REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie rządu dla rodzin wielodzietnych

wsparcie dla rodzin wielodzietnych
wsparcie dla rodzin wielodzietnych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zniżki na przejazd komunikacją miejską, tańsze bilety na pływalnię oraz do muzeów i galerii. Od 16 czerwca rodziny wielodzietne mogą ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny. Dzięki niej mają obniżyć koszty comiesięcznych rachunków.

Projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, opracowany przez Ministerstwo Pracy i  Polityki Społecznej, działa od połowy czerwca. – Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny przyjmowane są przez gminy od 16 czerwca. Należy je składać do wskazanej przez gminę instytucji – informuje Agnieszka Krzyżak z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Pakiet zniżek

Z rządowego wsparcia mogą korzystać rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z niej dożywotnio, natomiast dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki - maksymalnie do 25 lat. W przypadku osób niepełnosprawnych, karta wydawana będzie na czas orzeczenia o niepełnosprawności. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny ma z jednej strony obniżyć koszty comiesięcznych rachunków rodzin wielodzietnych, z drugiej zaś umożliwić im szerszy dostęp do oferty kulturalnej i sportowej, dzięki pakietowi zniżek. Szacuje się, że obejmą one nawet 3,4 mln osób w rodzinach 3+.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Tańszy dostęp do kultury

Rodziny wielodzietne, dzięki Karcie Dużej Rodziny mogą korzystać z tańszych przejazdów komunikacją miejską i pociągami. Otrzymają też zniżki na bilety do muzeów, galerii i ośrodków sportu. Mogą liczyć na bezpłatny wstęp do parków narodowych, a nawet na zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne. Jakie jeszcze rabaty będzie gwarantowała karta, będzie zależało od instytucji, które włączą się do programu. Lista podmiotów ma być na bieżąco uaktualniana, a przystąpić do programu można każdego dnia jego trwania. Rabaty mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również podmioty prywatne. Ministerstwo liczy, że do listy dopiszą się również sklepy spożywcze oraz oferujące artykuły dla dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Został miesiąc na wybór między OFE a ZUS

Wrocław prekursorem

REKLAMA

Propozycja wsparcia rodzinom wielodzietnym za pomocą kart nie jest nowym pomysłem. Prekursorem takiego rozwiązania był Wrocław, który już w marcu 2005 roku uruchomił program pod nazwą „Dwa plus Trzy i jeszcze więcej”. W 2008 roku w ślady za stolicą Dolnego Śląska poszedł Grodzisk Mazowiecki. Zaoferował rodzinom zamieszkałym na swoim terenie program „Trzy Plus” i wraz ze Związkiem Dużych Rodzin zaczął propagować wprowadzenie podobnej karty w całej Polsce. Od 2009 roku programy wspierania rodzin wielodzietnych wprowadzane były w kolejnych gminach. Do września ubiegłego roku funkcjonowały już w niemal 100 samorządach. Najwięcej w województwie mazowieckim (32), śląskim (12) oraz łódzkim (8). Każda gmina dodawała coś od siebie. W niektórych samorządach rodzinom wielodzietnym zaoferowano zniżki do przedszkola, na podręczniki, niższe opłaty za wywóz nieczystości, a nawet wodę i czynsz.

Obecnie oprócz wsparcia na terenie danej gminy, rodziny wielodzietne uzyskują możliwość korzystania ze zniżek ogólnopolskich. Dotychczas propozycje rabatów zgłosiły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Środowiska, Sportu i Turystyki, Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity. Widać też spore zainteresowanie biznesu. Na tym ostatnim najbardziej zależy Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej.

Zmieniły się zasady cenowania towarów

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA