REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

Prognozy dla rynku M&A 

Fuzje i przejęcia, które często nazywamy angielskim skrótem M&A od zawsze były motorem napędzającym giełdę. Dotyczy to szczególnie w segmencie spółek o niższej kapitalizacji, zwiększających wyceny i budujących dobre wyniki finansowe, aby zyskać na udanym przejęciu. W ostatnich latach nastąpiło jednak pewne spowolnienie aktywności banków inwestycyjnych i funduszy kapitałowych, których zarządy nie bez powodu wstrzymały działania związane z przejmowaniem całości i części innych firm.

REKLAMA

1

 

 

Źródło zewnętrzne

Jak wynika z powyższego wykresu, spadek w porównaniu do rekordowego czwartego kwartału 2021 roku jest jednoznaczny. Rynek M&A podlega jednak cyklom koniunkturalnym, a w związku z tym wielu analityków spodziewa się, że po serii spadków, inwestorzy wrócą do przejęć. Zmieni to ofertę jaką posiada każdy broker oferujący wybór papierów wartościowych z Europy i Stanów Zjednoczonych i może nawet usunąć część przejmowanych spółek z giełdy. Sprawdzimy tutaj, jakie czynniki będą temu sprzyjać i na co mogą liczyć inwestorzy indywidualni w kolejnych miesiącach. 

Czynniki aktywności fuzji i przejęć

Eksperci są co do zasady optymistycznie nastawieni wobec perspektyw dla rynku M&A w kolejnych latach, ponieważ za jego rozwojem stoi kilka fundamentalnych czynników. Tak twierdzi również Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe, uważając że: "Oczekuje się, że aktywność fuzji i przejęć (M&A) wzrośnie w 2024 roku. Ten optymistyczny pogląd wspiera kilka czynników:

 1. Poprawa sytuacji na rynkach finansowych: do bardziej korzystnych warunków na rynkach kapitałowych przyczyniają się niższa inflacja oraz obniżki stóp procentowych.
 2. Skumulowany popyt na transakcje: Lista potencjalnych, wcześniej wstrzymanych transakcji jakie mogą być teraz zainicjowane, jest długa.
 3. Strategiczna potrzeba zmiany: Wiele firm aktywnie stara się przystosować do rynku i zmienić swoje modele biznesowe, co może potencjalnie wspierać inicjatywy M&A.

REKLAMA

Mimo tych czynników, oczekuje się, że powrót do aktywności na rynku fuzji i przejęć będzie raczej stopniowy w porównaniu z aktywnością jaką mogliśmy widzieć w 2020 roku oraz w rekordowym 2021 roku. Wyższy koszt kapitału pozwala przewidywać nacisk na zmniejszenie wycen, wymagając od uczestników przejęcia wygenerowanie większej wartości dla porównywalnych zwrotów".

Nietrudno jest zgodzić się z tą opinią, biorąc pod uwagę pozytywne sygnały z rynków w Polsce i za granicą. Podany właśnie najnowszy odczyt inflacji w Polsce wyniósł zaledwie 3,9% rok do roku i jest to bardzo duży spadek w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, gdy inflacja wynosiła 6,2%. Oznacza to niższe koszty kredytu, a więc wspomniane powyżej korzystne warunki na rynkach kapitałowych i tak zwany niższy koszt pieniądza, czyli wysokość odsetek od kredytów pozyskiwanych na potrzeby przejęć. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrze przedstawiają się również wskaźniki wzrostu w gospodarkach, liczone między innymi jako rosnące PKB, czy spadające bezrobocie w Stanach Zjednoczonych. Wyjście z zastoju wywołanego pandemią Covid stało się już faktem, a aktywizacja udziałowców, ostrzących sobie zęby na zyskowne okazje inwestycyjne jest tym większa, im bardziej spada ryzyko przyszłego kryzysu.

Aktywność M&A w Polsce i za granicą

REKLAMA

Choć rynek giełdowy w Polsce na ogół podąża za trendami kreowanymi w Stanach Zjednoczonych i jest mocno powiązany kapitałowo zarówno z gospodarkami krajów strefy euro, jak i Stanów Zjednoczonych, to zaskoczeniem może być fakt, że branża M&A jest tutaj znacznie bardziej rozgrzana. Aktywność inwestycji w przejmowanie firm wcale nie spadła w kilku minionych latach. Przeciwnie – w 2022 roku osiągnęła rekordową wartość 20 miliardów dolarów. Na tak dobrą kondycję rynku ma wpływ fakt, że polska giełda postrzegana jest przez inwestorów krajowych i zagranicznych jako regionalny lider i szybko rozwijający się parkiet, zwłaszcza na tle niedomagających rynków niemieckiego czy brytyjskiego.

Według raportu firmy badawczej Bain & Company, ta kwota w ostatnim przedstawionym raporcie to 1 miliard złotych więcej niż 2021 roku i aż o 100% więcej w covidowym 2020 roku. Co więcej, również polscy eksperci spodziewają się, że trend wzrostowy będzie się utrzymywał. Jak twierdzi Paweł Szreder, partner w tej firmie badawczej, inwestorzy wrócili już do zakupów i za 2023 rok powinna być również odnotowana ich wysoka aktywność. Powodem ma tu być spadek wycen aktywów, zwłaszcza w sektorze technologii i ochrony zdrowia. 

Pod względem podziału na sektory, niezmiennie największą popularnością na rynku M&A cieszy się branża technologiczna. W Polsce była to kategoria media, IT i telecom, natomiast na rynkach amerykańskich jest to również technologia, a także spółki z branży służby zdrowia, nieruchomości oraz handlu detalicznego. Wśród kilku najciekawszych przejęć w 2023 roku na rynku kapitałowym w Stanach Zjednoczonych możemy wymienić między innymi przejęcie One Medical przez Amazona (służba zdrowia), zakup Apptio przez IBM (branża technologiczna), czy przejęcie Hotel Chocolate przez Mars (handel detaliczny, produkty FMCG). 

Wzrost aktywności M&A wydaje się więc nieunikniony, zarówno w Polsce, jak i w największych rynkach Europy oraz w USA. Dobra sytuacja ekonomiczna i zmniejszająca się inflacja będzie powodować zmniejszenie kosztów kapitału, a wraz z tym lepsze zwroty z przejęć. 2024 rok będzie na pewno bardzo ciekawy zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i dla firm inwestycyjnych, szukających okazji do poszerzenia aktywów. 

Dmytro Spilka

Zobacz także: Fuzja Orlenu z Lotosem. Są nowe doniesienia ws. śledztwa
KGHM przejął 7 kolejnych instalacji fotowoltaicznych i ma 50 MW mocy w portfelu PV

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA