REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna. Przedsiębiorcy chcą natychmiastowych zmian

Północna Izba Gospodarcza
Składka zdrowotna. Przedsiębiorcy chcą natychmiastowych zmian
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

"Obecnie składka zdrowotna jest para-podatkiem, a nie realną składką odprowadzaną na potrzeby zasilania sytuacji w ochronie zdrowia. Nie ma na to naszej zgody i uważamy, że sytuacja wymaga naprawy" – podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy: składka zdrowotna do natychmiastowej zmiany

- Jedną z najbardziej dotkliwych reform ostatnich lat dla przedsiębiorców była zmiana w składce zdrowotnej. Polski Ład przyniósł szereg zmian, które w większości mocno obciążyły sektor MŚP. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej postulują, by w programie nowego Rządu RP dla przedsiębiorców, jako jeden z priorytetów znalazło się uporządkowanie tej kwestii – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Obecnie składka zdrowotna jest para-podatkiem, a nie realną składką odprowadzaną na potrzeby zasilania sytuacji w ochronie zdrowia. Nie ma na to naszej zgody i uważamy, że sytuacja wymaga naprawy – mówi Hanna Mojsiuk.

REKLAMA

Propozycje zmian

Północna Izba Gospodarcza postuluje powrót do zryczałtowanej składki zdrowotnej, ale na zasadach obowiązujących dzisiaj wspólników spółek komandytowych i jednoosobowych spółek z o.o. (9% x 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w przedsiębiorstwach = 626,93 zł) – dla:

  • przedsiębiorców pow. I progu skali podatkowej,
  • rozliczających się podatkiem liniowym,
  • na ryczałcie ewidencjonowanym od 60 tys. zł przychodu.

REKLAMA

Drugi postulat zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowej – w I progu skali podatkowej liczona od wysokości minimalnego wynagrodzenia (9% x 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w przedsiębiorstwach = 313,47 zł).

- Sektor MŚP ponosi niewspółmiernie większe obciążenia publiczno-prawne w stosunku do dużych przedsiębiorstw i korporacji. Przedsiębiorcy harują, a nie chorują. Z systemu ochrony zdrowia korzystają głównie pracownicy i emeryci. Przedsiębiorcy dbają o zdrowie, bo to na nich opiera się dochód rodziny i w dużej części gospodarka. Jeśli już chorują, to w większości korzystają z prywatnej służby zdrowia. Przedsiębiorcy czują, że Państwo nałożyło na nich dodatkowy podatek mrugając okiem, że to na zdrowie – mówi Michał Wojtas, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej, doradca gospodarczy i ekspert podatkowy. 

Mec. Jarosiewicz: „Składka zdrowotna jednym z powodów upadłości przedsiębiorców”

REKLAMA

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że wzrost składki zdrowotnej jest jednym z elementów „składowych” dużej ilości upadłości przedsiębiorców. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie 2023 roku upadłość ogłosiło ponad 100 tysięcy firm. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dodatkowo, zbiegło się to w czasie z rosnącymi kosztami pracowniczymi oraz kosztami mediów i paliwa. W tym kontekście pytanie, czy notowana w ostatnich miesiącach rekordowa ilość działalności zawieszonych i trafiających do restrukturyzacji wykazuje związek z tymi zdarzeniami, wydaje się retoryczne. Biznes w ostatnich 3 latach ucierpiał tak bardzo wskutek pandemii, zmian podatkowych, a następnie wojny w Ukrainie i inflacji, że jeśli można przyjść mu z pomocą poprzez odwrócenie skutków choćby jednego z tych zdarzeń, trzeba to zrobić jak najszybciej – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat i ekspert gospodarczy. 

Jak dodaje Prezes Hanna Mojsiuk sprawa składni zdrowotnej jest jednym z priorytetów Północnej Izby Gospodarczej. – Będziemy zabiegać o to, by nowy Minister Finansów wysłuchał przedsiębiorców – mówi. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA