Ustanawianie pełnomocników do spraw podatkowych po zmianach od 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym wielokrotnie sprawy – oparte właśnie na naruszeniu przepisów procedury dotyczących pełnomocnictw – kończyły się przed sądami, gdzie w skrajnych przypadkach z tych powodów całe postępowania były umarzane. Nowelizacja Ordynacji podatkowej (dalej: O.p.) w zakresie pełnomocnictw ma temu zaradzić.
REKLAMA
Ustawa nowelizująca wprowadza rozbudowany katalog regulacji dotyczących pełnomocnictw w sprawach przed organami podatkowymi. Jest temu poświęcony cały rozdział 3a działu IV O.p., zatytułowany „Pełnomocnictwo” – art. 138a–138o. Oczywiście część z przepisów została sformułowana na podstawie tych istniejących do tej pory – nie mogło być inaczej, gdyż są to regulacje podstawowe, systemowe – niemniej jednak większość z nich jest zupełnie nowa. Zmiany w tym zakresie wchodzą w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów formułujących funkcjonowanie pełnomocnictw ogólnych, które znajdą zastosowanie od 1 lipca 2016 r.
Zobacz serwis: Podatki
Pełnomocnik – jako przedstawiciel strony postępowania
Niezmienny pozostaje fakt, że pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych – kwestie te reguluje art. 11 Kodeksu cywilnego. Zatem pełnomocnikiem tak jak dotychczas będzie mogła być w zasadzie każda pełnoletnia osoba (członek rodziny, znajomy, osoba, do której podatnik ma zaufanie), jak też zawodowy pełnomocnik (doradca podatkowy, radca prawny, adwokat).
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Jednocześnie przez pełnomocnika można działać zawsze, chyba że charakter czynności wymaga osobistego działania (np. złożenie zeznań podczas przesłuchania nie może być dokonane przez pełnomocnika) – art. 138a O.p. Za pośrednictwem pełnomocnika może działać w zasadzie każdy podmiot, który jest stroną postępowania prowadzonego przez organ – np. podatnik, płatnik, inkasent, spadkobierca, następca prawny, osoba trzecia lub wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej lub ogólnej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Co się zmieni w zasadach ustanawiania pełnomocników do spraw podatkowych
W artykule m.in.:
- Pełnomocnictwo ogólne
- Pełnomocnictwo szczególne
- Pełnomocnictwo do doręczeń
- Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.