UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D
REKLAMA
REKLAMA
- Rada przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie ochrony prawnej wzorów przemysłowych z drukarek 3D
- Potrzeba nowych zasad ochrony wzorów, które można tworzyć za pomocą druku 3D
Rada przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie ochrony prawnej wzorów przemysłowych z drukarek 3D
"Dobra ochrona wzorów jest niezbędna dla konkurencyjności naszej branży. Nowe przepisy pomogą pobudzić kreatywność naszych projektantów i naszych firm w (...) sposób dostosowany do wyzwań ery cyfrowej, walcząc z podróbkami" - powiedział Hector Gomez Hernandez, p.o. ministra przemysłu, handlu i turystyki Hiszpanii, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie UE.
Wzór przemysłowy stanowi zewnętrzny wygląd produktu. Atrakcyjność wizualna stworzona przez projekt jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję konsumenta dotyczącą preferowania jednego produktu od drugiego. Dobry design stanowi dla producentów ważną przewagę konkurencyjną i podnosi wartość produktu. W związku z tym projekty należy chronić przed kopiowaniem i imitacją.
Potrzeba nowych zasad ochrony wzorów, które można tworzyć za pomocą druku 3D
Proponowana nowelizacja ma dostosować obecne prawodawstwo, które pochodzi z lat 1998-2002, do nowych wyzwań, ułatwiając procedurę rejestracji wzorów na poziomie UE oraz ujednolicić procedury pomiędzy systemami europejskim i krajowymi. Dyrektywa wprowadza także nowe zasady ochrony wzorów, które można tworzyć za pomocą druku 3D.
Negocjacje Rady UE z Parlamentem Europejskim rozpoczną się natychmiast po przyjęciu przez europosłów swojego stanowiska.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ ap/
REKLAMA
REKLAMA