REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie zarządzać projektami? Przez złe zarządzanie firmy marnują nawet 12 proc. budżetu na projekty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak skutecznie zarządzać projektami? Przez złe zarządzanie firmy marnują nawet 12 proc. budżetu na projekty
Jak skutecznie zarządzać projektami? Przez złe zarządzanie firmy marnują nawet 12 proc. budżetu na projekty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według raportu PMI (Project Management Institute) aż 3 na 5 firm otwarcie przyznaje, że nie rozumie wartości zarządzania projektami – przekłada się to na zmarnowanie średnio nawet 12 proc. budżetu na projekty z powodu złego zarządzania, nieproduktywnych zachowań i złych decyzji. Dodatkowo, według badań PwC tylko 2,5 proc. firm kończy wszystkie zaplanowane projekty, a średnio 1 na 6 projektów przekroczyło koszty o 200 proc. lub więcej. 

Jak dobrze zarządzać projektami? Wybór metodyki

  • Podejście do zarządzania projektem musi być prawidłowo wdrożone – o tym mówią standardy zarządzania projektami, z których warto uzyskać certyfikat potwierdzający kompetencje;
  • Nawet 42 proc. project managerów nie wykorzystuje żadnej formalnej metodologii zarządzania projektem;
  • Według raportu PwC takie podejście stanowi nawet 50 proc. przyczyn niepowodzenia projektu;
  • 80 proc. wydajnych projektów jest kierowana przez certyfikowanych project managerów.

REKLAMA

– Jeśli ktoś myśli, że zarządzanie projektem opiera się tylko na delegowaniu zadań i czytaniu raportów, to jest w błędzie – podkreśla Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii. Pokazuje to również raport „Pulse of the Profession” (Project Management Institute), który wykazał, że aż 58 proc. firm nie zdaje sobie sprawy z istoty odpowiedniego zarządzania projektem. Ten sam raport wykazał, że 42 proc. project managerów nie wykorzystuje żadnej formalnej metodologii, co może skutkować niepowodzeniem projektu. Według raportu PwC właśnie takie czynniki wewnętrzne, jak złe oszacowane i niedotrzymane terminy, zmiany zakresu i niewystarczające zasoby stanowią 50 proc. przyczyn niepowodzenia projektu.

REKLAMA

– Na samym początku lider musi określić, w jaki sposób nim zarządzać, czy w sposób tradycyjny, czy może zwinny (Agile). Najlepiej, żeby już w ten proces był zaangażowany cały zespół, aby dokładnie zrozumieć zamysł i proces wszystkich działań – dodaje Natalia Gozdowska. Od tego, jaką metodykę zarządzania wybrać zależy charakterystyka danego projektu. Jeśli ma on z góry ustalony zakres i określone wymagania, najlepiej skupić się na metodyce tradycyjnej np. PRINCE2. Jeśli jednak zespół ma pracować nad projektem, o którym wiemy, że będzie wymagał elastyczności i adaptacji, a wymagania klienta mogą się zmieniać, to lepiej postawić na zarządzanie zwinne (Agile). 

REKLAMA

Ostateczny wybór metodyki zarządzania projektem powinien być dokonywany na podstawie analizy wszystkich czynników, którymi charakteryzuje się dany projekt i dopasowania do konkretnych warunków projektowych oraz potrzeb klienta. Niektóre projekty mogą nawet korzystać z hybrydowego podejścia, łącząc elementy różnych metodyk w celu uzyskania optymalnych rezultatów. W tym miejscu warto skorzystać z metodyki PRINCE2 Agile.

Aby metody zarządzania projektami był efektywne, istotne jest to, żeby były one wdrażane prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi zasadami. Ważne jest, aby lider miał odpowiedni certyfikat, który potwierdza jego umiejętności w danej metodyce.  – Szkolenie jest oczywiście pierwszym krokiem, jednak kolejnym jest uzyskanie certyfikatu, który potwierdza, że dana osoba jest w stanie zastosować daną metodę w praktyce. Dopiero wtedy mamy pewność, że zarządzanie projektem jest w dobrych rękach – mówi Karol Granoszewski, Business Development Head CEE, Middle East & Africa w PeopleCert, światowego lidera w ocenie i certyfikacji umiejętności zawodowych. Zdecydowana większość wydajnych projektów jest kierowana certyfikowanymi project managerami – według raportu PwC jest to aż 80 proc.

Jakie podejście wybrać?

Każdy projekt jest inny i wymaga innego podejścia do zarządzania zespołem. Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać skuteczny lider wspólnie z zespołem, to określanie podejścia do zarządzania projektem – czy najlepszym rozwiązaniem będzie podejście klasyczne czy zwinne.

Jedną z najpopularniejszych tradycyjnych metodyk zarządzania projektami jest PRINCE2 (Projects IN Controlled Environments 2). Charakteryzuje się strukturalnym podejściem i skupia się na planowaniu, kontrolowaniu i monitorowaniu projektu. Metodykę PRINCE2 definiuje klarowna struktura organizacyjna projektu, podział na role i odpowiedzialności oraz szereg procesów, które są konieczne do skutecznego zarządzania. W ramach podejścia PRINCE2 projekty są prowadzone etapowo, a decyzje dotyczące kontynuowania projektu są podejmowane na podstawie oceny każdego z nich i osiągniętych rezultatów. Metodyka PRINCE2 zapewnia formalne podejście do zarządzania ryzykiem, komunikacją, jakością oraz planowaniem i kontrolą projektu.

W przypadku projektów, które mają dynamiczne wymagania i zmienną naturę, najlepiej zastosować podejście zwinne. Zakłada ono, że na początku projektu nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić jego przebiegu, stąd konieczność podzielenia projektu na krótkie cykle, podczas których następuje doszczegółowienie oraz dostarczanie do użytku części rezultatów, które składają się na produkt końcowy. Filozofia Agile kładzie duży nacisk na aspekt organizacji pracy zespołów projektowych jako samoorganizujących się. Pomocny w tym przypadku jest framework Scrum. Rama ta dostarcza zespołom szeregu praktyk, zasad oraz wartości, które pomagają ustrukturyzować pracę, aby jak najszybciej osiągnąć oczekiwany rezultat. Scrum dostarcza także wiele wskazówek w zakresie ról, narzędzi, zbioru spotkań, które pozytywnie wpływają na komunikację oraz na uporządkowanie i zarządzanie zadaniami w zespole. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Oczywiście są sytuacje, że nie da się trzymać tylko zwinnego lub kaskadowego zarządzania projektami. W takich przypadkach warto skorzystać z metody PRINCE2 Agile, która łączy w sobie cechy obu – podkreśla Natalia Gozdowska.  Jest to odpowiednie rozwiązanie dla projektów, które wymagają elastyczności i dostosowania do zmieniających się warunków i wymagań klienta. Metoda PRINCE2 Agile pozwala na adaptację podejścia klasycznego do środowiska zwinności, integrując elementy Agile, takie jak Scrum, Kanban czy Lean Startup. Wykorzystuje iteracyjne podejście, krótkie cykle dostarczania i regularne przeglądy projektu, aby zapewnić odpowiednią kontrolę i adaptację w trakcie trwania projektu. Metodyka PRINCE2 Agile umożliwia równoczesną pracę nad różnymi aspektami projektu, zapewniając zarówno strukturę i kontrolę, jak i elastyczność i adaptację.

Doprowadzenie projektu od początku do końca jest procesem wymagającym i skomplikowanym, na który składa się wiele elementów. Aby zakończył się on sukcesem, wiele zależy od zdolności lidera do skutecznego koordynowania zasobów, zarządzania ryzykiem i dostarczania rezultatów zgodnie z założonymi celami. – Jeśli lider nie potrafi odpowiednio zarządzać zadaniami i ludźmi, to nawet najlepszy zespół nie będzie pracować optymalnie i na miarę swoich możliwości. Wybór dobrej metodyki zarządzania danym projektem jest kluczem do jego powodzenia – podsumowuje Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

Polecane szkolenia z metodyk zarządzania projektami:

SCRUM – Framework służący do organizacji pracy zespołu, który pracuje przyrostowo/iteracyjnie. Najpowszechniej wykorzystywany w tworzeniu, utrzymaniu oraz rozwoju rozwiązań IT. Rozwój produktu podzielony jest na trwające maksymalnie jeden miesiąc iteracje, zwane sprintami. Charakterystyczną postacią jest tutaj Product Owner, który ze strony biznesu decyduje o kierunku rozwoju oraz Scrum Master odpowiedzialny za usuwanie wszelkich przeszkód uniemożliwiających zespołowi wykonanie zadania oraz poprawną implementację procesu i metod. Skierowana jest głównie do pracowników działów IT, obecnych lub przyszłych liderów zespołów wytwarzających oprogramowanie oraz właścicieli projektów technologicznych.

PRINCE2 Agile – Metodyka zarządzania projektami łącząca w sobie podejście klasyczne i zwinne. Wykorzystywana wszędzie tam, gdzie realizujemy długie (powyżej 6 miesięcy) projekty, które wymagają podejścia zwinnego, a gdzie z uwagi na ich długość lub branże nie można zastosować "czystego" podejścia zwinnego. Skierowana jest głównie do obecnych i przyszłych kierowników projektów, obecnych i przyszłych liderów zespołów projektowych, członków zespołów projektowych oraz pracowników biur projektów.

PRINCE2 – Podejście klasyczne oparte o procesy i techniki do zarządzania projektami. Metodyka całościowo podchodzi do organizacji projektu niezależnie od jego wielkości. Opiera się o opis produktu końcowego. W praktyce oznacza to, że od początku wiemy, w jaki sposób oraz co powinno zostać dostarczone na końcu realizowanego projektu. Metodyka ta jest jedną z najczęściej stosowanych ze względu na swoją uniwersalność, dzięki czemu można ją zastosować do większości projektów. PRINCE2 zalecany jest jako dobry wstęp do obszaru zarządzania projektami. Skierowana jest głównie do obecnych i przyszłych kierowników projektów, obecnych i przyszłych liderów zespołów projektowych, członków zespołów projektowych, pracowników biur projektów oraz osób, które chcą rozpocząć swoją drogę z zarządzaniem projektami.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA