REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna. Przedsiębiorcy chcą natychmiastowych zmian

Północna Izba Gospodarcza
Składka zdrowotna. Przedsiębiorcy chcą natychmiastowych zmian
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

"Obecnie składka zdrowotna jest para-podatkiem, a nie realną składką odprowadzaną na potrzeby zasilania sytuacji w ochronie zdrowia. Nie ma na to naszej zgody i uważamy, że sytuacja wymaga naprawy" – podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy: składka zdrowotna do natychmiastowej zmiany

- Jedną z najbardziej dotkliwych reform ostatnich lat dla przedsiębiorców była zmiana w składce zdrowotnej. Polski Ład przyniósł szereg zmian, które w większości mocno obciążyły sektor MŚP. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej postulują, by w programie nowego Rządu RP dla przedsiębiorców, jako jeden z priorytetów znalazło się uporządkowanie tej kwestii – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Obecnie składka zdrowotna jest para-podatkiem, a nie realną składką odprowadzaną na potrzeby zasilania sytuacji w ochronie zdrowia. Nie ma na to naszej zgody i uważamy, że sytuacja wymaga naprawy – mówi Hanna Mojsiuk.

REKLAMA

Propozycje zmian

Północna Izba Gospodarcza postuluje powrót do zryczałtowanej składki zdrowotnej, ale na zasadach obowiązujących dzisiaj wspólników spółek komandytowych i jednoosobowych spółek z o.o. (9% x 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w przedsiębiorstwach = 626,93 zł) – dla:

  • przedsiębiorców pow. I progu skali podatkowej,
  • rozliczających się podatkiem liniowym,
  • na ryczałcie ewidencjonowanym od 60 tys. zł przychodu.

REKLAMA

Drugi postulat zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowej – w I progu skali podatkowej liczona od wysokości minimalnego wynagrodzenia (9% x 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w przedsiębiorstwach = 313,47 zł).

- Sektor MŚP ponosi niewspółmiernie większe obciążenia publiczno-prawne w stosunku do dużych przedsiębiorstw i korporacji. Przedsiębiorcy harują, a nie chorują. Z systemu ochrony zdrowia korzystają głównie pracownicy i emeryci. Przedsiębiorcy dbają o zdrowie, bo to na nich opiera się dochód rodziny i w dużej części gospodarka. Jeśli już chorują, to w większości korzystają z prywatnej służby zdrowia. Przedsiębiorcy czują, że Państwo nałożyło na nich dodatkowy podatek mrugając okiem, że to na zdrowie – mówi Michał Wojtas, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej, doradca gospodarczy i ekspert podatkowy. 

Mec. Jarosiewicz: „Składka zdrowotna jednym z powodów upadłości przedsiębiorców”

REKLAMA

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że wzrost składki zdrowotnej jest jednym z elementów „składowych” dużej ilości upadłości przedsiębiorców. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie 2023 roku upadłość ogłosiło ponad 100 tysięcy firm. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dodatkowo, zbiegło się to w czasie z rosnącymi kosztami pracowniczymi oraz kosztami mediów i paliwa. W tym kontekście pytanie, czy notowana w ostatnich miesiącach rekordowa ilość działalności zawieszonych i trafiających do restrukturyzacji wykazuje związek z tymi zdarzeniami, wydaje się retoryczne. Biznes w ostatnich 3 latach ucierpiał tak bardzo wskutek pandemii, zmian podatkowych, a następnie wojny w Ukrainie i inflacji, że jeśli można przyjść mu z pomocą poprzez odwrócenie skutków choćby jednego z tych zdarzeń, trzeba to zrobić jak najszybciej – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat i ekspert gospodarczy. 

Jak dodaje Prezes Hanna Mojsiuk sprawa składni zdrowotnej jest jednym z priorytetów Północnej Izby Gospodarczej. – Będziemy zabiegać o to, by nowy Minister Finansów wysłuchał przedsiębiorców – mówi. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA