REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po nowym roku skok cenowy? Przedsiębiorcy o obniżce stóp procentowych

Północna Izba Gospodarcza
Po nowym roku skok cenowy? Przedsiębiorcy o obniżce stóp procentowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spadek stóp procentowych

- Obniżka stóp o 0,75 punktu bazowego to znacząco mocniejszy ruch niż powszechne oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że inflacja nie zeszła jeszcze poniżej 10%, a to dopiero mogłoby tłumaczyć to posunięcie. Argumentem, który mógł być brany pod uwagę za zdecydowanym działaniem to przedłużająca się słabość naszej gospodarki. Na pewno zaskoczeniem jest tempo cięcia, gdyż szkodzi ono złotemu - mówi Hanna Mojsiuk. - Tuż po obniżce kurs euro wystrzelił i osiągał pułapy najwyższe od maja. Gwałtowne spadki notowań banków w środę po decyzji RPP sugerują, że inwestorzy mogą obawiać się pogorszenia dochodów banków wskutek cięcia stóp – komentuje Hanna Mojsiuk. 

REKLAMA

Po nowym roku „zderzenie ze ścianą cenową”?

Przedsiębiorcy spodziewali się, że delikatny spadek wartości stóp procentowych jest możliwy. W tym przypadku mówimy jednak o poważnym obniżeniu ich wartości, co będzie mieć duże znaczenie dla konsumentów oraz dla całej gospodarki. 

REKLAMA

- Obniżka stóp procentowych była spodziewana, ale wysokość przeprowadzonej obniżki jest ogromnym szokiem i wymyka się z ram standardowych zasad ekonomii opartej o racjonalne i mierzalne wskaźniki. Inflacja bowiem pozostaje nadal dwucyfrowa, a zawirowania na światowych rynkach ropy czy osłabienie się dolara nie zwiastuje poprawy sytuacji. Ponadto należy pamiętać, że za chwilę tj. po Nowym Roku, może dojść do „zderzenia ze ścianą” cenową, bo przestaną  obowiązywać rządowe „tarcze” zamrażające ceny energii – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Eksperci zwracają uwagę na ryzyko obniżenia wiarygodności polskiej złotówki w handlowych relacjach międzynarodowych. Obniżenie stóp procentowych ma jednak także zalety – pieniądze, które zostaną w kieszeniach Polaków, będą spożytkowanie na cele konsumpcyjne, co może spowodować, że skończy się czas „wielkich oszczędności” w polskich domach.  To dobra wiadomość dla sektora handlu, usług, w tym np. gastronomii czy turystyki. 

  - Rada Polityki Pieniężnej potwierdziła wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej, które były głównym źródłem inflacji w latach 2021-2022. Oznacza to, że wraz z niższą aktywnością gospodarczą w tym roku będzie oddziaływać w kierunku dalszego spadku inflacji w kolejnych kwartałach – dodaje prezes Hanna Mojsiuk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynniki proinflacyjne

Prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu obniżkę stóp procentowych ocenia negatywnie. Jest zbyt szybka i podejmowana w ryzykownym czasie – czasie kampanii wyborczej. 

REKLAMA

- Nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych do redukcji stóp procentowych – nie ten czas, nie ta skala redukcji. Nie zostały spełnione nawet warunki zdefiniowane przez samego szefa NBP, tj. jednocyfrowa inflacja i ugruntowane tempo dezinflacji – mówi prof. Aneta Zelek.

- Przed nami zakończenie oddziaływania tarcz antyinflacyjnych i zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych, czeka nas kolejna runda presji płacowych wywołanych wzrostem płacy minimalnej od stycznia 2024. Spodziewam się także, że projekt budżetu na kolejny rok i skala zadłużenia państwa w dłuższym okresie wywołają powrót inflacji. To wszystko czynniki proinflacyjne, które mogą nas srogo rozczarować. Redukcja stóp procentowych to kolejne zagrożenie dla poziomu cen i siły nabywczej złotego – dodaje ekspertka Północnej Izby Gospodarczej, wykładowczyni Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA