REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?
Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.
rozwiń >

15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii wydał rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy, Dziennik Ustaw rok 2023 poz. 1898. Oto najważniejsze informacje na ten temat:

REKLAMA

Podstawa prawna wydania rozporządzenia

Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 oraz art. 22 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

Zakres zakazu

Zgodnie z §1 rozporządzenia, ustanowiono zakaz przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych pochodzących z terytorium Ukrainy. Konkretne produkty objęte zakazem zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia.

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy - tabela

Oto tabela produktów rolnych objętych zakazem przywozu z Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.

Opis produktu

Kod CN

Pszenica
Pszenica zwyczajna (z wyjątkiem nasion do siewu)

ex 1001 99 00

Kukurydza
Kukurydza (z wyjątkiem nasion do siewu)

1005 90 00

Mąka pszenna
Mąka pszenna z pszenicy zwyczajnej i orkisza

11010015

Rzepak
Nasiona rzepaku lub rzepiku, nawet łamane (z wyjątkiem nasion do siewu)

1205 10 90 

ex 1205 90 00

Nasiona słonecznika
Nasiona słonecznika, nawet łamane (z wyjątkiem nasion do siewu)

1206 00 91 

1206 00 99

Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki zbóż i roślin strączkowych, nawet granulowane:
Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału kukurydzy, nawet granulowane, o zawartości skrobi przekraczającej 35 % masy

23021090

Otręby, śruta i pozost. odsiewu, przem. pszenicy, nawet granul., zaw. skrobi <= 28 % masy, przech. przez sito 0,2 mm, <=10 % masy 1. spopielone =>1,5 % masy

23023010

Otręby, śruta i pozostałości odsiewu, przemiału pszenicy, nawet granulowane pozostałe

23023090

Makuchy i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych lub mikrobiologicznych, inne niż te objęte pozycją 2304 lub 2305
Makuchy i inne pozost stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, z ekst. tłuszczów lub olejów, z nasion rzepaku lub rzepiku, o niskiej zaw. kwasu erukowego

23064100

Makuchy i inne pozost stałe, nawet mielone l. w postaci granul., z ekst tł. lub olejów, z nasion rzepaku l. rzepiku, inne niż o niskiej zaw. kwasu erukowego

23064900

Wyjątki od zakazu

Zakaz przywozu nie dotyczy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) tranzytu zewnętrznego, o którym mowa w art. 226 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.),

2) wspólnej procedury tranzytowej w oparciu o Konwencję o wspólnej procedurze tranzytowej sporządzoną w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z 13.08.1987, str. 2, z późn. zm. - Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 2, t. 2, str. 291, z późn. zm.)

- pod warunkiem, że tranzyt ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub Koło-brzegu lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Data wejścia w życie zakazu

Rozporządzenie weszło w życie z dniem 16 września 2023 r.

Podsumowując, to ważna informacja dla wszystkich importerów i przedsiębiorców handlujących produktami rolnymi z Ukrainy. Zaleca się zapoznanie się z pełnym tekstem rozporządzenia oraz załącznikiem, aby dokładnie zrozumieć zakres zakazu oraz produkty objęte tym zakazem.

Reakcja Ukrainy na wprowadzenie embarga na zboże

Władze w Kijowie złożyły skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA