REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

Transport drogowy busami do 3,5 t jest kluczową częścią sektora TSL
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

Wyzwania branży transportowej

Sektor TSL nie bez powodu nazywany jest papierkiem lakmusowym gospodarki. Ostatnie lata nie oszczędzały sektora TSL - wystarczy wspomnieć pandemię COVID 19, Brexit, wojnę w Ukrainie czy wreszcie zmiany związane z wdrażaniem Pakietu Mobilności.

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzanie w życie przepisów Pakietu Mobilności rodziło obawy o sytuację mikro i małych firm transportowych. Wyzwaniem stała się choćby kwestia licencji wspólnotowej. Firmom prowadzącym działalność gospodarczą za pomocą samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, wprowadzono wymagania formalne, które dotychczas obowiązywały jedynie przedsiębiorców dysponujących flotą pojazdów ciężarowych. Mimo początkowego chaosu informacyjnego i organizacyjnego, polska branża transportowa poradziła sobie z tym wyzwaniem.

Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie  “Transport drogowy w Polsce 2023” opracowanym na zlecenie związku pracodawców Transport i Logistyka Polska, za ponad połowę przychodów branży transportu drogowego odpowiada transport rejestrowany o DMC powyżej 3,5 t. Dlatego też większość uwagi mediów kieruje się wokół transportu pojazdami ciężkimi (zwłaszcza tymi o DMC powyżej 12 t). Warto jednak podkreślić, że aż za ponad 40 proc. przychodów branży transportu drogowego odpowiada transport nierejestrowany o DMC do 3,5 t. Przychody z tego rodzaju transportu wyniosły szacunkowo 80 mld zł (dla porównania przychody z całego sektora TSL wyniosły w 2022 roku 375 mld zł, w tym z transportu drogowego 190 mld zł). Jest więc to bardzo istotna część branży transportu drogowego w Polsce. 

Transport lekki - coraz szybszy rozwój 

REKLAMA

O tym, jak ważną rolę w sektorze TSL w Polsce i innych krajach europejskich pełni segment transportu lekkiego świadczy również wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów o DMC do 3,5 t. Jak wskazują dane z raportu, w 2021 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów tego typu była prawie o jedną piątą wyższa niż średnia w latach 2013-2019. Wzrost ten nastąpił pomimo problemu z dostępnością tego typu pojazdów na rynku w owym czasie. Z kolei liczba rejestracji pojazdów o DMC między 3,5 a 12 t systematycznie spada zarówno w Polsce jak i w innych krajach Europy. Wyraźnie widać więc, że najszybciej rośnie liczba pojazdów lekkich oraz ciężkich, spada natomiast liczba tych o średniej DMC.

Firmy realizujące usługi transportowe pojazdami o DMC do 3,5 t do pozyskiwania zleceń używają giełd transportowych. Jedną z nich jest działająca od 13 lat platforma Clicktrans łącząca klientów prywatnych i biznesowych, którzy potrzebują coś przetransportować ze zweryfikowanymi przewoźnikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotną częścią zleceń na giełdach transportowych są przesyłki drobnicowe. Warto zauważyć, że transport drobnicowy jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów transportu drogowego w Polsce. Wskazują na to dane opublikowane w raporcie, według których tempo rozwoju transportu drobnicowego wynosiło w ostatnich latach 10-11 proc. rocznie. Ten typ organizacji transportu jest uznawany za bardziej efektywny od transportu całopojazdowego.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA