REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie rządu dla rodzin wielodzietnych

wsparcie dla rodzin wielodzietnych
wsparcie dla rodzin wielodzietnych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zniżki na przejazd komunikacją miejską, tańsze bilety na pływalnię oraz do muzeów i galerii. Od 16 czerwca rodziny wielodzietne mogą ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny. Dzięki niej mają obniżyć koszty comiesięcznych rachunków.

Projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, opracowany przez Ministerstwo Pracy i  Polityki Społecznej, działa od połowy czerwca. – Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny przyjmowane są przez gminy od 16 czerwca. Należy je składać do wskazanej przez gminę instytucji – informuje Agnieszka Krzyżak z Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Pakiet zniżek

Z rządowego wsparcia mogą korzystać rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z niej dożywotnio, natomiast dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki - maksymalnie do 25 lat. W przypadku osób niepełnosprawnych, karta wydawana będzie na czas orzeczenia o niepełnosprawności. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny ma z jednej strony obniżyć koszty comiesięcznych rachunków rodzin wielodzietnych, z drugiej zaś umożliwić im szerszy dostęp do oferty kulturalnej i sportowej, dzięki pakietowi zniżek. Szacuje się, że obejmą one nawet 3,4 mln osób w rodzinach 3+.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Tańszy dostęp do kultury

Rodziny wielodzietne, dzięki Karcie Dużej Rodziny mogą korzystać z tańszych przejazdów komunikacją miejską i pociągami. Otrzymają też zniżki na bilety do muzeów, galerii i ośrodków sportu. Mogą liczyć na bezpłatny wstęp do parków narodowych, a nawet na zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne. Jakie jeszcze rabaty będzie gwarantowała karta, będzie zależało od instytucji, które włączą się do programu. Lista podmiotów ma być na bieżąco uaktualniana, a przystąpić do programu można każdego dnia jego trwania. Rabaty mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również podmioty prywatne. Ministerstwo liczy, że do listy dopiszą się również sklepy spożywcze oraz oferujące artykuły dla dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Został miesiąc na wybór między OFE a ZUS

Wrocław prekursorem

REKLAMA

Propozycja wsparcia rodzinom wielodzietnym za pomocą kart nie jest nowym pomysłem. Prekursorem takiego rozwiązania był Wrocław, który już w marcu 2005 roku uruchomił program pod nazwą „Dwa plus Trzy i jeszcze więcej”. W 2008 roku w ślady za stolicą Dolnego Śląska poszedł Grodzisk Mazowiecki. Zaoferował rodzinom zamieszkałym na swoim terenie program „Trzy Plus” i wraz ze Związkiem Dużych Rodzin zaczął propagować wprowadzenie podobnej karty w całej Polsce. Od 2009 roku programy wspierania rodzin wielodzietnych wprowadzane były w kolejnych gminach. Do września ubiegłego roku funkcjonowały już w niemal 100 samorządach. Najwięcej w województwie mazowieckim (32), śląskim (12) oraz łódzkim (8). Każda gmina dodawała coś od siebie. W niektórych samorządach rodzinom wielodzietnym zaoferowano zniżki do przedszkola, na podręczniki, niższe opłaty za wywóz nieczystości, a nawet wodę i czynsz.

Obecnie oprócz wsparcia na terenie danej gminy, rodziny wielodzietne uzyskują możliwość korzystania ze zniżek ogólnopolskich. Dotychczas propozycje rabatów zgłosiły Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Środowiska, Sportu i Turystyki, Obrony Narodowej, Infrastruktury i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych, Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta oraz PKP Intercity. Widać też spore zainteresowanie biznesu. Na tym ostatnim najbardziej zależy Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej.

Zmieniły się zasady cenowania towarów

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA