REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dropshipping - jakie są plusy i minusy?

Co to jest dropshipping?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dropshipping to popularny model biznesowy w e-commerce, który pozwala na prowadzenie sklepu internetowego bez posiadania własnego magazynu. W tym modelu przedsiębiorcy mogą sprzedawać produkty bez konieczności ich przechowywania i wysyłki, a zamówienia są realizowane przez zewnętrznych dostawców. 

Co to jest dropshipping

Dropshipping to model biznesowy, w którym przedsiębiorca nie ma magazynu ani własnej infrastruktury logistycznej, a sprzedawane produkty są przechowywane i wysyłane bezpośrednio przez dostawcę, z którym przedsiębiorca współpracuje.

REKLAMA

W praktyce, przedsiębiorca tworzy sklep internetowy, w którym oferuje produkty, które są dostępne u dostawcy. Klient składa zamówienie w sklepie internetowym przedsiębiorcy, a ten przekazuje zamówienie swojemu dostawcy, który dostarcza produkt bezpośrednio do klienta. Przedsiębiorca pobiera marżę na sprzedaży, ale nie musi inwestować w magazynowanie i przesyłanie produktów, co znacznie zmniejsza koszty prowadzenia biznesu.

Jak to rozwiązać prawnie

Aby prowadzić legalny sklep internetowy z wykorzystaniem modelu dropshipping, należy wypełnić kilka formalności i uzyskać odpowiednie dokumenty. Jakie wymogi prawne należy spełnić?

 • Rejestracja działalności gospodarczej;
 • Umowa z dostawcą - przedsiębiorca musi podpisać umowę z dostawcą, który będzie realizował zamówienia i dostarczał produkty do klientów;
 • Regulamin sklepu internetowego - przedsiębiorca musi przygotować regulamin sklepu internetowego, który określa zasady sprzedaży;
 • płatności, zwrotów i reklamacji;
 • Polityka prywatności - w sklepie internetowym musi być zamieszczona polityka prywatności, która określa, jakie dane osobowe są zbierane od klientów i w jaki sposób są przetwarzane;
 • Informacja o prawie odstąpienia od umowy - przedsiębiorca musi poinformować klientów o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania produktu;
 • Potwierdzenie otrzymania zamówienia - po złożeniu zamówienia, przedsiębiorca musi potwierdzić jego otrzymanie.

Powyższa lista dokumentów i formalności jest jedynie przykładowa i może się różnić w zależności od specyfiki prowadzonej działalności.

Dropshipping - zalety i wady

Zalety:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Niskie koszty początkowe - możemy rozpocząć sprzedaż bez konieczności inwestowania w towar.
 • Łatwość w prowadzeniu - prowadzenie sklepu internetowego w tym modelu nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej.
 • Brak konieczności przechowywania towarów.
 • Szeroki wybór produktów - dzięki modelowi dropshipping przedsiębiorca może oferować swoim klientom szeroki wybór produktów, które są dostępne u różnych dostawców.
 • Możliwość skalowania biznesu - nie ma ograniczeń co do ilości towarów, które można sprzedawać.

Wady:

 • Niskie marże - koszty produktów są wyższe niż w przypadku tradycyjnej sprzedaży hurtowej.
 • Brak kontroli nad dostawami - przedsiębiorca nie ma pełnej kontroli nad dostawami, co może prowadzić do niezadowolenia klientów z powodu opóźnień w dostawie lub błędów w zamówieniach.
 • Ryzyko niewłaściwego asortymentu - przedsiębiorca musi dobrze znać preferencje swoich klientów, aby wybierać odpowiednie produkty od dostawców.
 • Konkurencja - model dropshipping jest bardzo popularny, co może utrudniać zdobycie silnej pozycji na rynku.
 • Trudności z budowaniem lojalności klientów - model dropshipping zwykle prowadzi do braku relacji z klientami, co utrudnia budowanie ich lojalności i powtarzalności zakupów.

Źródło informacji: Kreator Legal Geek

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA