictwo” – art. 138a–138o. Oczywiście część z przepisów została sformułowana na podstawie tych istniejących do tej pory – nie mogło być inaczej, gdyż są to regulacje podstawowe, systemowe – niemniej jednak większość z nich jest zupełnie nowa. Zmiany w tym zakresie wchodzą w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów formułujących funkcjonowanie pełnomocnictw ogólnych, które znajdą zastosowanie od 1 lipca 2016 r.

Zobacz serwis: Podatki

Pełnomocnik – jako przedstawiciel strony postępowania

Niezmienny pozostaje fakt, że pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych – kwestie te reguluje art. 11 Kodeksu cywilnego. Zatem pełnomocnikiem tak jak dotychczas będzie mogła być w zasadzie każda pełnoletnia osoba (członek rodziny, znajomy, osoba, do której podatnik ma zaufanie), jak też zawodowy pełnomocnik (doradca podatkowy, radca prawny, adwokat).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Jednocześnie przez pełnomocnika można działać zawsze, chyba że charakter czynności wymaga osobistego działania (np. złożenie zeznań podczas przesłuchania nie może być dokonane przez pełnomocnika) – art. 138a O.p. Za pośrednictwem pełnomocnika może działać w zasadzie każdy podmiot, który jest stroną postępowania prowadzonego przez organ – np. podatnik, płatnik, inkasent, spadkobierca, następca prawny, osoba trzecia lub wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej lub ogólnej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Co się zmieni w zasadach ustanawiania pełnomocników do spraw podatkowych

W artykule m.in.:

  • Pełnomocnictwo ogólne
  • Pełnomocnictwo szczególne
  • Pełnomocnictwo do doręczeń
  • Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji

Czytaj także

Aktualizacja: 16.12.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustanawianie pełnomocników do spraw podatkowych po zmianach od 2016 r. /fot. Fotolia
Ustanawianie pełnomocników do spraw podatkowych po zmianach od 2016 r. /fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »