REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji

Opracowała Małgorzata Kozłowska
Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) została opublikowana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. wakacje składkowe. Przewiduje ona m.in. zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do takiej ulgi.

Jakie były wcześniejsze założenia projektu?

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza zwolnienie z opłacania składek  ZUS  przez 1 miesiąc kalendarzowy, wskazany przez przedsiębiorcę (tzw. wakacje składkowe), na jego wniosek.. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne oraz FP i Fundusz Solidarnościowy. Nie obejmuje natomiast składki zdrowotnej.

REKLAMA

Początkowo projekt zakładał, że prawo do zwolnienia z opłacania składek będzie przysługiwać mikroprzedsiębiorcom. W rozumieniu ustawy – Prawo przedsiębiorców mikroprzedsiębiorcą jest podmiot zatrudniający średniorocznie mniej niż 10 pracowników. 

Nowa wersja projektu o wakacjach składkowych

Zgodnie z nową wersją projektu, jako kryterium skorzystania z ww. ulgi przyjęto zatrudnienie określonej liczby ubezpieczonych (a nie pracowników).

Prawo do zwolnienia będzie  przysługiwać przedsiębiorcom, którzy na dzień złożenia wniosku:

  1. zgłosili do ubezpieczeń maksymalnie 10 ubezpieczonych; 
  2. w ostatnich 2 latach nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, wielkość osiąganego przychodu uprawniającego o ww. ulgi ma charakter „całościowy”, a zatem nie podlega miarkowaniu ze względu na liczbę dni, w których działalność była faktycznie prowadzona. Zwrot „ostatnich” dotyczy natomiast lat kalendarzowych bezpośrednio poprzedzających rok, w którym składany jest wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast ww. zwolnienie nie będzie przysługiwać osobie, która:

  • jako ubezpieczona wykonywała w poprzednim lub w bieżącym roku kalendarzowym pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, u którego  w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności gospodarczej;
  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc kalendarzowy złożenia wniosku jako ubezpieczony nie podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu  z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

REKLAMA

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS trzeba będzie złożyć w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Wniosek będzie można składać wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego.

ZUS będzie miał 40 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. Rozpatrzony wniosek będzie wiążący dla przedsiębiorcy. Będzie on podlegał zwolnieniu ze składek ZUS we wskazanym przez siebie miesiącu kalendarzowym, a nie będzie mógł się z niego wycofać bądź też dokonywać korekt we wniosku. 

Nowa wersja projektu zakłada również, że pozytywne rozstrzygnięcie wniosku nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji. ZUS wyda decyzję dopiero w razie sporu, jak również w sytuacji, gdy np. w toku kontroli stwierdzi, że przedsiębiorca nie spełnia warunków do skorzystania z wakacji składkowych. 

Decyzje odmowne bądź nakazujące opłacenie składek będą podlegały ogólnym zasadom trybu odwoławczego, przewidzianym w przepisach prawa administracyjnego.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że składki na ubezpieczenia społeczne należne za okres objęty zwolnieniem będą finansowane z budżetu państwa, w ramach dotacji z FUS.

REKLAMA

Wynika to z tego, że osoby korzystające z wakacji składkowych nadal będą objęte ubezpieczeniami (jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność), także na podstawie ustawy zdrowotnej. Ponadto zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS nie będzie wymagało formalnego zawieszenia własnej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody.

Nowością jest także dodanie przepisu, zgodnie z którym w sytuacji, gdy wykonanie orzeczenia sądu powodowałoby przekroczenie obowiązującego stronę limitu pomocy de minimis, ZUS będzie występować do właściwego sądu z wnioskiem o wznowienie postępowania, a jego złożenie będzie wstrzymywać wykonanie orzeczenia.

W nowej wersji projektu przewidziano także uprawnienie ZUS do występowania  z wnioskiem do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o udzielenie informacji o kwocie rocznego przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego przez płatnika składek korzystającego z wakacji składkowych. Wymiana informacji będzie się odbywać się w formie elektronicznej.

Oprac. Małgorzata Kozłowska
radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA