REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po nowym roku skok cenowy? Przedsiębiorcy o obniżce stóp procentowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
Po nowym roku skok cenowy? Przedsiębiorcy o obniżce stóp procentowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spadek stóp procentowych

- Obniżka stóp o 0,75 punktu bazowego to znacząco mocniejszy ruch niż powszechne oczekiwania. Pamiętajmy jednak, że inflacja nie zeszła jeszcze poniżej 10%, a to dopiero mogłoby tłumaczyć to posunięcie. Argumentem, który mógł być brany pod uwagę za zdecydowanym działaniem to przedłużająca się słabość naszej gospodarki. Na pewno zaskoczeniem jest tempo cięcia, gdyż szkodzi ono złotemu - mówi Hanna Mojsiuk. - Tuż po obniżce kurs euro wystrzelił i osiągał pułapy najwyższe od maja. Gwałtowne spadki notowań banków w środę po decyzji RPP sugerują, że inwestorzy mogą obawiać się pogorszenia dochodów banków wskutek cięcia stóp – komentuje Hanna Mojsiuk. 

REKLAMA

Po nowym roku „zderzenie ze ścianą cenową”?

Przedsiębiorcy spodziewali się, że delikatny spadek wartości stóp procentowych jest możliwy. W tym przypadku mówimy jednak o poważnym obniżeniu ich wartości, co będzie mieć duże znaczenie dla konsumentów oraz dla całej gospodarki. 

REKLAMA

- Obniżka stóp procentowych była spodziewana, ale wysokość przeprowadzonej obniżki jest ogromnym szokiem i wymyka się z ram standardowych zasad ekonomii opartej o racjonalne i mierzalne wskaźniki. Inflacja bowiem pozostaje nadal dwucyfrowa, a zawirowania na światowych rynkach ropy czy osłabienie się dolara nie zwiastuje poprawy sytuacji. Ponadto należy pamiętać, że za chwilę tj. po Nowym Roku, może dojść do „zderzenia ze ścianą” cenową, bo przestaną  obowiązywać rządowe „tarcze” zamrażające ceny energii – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Eksperci zwracają uwagę na ryzyko obniżenia wiarygodności polskiej złotówki w handlowych relacjach międzynarodowych. Obniżenie stóp procentowych ma jednak także zalety – pieniądze, które zostaną w kieszeniach Polaków, będą spożytkowanie na cele konsumpcyjne, co może spowodować, że skończy się czas „wielkich oszczędności” w polskich domach.  To dobra wiadomość dla sektora handlu, usług, w tym np. gastronomii czy turystyki. 

  - Rada Polityki Pieniężnej potwierdziła wygasanie zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej, które były głównym źródłem inflacji w latach 2021-2022. Oznacza to, że wraz z niższą aktywnością gospodarczą w tym roku będzie oddziaływać w kierunku dalszego spadku inflacji w kolejnych kwartałach – dodaje prezes Hanna Mojsiuk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynniki proinflacyjne

Prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu obniżkę stóp procentowych ocenia negatywnie. Jest zbyt szybka i podejmowana w ryzykownym czasie – czasie kampanii wyborczej. 

REKLAMA

- Nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych do redukcji stóp procentowych – nie ten czas, nie ta skala redukcji. Nie zostały spełnione nawet warunki zdefiniowane przez samego szefa NBP, tj. jednocyfrowa inflacja i ugruntowane tempo dezinflacji – mówi prof. Aneta Zelek.

- Przed nami zakończenie oddziaływania tarcz antyinflacyjnych i zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych, czeka nas kolejna runda presji płacowych wywołanych wzrostem płacy minimalnej od stycznia 2024. Spodziewam się także, że projekt budżetu na kolejny rok i skala zadłużenia państwa w dłuższym okresie wywołają powrót inflacji. To wszystko czynniki proinflacyjne, które mogą nas srogo rozczarować. Redukcja stóp procentowych to kolejne zagrożenie dla poziomu cen i siły nabywczej złotego – dodaje ekspertka Północnej Izby Gospodarczej, wykładowczyni Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

REKLAMA