REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co najlepiej inwestować w 2024 roku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nie tylko AI – w co inwestować w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja była tematem numer 1 w 2023 roku. Na pewno i w 2024 warto będzie w nią inwestować. Gdzie jeszcze jest szansa na zyski? Na jakie inwestycje warto zwrócić uwagę? 

Inwestowanie w nowe technologie 

Rynek technologiczny jest w ciągłym rozwoju, wciąż pojawiają się nowe gałęzie, a stare jeszcze się nie zdążyły się zdezaktualizować. Jak zawsze nie wiemy co przyniesie przyszłość, możemy jednak szacować, które z nich już dziś przedstawiają perspektywy na szybki rozwój i podbicie rynków.

REKLAMA

REKLAMA

Co na początek jest warte zainteresowania? Wśród wiodących technologii, które mają taką szansę są szeroko pojęte obliczenia przestrzenne. To przywodzące na myśl lekcje matematyki pojęcie obejmuje technologie takie jak rzeczywistość rozszerzona (AR), rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość mieszana (MR). Technologie te mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki współdziałamy z otaczającym nas światem i są już wykorzystywane w różnych branżach, w tym w rozrywce, medycynie i produkcji.

Obliczenia przestrzenne to jeden z tych obszarów, który przyciąga coraz większą uwagę. Na tym polu interesujące jest wprowadzenie przez Apple Apple Vision Pro, pierwszego komputera przestrzennego. Urządzenie to, którego premiera zaplanowana jest na rok 2024, ma płynnie łączyć treści cyfrowe ze światem fizycznym, prezentując w pełni trójwymiarowy interfejs użytkownika sterowany oczami, rękami i głosem. To znaczący krok w przyszłość, w której interakcja cyfrowa będzie bardziej wciągająca i intuicyjna – wskazuje dyrektor Freedom Finance Europe Poland Olena Bondar.

Według doniesień Apple intensywnie inwestuje w obliczenia przestrzenne i podobno pracuje nad własnym zestawem słuchawkowym AR/VR. Jeśli Apple zdoła wprowadzić ten produkt na rynek, może to wywołać nową falę zainteresowania tą działką technologiczną i doprowadzić do powstania nowych branż i przedsiębiorstw.

Myśleć ekologicznie 

Warto zwrócić też uwagę na rozwiązania ekologiczne. Innym trendem jest szeroko pojęty rozwój branży związanej z ekologią czy ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. W tym aspekcie dynamicznie rozwija się elektromobilność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Przewiduje się, że wartość rynku infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych o dużej ładowności w 2024 r. będzie miała wartość nieco poniżej 7,4 miliarda dolarów. Ponadto do 2030 r. zapotrzebowanie na energię do ładowania pojazdów elektrycznych może osiągnąć 53 miliardy kilowatogodzin, co wskazuje na wysoki wzrost dynamiki tego sektora, a także OZE i sieci dystrybucyjnych – uzasadnia Olena Bondar.

– Oprócz obliczeń przestrzennych i infrastruktury pojazdów elektrycznych istnieje szereg innych obszarów, w których w 2024 r. mogą pojawić się nowe szanse. Przykładem może być Web3, czyli nowa wizja internetu oparta na technologii blockchain. Web3 ma potencjał, aby zrewolucjonizować wiele branż, w tym finanse, sieci społecznościowe i gry. Obliczenia kwantowe również mogą zmienić wiele gałęzi przemysłu, w tym tworzenie nowych leków, materiałoznawstwo i finanse – dodaje dyrektor polskiego oddziału Freedom Finance Europe.

A co z ryzykiem inwestycyjnym? Inwestorzy zainteresowani nowymi i wschodzącymi branżami powinni dokładnie rozważyć ryzyko przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Nowe i wschodzące branże mogą być niestabilne, innowacje czasem trafiają w ślepy zaułek, a firmy je wprowadzające tracą. Ale jeśli uda im się rzeczywiście postawić kolejny krok w rozwoju lub zrewolucjonizować swoją branżę mogą również oferować wysokie zyski inwestorom skłonnym podjąć ryzyko. Jednak sukces każdej branży zależy od wielu czynników, w tym postępu technologicznego, akceptacji rynku, wsparcia regulacyjnego i wielu innych. Dlatego w stale zmieniającym się krajobrazie gospodarczym ważne jest, aby być na bieżąco, dostosowywać się i uważnie przyglądać się działalności firm, na które chcemy postawić.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA