REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji

Opracowała Małgorzata Kozłowska
Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) została opublikowana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. wakacje składkowe. Przewiduje ona m.in. zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do takiej ulgi.

Jakie były wcześniejsze założenia projektu?

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza zwolnienie z opłacania składek  ZUS  przez 1 miesiąc kalendarzowy, wskazany przez przedsiębiorcę (tzw. wakacje składkowe), na jego wniosek.. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne oraz FP i Fundusz Solidarnościowy. Nie obejmuje natomiast składki zdrowotnej.

REKLAMA

Początkowo projekt zakładał, że prawo do zwolnienia z opłacania składek będzie przysługiwać mikroprzedsiębiorcom. W rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców mikroprzedsiębiorcą jest podmiot zatrudniający średniorocznie mniej niż 10 pracowników. 

Nowa wersja projektu o wakacjach składkowych

Zgodnie z nową wersją projektu, jako kryterium skorzystania z ww. ulgi przyjęto zatrudnienie określonej liczby ubezpieczonych (a nie pracowników).

Prawo do zwolnienia będzie  przysługiwać przedsiębiorcom, którzy na dzień złożenia wniosku:

  1. zgłosili do ubezpieczeń maksymalnie 10 ubezpieczonych; 
  2. w ostatnich 2 latach nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, wielkość osiąganego przychodu uprawniającego o ww. ulgi ma charakter „całościowy”, a zatem nie podlega miarkowaniu ze względu na liczbę dni, w których działalność była faktycznie prowadzona. Zwrot „ostatnich” dotyczy natomiast lat kalendarzowych bezpośrednio poprzedzających rok, w którym składany jest wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast ww. zwolnienie nie będzie przysługiwać osobie, która:

  • jako ubezpieczona wykonywała w poprzednim lub w bieżącym roku kalendarzowym pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, u którego  w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności gospodarczej;
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc kalendarzowy złożenia wniosku jako ubezpieczony nie podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu  z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

REKLAMA

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS trzeba będzie złożyć w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Wniosek będzie można składać wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego.

ZUS będzie miał 40 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Rozpatrzony wniosek będzie wiążący dla przedsiębiorcy. Będzie on podlegał zwolnieniu ze składek ZUS we wskazanym przez siebie miesiącu kalendarzowym, a nie będzie mógł się z niego wycofać bądź też dokonywać korekt we wniosku. 

Nowa wersja projektu zakłada również, że pozytywne rozstrzygnięcie wniosku nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji. ZUS wyda decyzję dopiero w razie sporu, jak również w sytuacji, gdy np. w toku kontroli stwierdzi, że przedsiębiorca nie spełnia warunków do skorzystania z wakacji składkowych. 

Decyzje odmowne bądź nakazujące opłacenie składek będą podlegały ogólnym zasadom trybu odwoławczego, przewidzianym w przepisach prawa administracyjnego.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że składki na ubezpieczenia społeczne należne za okres objęty zwolnieniem będą finansowane z budżetu państwa, w ramach dotacji z FUS.

REKLAMA

Wynika to z tego, że osoby korzystające z wakacji składkowych nadal będą objęte ubezpieczeniami (jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność), także na podstawie ustawy zdrowotnej. Ponadto zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS nie będzie wymagało formalnego zawieszenia własnej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody.

Nowością jest także dodanie przepisu, zgodnie z którym w sytuacji, gdy wykonanie orzeczenia sądu powodowałoby przekroczenie obowiązującego stronę limitu pomocy de minimis, ZUS będzie występować do właściwego sądu z wnioskiem o wznowienie postępowania, a jego złożenie będzie wstrzymywać wykonanie orzeczenia.

W nowej wersji projektu przewidziano także uprawnienie ZUS do występowania  z wnioskiem do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o udzielenie informacji o kwocie rocznego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego przez płatnika składek korzystającego z wakacji składkowych. Wymiana informacji będzie się odbywać się w formie elektronicznej.

Oprac. Małgorzata Kozłowska
radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA