REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Google
Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

AI Overviews - nowa funkcja w wyszukiwarce Google. Na czym polega

AI Overviews to nowa funkcja w wyszukiwarce Google, która generuje krótkie odpowiedzi na zapytania użytkowników. Wykorzystuje do tego model językowy Gemini. AI Overviews uruchamia się automatycznie po wpisaniu zapytania, więc nie trzeba zmieniać sposobu korzystania z wyszukiwarki.
Mechanizm zastosowany przez Google przypomina działanie chatbota – prezentuje treści podobne do tych, które można uzyskać za pomocą takich narzędzi, jak ChatGPT czy Gemini. Standardowe wyniki widoczne są poniżej, a obok widnieje lista źródeł, na których oparto wygenerowaną odpowiedź. SI wkracza do akcji tylko wtedy, gdy system uzna, że może znacząco pomóc w zrozumieniu tematu. Google zaznacza jednak, że stworzone w ten sposób treści mogą zawierać tzw. „halucynacje”, dlatego warto je samodzielnie weryfikować.

REKLAMA

Firmy będą miały problemy?

Dla użytkowników internetu AI Overviews może być dużym ułatwieniem – skraca czas wyszukiwania i dostarcza gotowe odpowiedzi bez konieczności klikania w linki. Jednak z perspektywy właścicieli stron internetowych to rozwiązanie budzi obawy. Skoro użytkownik otrzymuje potrzebną informację już w wyszukiwarce, nie ma potrzeby odwiedzać danej witryny, co oznacza mniejszy ruch, a w konsekwencji – spadek sprzedaży.

Dla wielu firm obecność w internecie to kwestia przetrwania. Ich model biznesowy w całości opiera się na generowaniu ruchu na stronie internetowej. To właśnie dzięki widoczności w wyszukiwarce zdobywają klientów, sprzedają produkty, oferują usługi czy pozyskują leady sprzedażowe. Każdy spadek liczby odwiedzin oznacza realne ryzyko strat finansowych. W tym kontekście każda zmiana w sposobie działania wyszukiwarki, która może ograniczyć liczbę wejść na stronę, budzi zrozumiały niepokój – mówi Marcin Stypuła, prezes zarządu Semcore, jednej z najefektywniejszych polskich agencji specjalizujących się w pozycjonowaniu stron internetowych.

Jego zdaniem firmy działające w sieci, póki co nie mają powodu do obaw, ponieważ podobna funkcja została wprowadzona przez Google w 2014 roku, a AI Overviews to nic innego, jak jej najnowsza, bardziej inteligentna iteracja. Mowa tu o featured snippets, zwanych inaczej answear boxami. To specjalnie wyróżnione odpowiedzi, które Google wyświetla na samej górze wyników wyszukiwania – nad standardowymi linkami. Ich celem jest szybkie udzielenie zwięzłej i trafnej odpowiedzi na zadane pytanie, bez konieczności klikania w stronę źródłową. Fragment ten pochodzi z jednej konkretnej witryny, która – według algorytmu Google – najlepiej odpowiada na dane zapytanie. Może przyjąć formę krótkiego akapitu, listy, tabeli lub wykresu.

W 2024 roku Rand Fishkin, współzałożyciel i CEO SparkToro, opublikował badania, z których wynika, że aż 59,7% wyszukiwań w Unii Europejskiej kończy się bez kliknięcia w jakikolwiek link. To tzw. zero-click searches – sytuacje, w których użytkownik otrzymuje wystarczającą odpowiedź już na stronie wyników wyszukiwania.

Tymczasem według danych EngineScout, featured snippets i tzw. panele wiedzy łącznie zgarniają aż 42% wszystkich kliknięć w Google, wyprzedzając wiele wyników organicznych. Same featured snippets odpowiadają za 35,1% kliknięć, a prawie 30% internautów klika w powiązane z nimi linki, ponieważ zawarta tam informacja już na pierwszy rzut oka odpowiada na ich pytanie.

Największa rewolucja związana z tzw. answer boxami jest już za nami. Funkcja AI Overviews nie zmienia struktury strony z wynikami, a internauci przyzwyczaili się już do obecności wyróżnionych treści. Odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję są opatrzone listą źródeł, i to właśnie w te linki użytkownicy prawdopodobnie będą klikać najczęściej. Dlatego dla firm kluczowe stanie się to, by ich treści były uwzględniane przez AI jako podstawa odpowiedzi. To będzie nowe pole rywalizacji – mówi Marcin Stypuła z Semcore, po czym dodaje, że choć answer boxy zmieniły zasady gry, utrudniając pozyskiwanie organicznego ruchu na stronach internetowych, SEO wciąż zajmuje ważne miejsce w strategiach marketingowych firm działających w internecie.
– Wystarczy spojrzeć na wyniki najnowszego badania SemcoreLAB na próbie 30 renomowanych marek, które trwało 3 lata i pochłonęło 2 miliony złotych. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co tak na prawdę działa w SEO, a przy okazji udowodniliśmy, że samo pozycjonowanie nadal ma się świetnie i przynosi firmom ogromne korzyści. Weźmy na tapet chociażby case otodom.pl. Podczas współpracy z Semcore udało się zwiększyć widoczność w TOP 10 o 19 014 słów kluczowych, a średni miesięczny ruch organiczny wzrósł o blisko pół miliona wizyt. To ruch, który w Google Ads kosztowałby dziś ponad 60 tysięcy złotych miesięcznie – mówi ekspert.

Kryzys innowatora

Marcin Stypuła uważa również, że funkcja AI Overviews jest mało elastyczna i mocno ograniczona – nie oferuje takiej swobody konwersacji i eksploracji wiedzy jak ChatGPT czy Perplexity. Użytkownicy, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji i tak korzystają z konkurencyjnych narzędzi. – Google wchodzi w fazę strategicznego rozdarcia. Bojąc się utraty przychodów z Google Ads, nie rozwija funkcji AI na pełną skalę, a jednocześnie marginalizuje swój kluczowy produkt – klasyczne wyniki wyszukiwania. Unikatowe cechy wyszukiwarki, które stoją za jej dotychczasowym sukcesem, przestają być eksponowane. W ten sposób powoli staje się ona nijaka – ocenia ekspert z Semcore.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA