REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudny 2023 rok dla rynku crowdfundingu w Polsce

Trudny 2023 rok dla rynku crowdfundingu w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć ubiegły rok nie należał do najłatwiejszych lat dla branży finansowania społecznościowego w Polsce, to wartość tego rynku wyniosła 1,1 miliard zł. Niestety, w bieżącym roku można tylko pomarzyć o takich liczbach. Według prognoz ekspertów, wartość całego rynku crowdfundingu w 2023 r. zmniejszy się o co najmniej 10%. Dlaczego?

Czarne chmury zbierają się nad rynkiem crowdfundingu w Polsce w 2023 r.

REKLAMA

2022 rok był, wbrew powszechnym opiniom, wymagającym choć dobrym okresem dla branży finansowania społecznościowego w Polsce, nie licząc sub-rynku equity crowdfundingu. Wojna na Ukrainie i wielka ofiarność Polaków miała największy wpływ na dużą  wartość zebranych środków na platformach crowdfundingowych w Polsce w ubiegłym roku. Dzięki czemu, wartość rynku finansowania społecznościowego była na poziomie 1,1 mld zł w 2022 roku, wynika z danych zrzutka.pl. Jednak, wpływ na ten rynek w zeszłym roku, miały jeszcze dwa faktory - szalejąca inflacja oraz pogarszająca się ekonomiczna sytuacja wielu Polaków. Spowodowały one zmniejszenie liczby organizatorów oraz ogólnej liczby zbiórek, a także okresowe spadki wartości wpłacanych donacji. Te ostatnie, widać było najbardziej w okresie kwiecień – czerwiec ubiegłego roku, tuż po piku wzrostu zebranych środków, spowodowanym wybuchem wojny na Ukrainie oraz w sierpniu – październiku 2022.

REKLAMA

- Rok 2023 będzie okresem dalszego spowolnienia ekonomicznego w gospodarce oraz wysokiej inflacji, a co za tym idzie pogłębiającego się ubożenia społeczeństwa. W związku z tym, spodziewamy się, że wartość rynku crowdfundingu w Polsce zmniejszy się w 2023 roku o około 10%, do poziomu 1 miliarda zł lub nawet spadnie poniżej tej wartości. Jak nisko? Wszystko zależeć będzie od kilku czynników, w tym m.in. od skali spowolnienia gospodarczego, ale także od tego czy rząd dotrzyma słowa i wycofa się ostatecznie z pomysłu wprowadzenia podatków od zrzutek od lipca 2023 r. - ocenia  Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.  - Pierwsze widoczne objawy pogarszającej się sytuacji w br. na rynku zbiórek, widać po wynikach WOŚP, która zebrała w styczniu br. o 30% mniej (kwoty deklarowane) vs 2022 rok kwoty zebrane. Niestety, ta sytuacja będzie dotyczyła także rynku finansowania społecznościowego w Polsce w całym 2023 roku. – dodaje Chołast współzałożyciel zrzutka.pl.  

Coraz więcej na zrzutkach

Platforma zrzutka.pl umocniła w minionym roku, swoją wiodącą pozycję na rynku portali crowdfundingowych, służących do organizacji  dowolnego rodzaju zbiórek.  W 2022 r. na zrzutki wpłynęła rekordowa kwota 305 195 864 zł. A to oznacza to, że został pobity aż o 27,2% historyczny rekord portalu z 2021 roku. Warto podkreślić, że od początku istnienia platformy, darczyńcy wpłacili ponad 933 milionów złotych. To oznacza, że ubiegłoroczna suma zbiórek, stanowi aż blisko 33% środków zebranych w całej historii zrzutka.pl. 

 

Łączna wartość rocznych wpłat na zrzutka.pl

 

 

Źródło zewnętrzne

Pomimo wzrostu wartości wpłat RdR w 2022 r., mieliśmy do czynienia ze spadkiem liczby zorganizowanych zbiórek na platformie o 25,6% RdR. To jednak nie przeszkodziło, aby średnia wartość zebranych środków w ramach pojedynczej zbiórki zwiększyła się do historycznego poziomu 2 230,37 zł. A to oznacza, że dynamika wzrostu była na imponującym poziomie 67% RdR. To pokazuje, że Polacy stają się coraz lepszymi fundraiserami i z roku na rok zbierają coraz więcej pieniędzy w ramach pojedynczych zbiórek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rok

Ile zbiera jedna zrzutka - średnia wartość

Zmiana % RdR

2013

              69,86 zł

-

2014

              241,49 zł

245,68%

2015

              383,25 zł

58,70%

2016

              457,44 zł

19,36%

2017

              459,50 zł

0,45%

2018

              254,91 zł

-44,52%

2019

              538,25 zł

111,15%

2020

              958,66 zł

78,11%

2021

               1 335,47 zł

39,31%

2022

               2 230,37 zł

67,01%

 

Od lat rośnie również wartość średniej wpłaty dokonywana przez donatorów na zrzutka.pl. W 2022 roku wyniosła ona 97,1 zł, dzięki czemu dynamika wzrostu była na poziomie ponad 22% RdR.

 

Rok

Średnia wartość wpłaty na zrzutkę od jednego donatora

Zmiana % RdR

2018

63,86 zł

-

2019

67,08 zł

5,04%

2020

71,55 zł

6,66%

2021

79,40 zł

10,97%

2022

97,10 zł

22,29%

REKLAMA

W roku 2022 użytkownicy portalu zrzutka.pl mogli korzystać z wielu nowości. Dzięki możliwości wykonania błyskawicznego przelewu weryfikacyjnego, dostarczonej przez Blue Media oraz wdrożeniu oprogramowania do automatycznej weryfikacji danych użytkownika, dostarczonego przez Onfido Ltd., proces weryfikacji użytkownika stał się znacząco krótszy i łatwiejszy. Nowa zakładka w katalogu zrzutek, dedykowana nagrodom/ ofertom dostępnym na portalu, jest natomiast ukłonem w stronę organizatorów chcących wystawić na sprzedaż swoje usługi lub posiadane przedmioty. 

W 2022 roku zrzutka.pl cieszyła się dużą popularnością, nie tylko wśród setek tysięcy internautów, ale także znanych aktorów, gwiazd kina i teatru, polityków, piosenkarzy czy sportowców lub celebrytów, którzy chętnie angażowali się zbiórki lub także sami je organizowali, w tym m.in.: Sławomir Sierakowski, Marcin Meller, Robert Pasut, Klaudia Nieścior, Marek Kamiński, CyberMarian, Kasia Gandor, Michał Bober, Natalia Szczypuła, Michał Pol, Karol Friz Wiśniewski, Mateusz Damięcki, Szczepan Twardoch i wielu innych. Warto też przypomnieć, że od lat na zrzutka.pl odbywają się zbiórki największych ogólnopolskich akcji charytatywnych, w tym m.in. Szlachetna Paczka, bohaterON czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W 2023 roku platforma zrzutka.pl, oprócz dalszego rozwoju na polskim rynku, czego doskonałym przykładem może być start już w marcu br. licytacji, będzie fokusowała się przede wszystkim na ekspansji zagranicznej. Rozwój za granicą będzie odbywał się pod marką Tossacoin.com, a platforma będzie dostępna w wersji anglojęzycznej. Warto przypomnieć, że zrzutka.pl nie pobiera w Polsce obligatoryjnych opłat i prowizji, dzięki czemu zbiórki na platformie można zorganizować całkowicie za darmo. Portal utrzymuje się przede wszystkim z darowizn wpłacanych przez jej użytkowników i w takim samym modelu będzie funkcjonował za granicą.

O Zrzutka.pl

Zrzutka.pl to narzędzie do samodzielnego zorganizowania zbiórki pieniężnej na dowolnie wybrany cel, za darmo, bez prowizji. Zrzutka.pl to nie tylko platforma crowdfundingowa (finansowanie społecznościowe wybranego projektu) i fundraisingowa (zbieranie pieniędzy poprzez wsparcie osób, firm, fundacji). To przede wszystkim wirtualna portmonetka/skarbonka, do której zrzucają się wszyscy zainteresowani określonym celem: zbiórka charytatywna, prezent, projekt/biznes, wyjazd ze znajomymi – to Ty określasz cel. Zrzutka.pl to "mix" platform, takich jak Kickstarter czy Indiegogo, z najbardziej znanym wirtualnym portfelem świata jakim jest PayPal. Zrzutkę może założyć osoba prywatna, a także firma, fundacja czy instytucja. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA