REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

Prognozy dla rynku M&A 

Fuzje i przejęcia, które często nazywamy angielskim skrótem M&A od zawsze były motorem napędzającym giełdę. Dotyczy to szczególnie w segmencie spółek o niższej kapitalizacji, zwiększających wyceny i budujących dobre wyniki finansowe, aby zyskać na udanym przejęciu. W ostatnich latach nastąpiło jednak pewne spowolnienie aktywności banków inwestycyjnych i funduszy kapitałowych, których zarządy nie bez powodu wstrzymały działania związane z przejmowaniem całości i części innych firm.

REKLAMA

1

 

 

Źródło zewnętrzne

Jak wynika z powyższego wykresu, spadek w porównaniu do rekordowego czwartego kwartału 2021 roku jest jednoznaczny. Rynek M&A podlega jednak cyklom koniunkturalnym, a w związku z tym wielu analityków spodziewa się, że po serii spadków, inwestorzy wrócą do przejęć. Zmieni to ofertę jaką posiada każdy broker oferujący wybór papierów wartościowych z Europy i Stanów Zjednoczonych i może nawet usunąć część przejmowanych spółek z giełdy. Sprawdzimy tutaj, jakie czynniki będą temu sprzyjać i na co mogą liczyć inwestorzy indywidualni w kolejnych miesiącach. 

Czynniki aktywności fuzji i przejęć

Eksperci są co do zasady optymistycznie nastawieni wobec perspektyw dla rynku M&A w kolejnych latach, ponieważ za jego rozwojem stoi kilka fundamentalnych czynników. Tak twierdzi również Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe, uważając że: "Oczekuje się, że aktywność fuzji i przejęć (M&A) wzrośnie w 2024 roku. Ten optymistyczny pogląd wspiera kilka czynników:

  1. Poprawa sytuacji na rynkach finansowych: do bardziej korzystnych warunków na rynkach kapitałowych przyczyniają się niższa inflacja oraz obniżki stóp procentowych.
  2. Skumulowany popyt na transakcje: Lista potencjalnych, wcześniej wstrzymanych transakcji jakie mogą być teraz zainicjowane, jest długa.
  3. Strategiczna potrzeba zmiany: Wiele firm aktywnie stara się przystosować do rynku i zmienić swoje modele biznesowe, co może potencjalnie wspierać inicjatywy M&A.

REKLAMA

Mimo tych czynników, oczekuje się, że powrót do aktywności na rynku fuzji i przejęć będzie raczej stopniowy w porównaniu z aktywnością jaką mogliśmy widzieć w 2020 roku oraz w rekordowym 2021 roku. Wyższy koszt kapitału pozwala przewidywać nacisk na zmniejszenie wycen, wymagając od uczestników przejęcia wygenerowanie większej wartości dla porównywalnych zwrotów".

Nietrudno jest zgodzić się z tą opinią, biorąc pod uwagę pozytywne sygnały z rynków w Polsce i za granicą. Podany właśnie najnowszy odczyt inflacji w Polsce wyniósł zaledwie 3,9% rok do roku i jest to bardzo duży spadek w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, gdy inflacja wynosiła 6,2%. Oznacza to niższe koszty kredytu, a więc wspomniane powyżej korzystne warunki na rynkach kapitałowych i tak zwany niższy koszt pieniądza, czyli wysokość odsetek od kredytów pozyskiwanych na potrzeby przejęć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrze przedstawiają się również wskaźniki wzrostu w gospodarkach, liczone między innymi jako rosnące PKB, czy spadające bezrobocie w Stanach Zjednoczonych. Wyjście z zastoju wywołanego pandemią Covid stało się już faktem, a aktywizacja udziałowców, ostrzących sobie zęby na zyskowne okazje inwestycyjne jest tym większa, im bardziej spada ryzyko przyszłego kryzysu.

Aktywność M&A w Polsce i za granicą

REKLAMA

Choć rynek giełdowy w Polsce na ogół podąża za trendami kreowanymi w Stanach Zjednoczonych i jest mocno powiązany kapitałowo zarówno z gospodarkami krajów strefy euro, jak i Stanów Zjednoczonych, to zaskoczeniem może być fakt, że branża M&A jest tutaj znacznie bardziej rozgrzana. Aktywność inwestycji w przejmowanie firm wcale nie spadła w kilku minionych latach. Przeciwnie – w 2022 roku osiągnęła rekordową wartość 20 miliardów dolarów. Na tak dobrą kondycję rynku ma wpływ fakt, że polska giełda postrzegana jest przez inwestorów krajowych i zagranicznych jako regionalny lider i szybko rozwijający się parkiet, zwłaszcza na tle niedomagających rynków niemieckiego czy brytyjskiego.

Według raportu firmy badawczej Bain & Company, ta kwota w ostatnim przedstawionym raporcie to 1 miliard złotych więcej niż 2021 roku i aż o 100% więcej w covidowym 2020 roku. Co więcej, również polscy eksperci spodziewają się, że trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Jak twierdzi Paweł Szreder, partner w tej firmie badawczej, inwestorzy wrócili już do zakupów i za 2023 rok powinna być również odnotowana ich wysoka aktywność. Powodem ma tu być spadek wycen aktywów, zwłaszcza w sektorze technologii i ochrony zdrowia. 

Pod względem podziału na sektory, niezmiennie największą popularnością na rynku M&A cieszy się branża technologiczna. W Polsce była to kategoria media, IT i telecom, natomiast na rynkach amerykańskich jest to również technologia, a także spółki z branży służby zdrowia, nieruchomości oraz handlu detalicznego. Wśród kilku najciekawszych przejęć w 2023 roku na rynku kapitałowym w Stanach Zjednoczonych możemy wymienić między innymi przejęcie One Medical przez Amazona (służba zdrowia), zakup Apptio przez IBM (branża technologiczna), czy przejęcie Hotel Chocolate przez Mars (handel detaliczny, produkty FMCG). 

Wzrost aktywności M&A wydaje się więc nieunikniony, zarówno w Polsce, jak i w największych rynkach Europy oraz w USA. Dobra sytuacja ekonomiczna i zmniejszająca się inflacja będzie powodować zmniejszenie kosztów kapitału, a wraz z tym lepsze zwroty z przejęć. 2024 rok będzie na pewno bardzo ciekawy zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i dla firm inwestycyjnych, szukających okazji do poszerzenia aktywów. 

Dmytro Spilka

Zobacz także: Fuzja Orlenu z Lotosem. Są nowe doniesienia ws. śledztwa
KGHM przejął 7 kolejnych instalacji fotowoltaicznych i ma 50 MW mocy w portfelu PV

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA