REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.
rozwiń >

15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii wydał rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy, Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1898. Oto najważniejsze informacje na ten temat:

REKLAMA

Podstawa prawna wydania rozporządzenia

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 oraz art. 22 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

Zakres zakazu

Zgodnie z §1 rozporządzenia, ustanowiono zakaz przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych pochodzących z terytorium Ukrainy. Konkretne produkty objęte zakazem zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia.

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy - tabela

Oto tabela produktów rolnych objętych zakazem przywozu z Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.

Opis produktu

Kod CN

Pszenica
Pszenica zwyczajna (z wyjątkiem nasion do siewu)

ex 1001 99 00

Kukurydza
Kukurydza (z wyjątkiem nasion do siewu)

1005 90 00

Mąka pszenna
Mąka pszenna z pszenicy zwyczajnej i orkisza

11010015

Rzepak
Nasiona rzepaku lub rzepiku, nawet łamane (z wyjątkiem nasion do siewu)

1205 10 90 

ex 1205 90 00

Nasiona słonecznika
Nasiona słonecznika, nawet łamane (z wyjątkiem nasion do siewu)

1206 00 91 

1206 00 99

Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki zbóż i roślin strączkowych, nawet granulowane:
Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału kukurydzy, nawet granulowane, o zawartości skrobi przekraczającej 35 % masy

23021090

Otręby, śruta i pozost. odsiewu, przem. pszenicy, nawet granul., zaw. skrobi <= 28 % masy, przech. przez sito 0,2 mm, <=10 % masy 1. spopielone =>1,5 % masy

23023010

Otręby, śruta i pozostałości odsiewu, przemiału pszenicy, nawet granulowane pozostałe

23023090

Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych lub mikrobiologicznych, inne niż te objęte pozycją 2304 lub 2305
Makuchy i inne pozost stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, z ekst. tłuszczów lub olejów, z nasion rzepaku lub rzepiku, o niskiej zaw. kwasu erukowego

23064100

Makuchy i inne pozost stałe, nawet mielone l. w postaci granul., z ekst tł. lub olejów, z nasion rzepaku l. rzepiku, inne niż o niskiej zaw. kwasu erukowego

23064900

Wyjątki od zakazu

Zakaz przywozu nie dotyczy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) tranzytu zewnętrznego, o którym mowa w art. 226 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.),

2) wspólnej procedury tranzytowej w oparciu o Konwencję o wspólnej procedurze tranzytowej sporządzoną w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z 13.08.1987, str. 2, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 2, t. 2, str. 291, z późn. zm.)

- pod warunkiem, że tranzyt ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub Koło-brzegu lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Data wejścia w życie zakazu

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 16 września 2023 r.

Podsumowując, to ważna informacja dla wszystkich importerów i przedsiębiorców handlujących produktami rolnymi z Ukrainy. Zaleca się zapoznanie się z pełnym tekstem rozporządzenia oraz załącznikiem, aby dokładnie zrozumieć zakres zakazu oraz produkty objęte tym zakazem.

Reakcja Ukrainy na wprowadzenie embarga na zboże

Władze w Kijowie złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

REKLAMA

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA