REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po nowym roku skok cenowy? Przedsiębiorcy o obniżce stóp procentowych

Północna Izba Gospodarcza
Po nowym roku skok cenowy? Przedsiębiorcy o obniżce stóp procentowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spadek stóp procentowych

- Obniżka stóp o 0,75 punktu bazowego to znacząco mocniejszy ruch niż powszechne oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że inflacja nie zeszła jeszcze poniżej 10%, a to dopiero mogłoby tłumaczyć to posunięcie. Argumentem, który mógł być brany pod uwagę za zdecydowanym działaniem to przedłużająca się słabość naszej gospodarki. Na pewno zaskoczeniem jest tempo cięcia, gdyż szkodzi ono złotemu - mówi Hanna Mojsiuk. - Tuż po obniżce kurs euro wystrzelił i osiągał pułapy najwyższe od maja. Gwałtowne spadki notowań banków w środę po decyzji RPP sugerują, że inwestorzy mogą obawiać się pogorszenia dochodów banków wskutek cięcia stóp – komentuje Hanna Mojsiuk. 

REKLAMA

Po nowym roku „zderzenie ze ścianą cenową”?

Przedsiębiorcy spodziewali się, że delikatny spadek wartości stóp procentowych jest możliwy. W tym przypadku mówimy jednak o poważnym obniżeniu ich wartości, co będzie mieć duże znaczenie dla konsumentów oraz dla całej gospodarki. 

REKLAMA

- Obniżka stóp procentowych była spodziewana, ale wysokość przeprowadzonej obniżki jest ogromnym szokiem i wymyka się z ram standardowych zasad ekonomii opartej o racjonalne i mierzalne wskaźniki. Inflacja bowiem pozostaje nadal dwucyfrowa, a zawirowania na światowych rynkach ropy czy osłabienie się dolara nie zwiastuje poprawy sytuacji. Ponadto należy pamiętać, że za chwilę tj. po Nowym Roku, może dojść do „zderzenia ze ścianą” cenową, bo przestaną  obowiązywać rządowe „tarcze” zamrażające ceny energii – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Eksperci zwracają uwagę na ryzyko obniżenia wiarygodności polskiej złotówki w handlowych relacjach międzynarodowych. Obniżenie stóp procentowych ma jednak także zalety – pieniądze, które zostaną w kieszeniach Polaków, będą spożytkowanie na cele konsumpcyjne, co może spowodować, że skończy się czas „wielkich oszczędności” w polskich domach.  To dobra wiadomość dla sektora handlu, usług, w tym np. gastronomii czy turystyki. 

  - Rada Polityki Pieniężnej potwierdziła wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej, które były głównym źródłem inflacji w latach 2021-2022. Oznacza to, że wraz z niższą aktywnością gospodarczą w tym roku będzie oddziaływać w kierunku dalszego spadku inflacji w kolejnych kwartałach – dodaje prezes Hanna Mojsiuk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynniki proinflacyjne

Prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu obniżkę stóp procentowych ocenia negatywnie. Jest zbyt szybka i podejmowana w ryzykownym czasie – czasie kampanii wyborczej. 

REKLAMA

- Nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych do redukcji stóp procentowych – nie ten czas, nie ta skala redukcji. Nie zostały spełnione nawet warunki zdefiniowane przez samego szefa NBP, tj. jednocyfrowa inflacja i ugruntowane tempo dezinflacji – mówi prof. Aneta Zelek.

- Przed nami zakończenie oddziaływania tarcz antyinflacyjnych i zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych, czeka nas kolejna runda presji płacowych wywołanych wzrostem płacy minimalnej od stycznia 2024. Spodziewam się także, że projekt budżetu na kolejny rok i skala zadłużenia państwa w dłuższym okresie wywołają powrót inflacji. To wszystko czynniki proinflacyjne, które mogą nas srogo rozczarować. Redukcja stóp procentowych to kolejne zagrożenie dla poziomu cen i siły nabywczej złotego – dodaje ekspertka Północnej Izby Gospodarczej, wykładowczyni Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA