REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym influencer powinien pamiętać, oznaczając reklamy? Przepisy, rekomendacje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mikołaj Chałas
Mikołaj Chałas
Partner Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Sylwia Werpachowska
Sylwia Werpachowska
Radca Prawny w Kancelarii Chałas i Wspólnicy
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Jak prawidłowo oznaczać reklamy?
Jak prawidłowo oznaczać reklamy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nałożenie kary na trójkę znanych celebrytów stanowi dalsze działania prezesa UOKiK w zakresie ukrócenia tzw. kryptoreklamy - tłumaczą Mikołaj Chałas i Sylwia Werpachowska z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy w Warszawie. Jak prawidłowo oznaczać treści reklamowe i dlaczego jest to ważne?

Rekomendacje UOKiK

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, kryptoreklama polega na a wykorzystywaniu treści publicystycznych w środkach masowego przekazu w celu promocji produktu w sytuacji gdy przedsiębiorca zapłacił za tę promocję, a nie wynika to wyraźnie z treści lub z obrazów lub dźwięków łatwo rozpoznawalnych przez konsumenta. Konsument odbiera oglądany materiał jako obiektywną ocenę danego influencera a nie jak to jest w rzeczywistości, jako treść komercyjną. Warto pamiętać, że nie ma znaczenia w jakiej formie influencer otrzymuje korzyść materialną dla uznania, że dana treść ma charakter reklamowy – może to być również płatność w ramach tzw. Barteru.

REKLAMA

Jeszcze w 2022 r. UOKiK opublikował rekomendacje dotyczące prawidłowego oznaczania oznaczania treści reklamowych przez influencerów. Powyższy dokument ma kluczowe znaczenie dla zgodności z prawem działań w ramach tzw. Influencer marketingu. Ze względu na znaczny rozwój branży social marketingu i jego ogromny wpływ na kształtowanie poglądów konsumentów, rozróżnienie pomiędzy neutralnym a komercyjnym wydźwiękiem materiałów jest niezwykle istotne. Dlatego też, Prezes UOKiK, w ramach opracowanego dokumentu wskazał wytyczne dotyczące tego jak, w sposób transparentny oznaczać publikowane treści w różnych kanałach zaliczanych do mediów społecznościowych, tj. Instagram, TikTok czy Facebook. Mając na uwadze powyższe, prezes wskazuje by influencer wykorzystał funkcjonalność danej platformy, oznaczał komercyjny charakter treści, wskazał promowaną markę oraz dokonał oznaczenia w sposób zrozumiały i czytelny dla odbiorców.

Ważne zasady dla influencerów

O czym influencer powinien pamiętać oznaczając reklamy? Do najważniejszych zaliczamy:

Ø Użycie odpowiednich oznaczeń – reklama powinna być oznaczona w sposób jednoznaczny i zrozumiały dla przeciętnego konsumenta, np. „reklama”, „materiał sponsorowany”, należy unikać niejasnych, wprowadzających w błąd oznaczeń,

Ø Widoczność i czytelność oznaczenia – umieszczone w widocznym miejscu, nie ukryte np. w dalszej części treści,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ø Rozróżnienie form współpracy – jeśli otrzymał wynagrodzenie za publikację – musi wskazać, że jest to reklama, a jeśli jest to barter, powinien wskazać, że produkt jest prezentem od marki,

REKLAMA

Dlaczego firmy decydują się na nieuczciwą reklamę? Oczywiście w celu wzmocnienia swojej pozycji rynkowej i maksymalizacji zysków. Tego rodzaju działania mogą jednak prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych zarówno dla podmiotów odpowiedzialnych za emisję reklamy, jak i dla zleceniodawców oraz właścicieli promowanej marki. W dłuższej perspektywie naruszenie norm prawnych w obszarze reklamy nie tylko naraża przedsiębiorców na sankcje, lecz także osłabia zaufanie konsumentów i może negatywnie wpłynąć na reputację firmy.

Wydane przez UOKiK decyzje na pewno nie będą ostatnimi z tego tytułu, jako że duża część influencerów działających w ramach social marketingu w dalszym ciągu nie dostosowała swoich działań do w/w rekomendacji. Przy czym, za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, Prezes może nakazać przedsiębiorcy zapłatę kary pieniężnej nawet do 10% obrotu.

Podsumowanie

Na zakończenie warto podkreślić, że przestrzeganie przepisów dotyczących oznaczania treści reklamowych leży zarówno w interesie influencerów, jak i marek. Transparentna komunikacja z odbiorcami buduje zaufanie i autentyczność, co w dłuższej perspektywie przekłada się na większe zaangażowanie społeczności oraz stabilność współpracy biznesowej.

Firmy powinny dążyć do pełnej zgodności swoich działań marketingowych z obowiązującymi regulacjami, jasno określając zasady współpracy z twórcami internetowymi. Z kolei influencerzy, chcąc uniknąć ryzyka prawnego i utraty wiarygodności, powinni skrupulatnie stosować się do wytycznych UOKiK, oznaczając materiały reklamowe w sposób jednoznaczny i czytelny dla swoich odbiorców.

Rosnąca liczba postępowań prowadzonych przez UOKiK pokazuje, że organy nadzoru coraz uważniej przyglądają się rynkowi influencer marketingu. Dlatego zarówno twórcy, jak i firmy powinni traktować obowiązujące przepisy nie jako formalność, ale jako kluczowy element odpowiedzialnej komunikacji marketingowej.

Autorzy Mikołaj Chałas, Partner kancelarii Chałas i wspólnicy oraz Sylwia Werpachowska, Radca Prawny w kancelarii Chałas i wspólnicy

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA